Logo ČVUT
CZECH TECHNICAL UNIVERSITY IN PRAGUE
STUDY PLANS
2020/2021

All courses Faculty of Architecture

Quick filter: Clear filter

Tip: You can filter on individual columns of the table by using header fields.

Code Course name Tutor Language Completion Credits Range Semester
520NPR1 I   Czech Z,ZK 3 2P+1C
520NPR3 III   Czech ZK 2 2P+0C
524PRES2 2 Dana Měšťanová, Radka Pernicová, Václav Tatýrek  Z,ZK 3 2P+1C Z
550AE Anatomy and Ergonomics Ivan Dylevský  ZK 2 2P+0C
550AE2 Anatomy and Ergonomics Tomáš Fassati  Czech ZK 2 2P+0C
SEAU Architecture and Urbanism   ZK
555VTD6 Art Practice VI Tereza Melenová  English KZ 2 2P Z
516ATRN Ateliér-realizační Henri Hubertus Achten, Miloš Florián  KZ 11 0P+6C
514BP Bachelor Project Tomáš Efler, Václav Girsa  Czech Z 22 0P+14C
515BP Bachelor Project Vladimír Soukenka  Czech Z 22 0P+14C
518BP Bachelor Project Ondřej Císler, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Boris Redčenkov, Irena Šestáková  Czech Z 22 0P+14C
519BP Bachelor Project Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka  Czech Z 22 0P+14C
527BP Bachelor Project Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel  Czech Z 22 0P+14C
528BP Bachelor Project Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Hana Seho  Czech Z 22 0P+14C
529BP Bachelor Project Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Jan Sedlák, Petr Suske  Czech Z 22 0P+14C
527ZANB Basics of Architectural Design Daria Balejová Bártová, Michaela Brožová, Martina Buřičová, Šárka Sodomková, Pavel Ullmann  Czech KZ 7 1P+5C
518ZANB Basics of Architectural Design Kamila Amblerová, Michaela Brožová, Arnošt Navrátil, Martin Rössler  Czech KZ 7 1P+5C
528ZANB Basics of Architectural Design Michaela Brožová, Petr Kordovský, Lukáš Liesler, Kateřina Rottová, Eduard Schleger  Czech KZ 7 1P+5C
529ZANB Basics of Architectural Design Michaela Brožová, Jiří Hůrka, Martin Kropáč, Michal Šrámek  Czech KZ 7 1P+5C
515ZANB Basics of Architectural Design Lenka Bednářová, Michaela Brožová, Pavla Kvízová  Czech KZ 7 1P+5C
550ZD1D Basics of Design I Adéla Bébarová, Jan Jaroš  KZ 7 0P+6C
520ZKN Basics of Landscape Design I Michaela Brožová, František Gattermayer, Tereza Havránková, Laura Jablonská, Hana Špalková  Czech KZ 8 1P+5C
518NS5K Buidings Design VI David Belko, Karel Fořtl, Michal Juha, Patrik Kotas, Arnošt Navrátil, Zbyšek Stýblo  Czech ZK 2 2P+0C
518NS5D Buidings Design VI David Belko, Karel Fořtl, Michal Juha, Patrik Kotas, Arnošt Navrátil, Zbyšek Stýblo  ZK 2 2P+0C
518NS5N Buidings Design VI David Belko, Karel Fořtl, Michal Juha, Patrik Kotas, Arnošt Navrátil, Zbyšek Stýblo  ZK 2 2P+0C
523PS1B Building Construction I Jan Hlavín, Vladimír Jirka, Tomáš Klanc, Martin Majna, Marek Pavlas, Miloslav Pavlík, Miloš Rehberger, Vít Wasserbauer  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z
523PS1BK Building Construction I Jan Hlavín, Tomáš Klanc, Miloslav Pavlík  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z
523PS3K Building Construction III Vladimír Daňkovský, Pavel Meloun  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z
523PS3B Building Construction III Jaroslava Babánková, Vladimír Daňkovský, Pavel Meloun, Miloslav Pavlík, Miloš Rehberger, Bedřiška Vaňková  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z
523PS5B Building Construction V Jaroslava Babánková, Zdeněk Kutnar, Marek Novotný  Czech KZ 2 2P+0C Z
523PS5K Building Construction V Zdeněk Kutnar, Marek Novotný  Czech KZ 2 2P+0C Z
SEBM Building Management   ZK
523MATK Building Materials Jaroslava Babánková, Jan Hlavín, Marek Pavlas  Czech KZ 2 2P+0C Z
523MAT Building Materials Jaroslava Babánková, Jan Hlavín, Marek Pavlas  Czech KZ 2 2P+0C Z
524SF1B Building Physics I Daniela Bošová, Lenka Prokopová, Kristýna Schulzová  Czech KZ 2 1P+1C Z
555PAM2 Building Technology and Management 2 Radka Pernicová  English Z,ZK 3 2P+1C Z
500PAM2 Building Technology and Management II Radka Pernicová  English Z,ZK 3 2P+1C Z
555NS5 Building Theory V Ondřej Císler, Petr Hlaváček, Michal Kohout, Pavla Melková, David Tichý, Filip Tittl  English KZ 2 1P+1C Z
500NS5 Building Theory V Ondřej Císler, Petr Hlaváček, Michal Kohout, Pavla Melková, David Tichý, Filip Tittl  English KZ 2 1P+1C Z
518NS1KB Buildings Design I Petr Hlaváček, Zbyšek Stýblo, Irena Šestáková  Czech ZK 2 2P+0C
518NS1DB Buildings Design I Petr Hlaváček, Zbyšek Stýblo, Irena Šestáková  ZK 2 2P+0C
518NS3D Buildings Design III Karel Fořtl, Zbyšek Stýblo, Irena Šestáková  ZK 2 2P+0C
518NS3K Buildings Design III Karel Fořtl, Zbyšek Stýblo, Irena Šestáková  Czech ZK 2 2P+0C
516CAD1 Compurter Aided Design I Jan Beneš, Lucie Hanzlíková, Petr Irinkov, Michal Jirát, Dana Matějovská, Jiří Skácilík, Ivana Vinšová  Czech KZ 2 0P+2C L
516CAD2K Computer Aided Design II Petr Irinkov  Czech KZ 2 0P+2C Z
500CAD3 Computer Aided Design III Henri Hubertus Achten, Šimon Prokop, Ivana Vinšová  English KZ 2 0P+2C
555CAD3 Computer Aided Design III Henri Hubertus Achten, Šimon Prokop, Jiří Skácilík, Ivana Vinšová  English ZK 2 0P+2C Z
500CAD5 Computer Aided Design V - GIS Daniel Franke, Jiří Čtyroký  English KZ 2 1P+1C Z
555CAD5 Computer Aided Design V - GIS Daniel Franke, Jiří Čtyroký, Martin Šilha  English KZ 2 1P+1C Z
500PG1 Computer Graphics I Dana Matějovská, Kateřina Nováková  English KZ 2 0P+2C Z,L
555PG1 Computer Graphics I Kateřina Nováková  English KZ 2 0P+2C Z,L
516PG2K Computer Graphics I Martin Odehnal  Czech KZ 2 0P+2C
516PG2N Computer Graphics II Dušan Marcinko, Martin Odehnal  Czech KZ 2 1P+1C
555CGD Computer Graphics for Design Josef Šafařík  English KZ 2 1P+1C L
522DGK Descriptive Geometry Dana Kolářová, Stanislava Čečáková  Czech Z,ZK 4 2P+2C
522DG Descriptive Geometry Dana Kolářová, Stanislava Čečáková  Z,ZK 4 2P+2C
521DG1 Descriptive Geometry I Dana Kolářová, Miroslav Krejčíř, Stanislava Čečáková, Jiří Šrubař  Czech KZ 4 2P+2C Z
523PN1 Design Computing I Martin Bukovský, Martin Majna, Aleš Marek, Ondřej Vápeník, Vít Wasserbauer  Czech KZ 2 1P+1C Z
555DC1 Design Computing I - BIM Martin Bukovský, Martin Majna, Aleš Marek, Ondřej Vápeník, Vít Wasserbauer  English KZ 2 1P+1C Z
500DC1 Design Computing I - BIM Martin Bukovský, Martin Majna, Aleš Marek, Ondřej Vápeník, Vít Wasserbauer  English KZ 2 1P+1C Z
522PN3 Design Computing III Jaroslava Babánková, Lukáš Kurilla, Dana Matějovská, Šimon Prokop, Jiří Šrubař  Czech KZ 2 1P+1C Z
555DC3 Design Computing III - Geometry Lukáš Kurilla, Dana Matějovská, Martin Pospíšil, Jiří Šrubař  English KZ 2 1P+1C Z
500DC3 Design Computing III - Geometry Lukáš Kurilla, Dana Matějovská, Martin Pospíšil, Jiří Šrubař  English KZ 2 1P+1C Z
550AT1D Design Studio I Jan Fišer, Jan Jaroš, Marian Karel, Filip Streit, Martin Tvarůžek  Czech KZ 10 0P+8C
550AT2D Design Studio II Jan Fišer, Jan Jaroš, Marian Karel, Henrieta Nezpěváková, Filip Streit, Martin Tvarůžek, Josef Šafařík  Czech KZ 13 0P+10C
550AT3 Design Studio III Jan Fišer, Jan Jaroš, Marian Karel, Filip Streit, Martin Tvarůžek  Czech KZ 13 0P+10C
550AT4D Design Studio IV Jan Fišer, Daniel Gonzalez, Jan Jaroš, Marian Karel, Henrieta Nezpěváková, Tomáš Polák, Filip Streit, Martin Tvarůžek, Josef Šafařík, Irena Šestáková  Czech KZ 17 0P+12C
550AD6 Design Studio VI Jan Fišer, Jan Jaroš, Marian Karel, Filip Streit, Martin Tvarůžek  Czech KZ 22 0P+12C
518DEV1 Development I Jaromír Hainc, Petr Hlaváček  Czech KZ 2 1P+1C
550DZ1 Digital Presentation I Jan Malec, Jiří Šrubař  KZ 2 0P+2C
550DZ3 Digital Presentation III Jan Malec, Dušan Uruba  KZ 2 0P+2C
550DZ5 Digital Presentation V Petr Hatschbach, Václav Jirovský  KZ 2 0P+2C
520DP Diploma Project Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  Z 28 0P+28C
518DP Diploma Project Ondřej Císler, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Boris Redčenkov, Irena Šestáková  Z 28 0P+28C
514DP Diploma Project Tomáš Efler, Václav Girsa  Z 28 0P+28C
516DP Diploma Project Henri Hubertus Achten, Miloš Florián  Z 28 0P+28C
529DP Diploma Project Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Jan Sedlák, Petr Suske  Z 28 0P+28C
527DP Diploma Project Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel  Z 28 0P+28C
519DP Diploma Project Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka  Z 28 0P+28C
528DP Diploma Project Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Hana Seho  Z 28 0P+28C
521DP Diploma Project Henry William Andrew Hanson Iv, Karel Maier  Z 28 0P+28C
515DP Diploma Project Vladimír Soukenka  Z 28 0P+28C
550DP Diploma Project   Z 28 0P+20C
550DS Diploma Seminar Jan Fišer, Daniel Gonzalez, Jan Jaroš, Marian Karel, Henrieta Nezpěváková, Tomáš Polák, Filip Streit, Martin Tvarůžek, Josef Šafařík  Czech KZ 2 0P+2C
520DSN Diploma Seminar Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Tomáš Efler, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  KZ 2 0P+2C
528DSN Diploma Seminar Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Eduard Schleger, Hana Seho, Zdeněk Zavřel  KZ 2 0P+2C
514DSN Diploma Seminar Václav Girsa, Pavel Gregor, Petr Hrůša  KZ 2 0P+2C
515DSN Diploma Seminar Vladimír Soukenka  KZ 2 0P+2C
518DSN Diploma Seminar David Belko, Ondřej Císler, Vítězslav Danda, Ondřej Dvořák, Karel Fořtl, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Roman Koucký, Edita Lisecová, Václav Mudra, Arnošt Navrátil, Boris Redčenkov, David Tichý, Irena Šestáková  KZ 2 0P+2C
519DSN Diploma Seminar Jan Jehlík, Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Lada Kolaříková, Petra Kunarová, Michal Kuzemenský, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka, Matyáš Sedlák, Ondřej Synek, Jana Zdráhalová  KZ 2 0P+2C
529DSN Diploma Seminar Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Vaso Perovič, Jan Sedlák, Petr Suske  KZ 2 0P+2C
521DSN Diploma Seminar Henry William Andrew Hanson Iv, Karel Maier  KZ 2 0P+2C
527DSN Diploma Seminar Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel, Alena Šrámková  KZ 2 0P+2C
516DSN Diploma Seminar Henri Hubertus Achten, Miloš Florián  KZ 2 0P+2C
513DT Dějiny techniky Eva Bortelová, Klára Brůhová, Matúš Dulla, Klára Přikrylová  ZK 2 2P+0C
518NSKI E Pavla Melková  Czech KZ 2 1P+1C
518NSKIK E Pavla Melková  Czech KZ 2 1P+1C
528EKLD Ecology Dalibor Hlaváček, Eduard Schleger, Zdeněk Zavřel  ZK 2 2P+0C
528EKL Ecology Dalibor Hlaváček, Eduard Schleger, Zdeněk Zavřel  ZK 2 2P+0C
528EKLK Ecology Dalibor Hlaváček, Eduard Schleger, Zdeněk Zavřel  ZK 2 2P+0C
555EKL3 Ecology 3 - Social Ecology Henry William Andrew Hanson Iv  English KZ 2 2P+0C Z
521EKL2 Ecology II Henry William Andrew Hanson Iv  Czech KZ 2 2P+0C Z
521EKL2K Ecology II Henry William Andrew Hanson Iv  Czech KZ 2 2P+0C Z
521EKL2D Ecology II Henry William Andrew Hanson Iv  Czech KZ 2 2P+0C Z
500EKL3 Ecology III - Social Ecology Henry William Andrew Hanson Iv  English KZ 2 2P+0C Z
524EM1 Economy and Management I Daniela Bošová, Dana Měšťanová, Václav Tatýrek, Zbyněk Škoda  ZK 2 1P+1C
550EM3 Economy and Management III Marian Karel, Zdeněk Říha  Czech ZK 2 2P+0C
518NS6 Engineering Buildings Roman Koucký, Edita Lisecová  Czech KZ 2 2P+0C Z
518NS6D Engineering Buildings Roman Koucký, Edita Lisecová  Czech KZ 2 2P+0C Z
518NS6K Engineering Buildings Roman Koucký, Edita Lisecová  Czech KZ 2 2P+0C Z
524TZIB Engineering Equipment of Buldings I Daniela Bošová, Václav Bystřický, Kristina Bžochová, Jan Míka, Antonín Pokorný, Lenka Prokopová, Pavla Vrbová, Zuzana Vyoralová  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z
524TZIK Engineering Equipment of Buldings I Daniela Bošová, Lenka Prokopová, Zuzana Vyoralová  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z
524TZI2K Engineering Equipment of Buldings II Daniela Bošová, Petr Hrdlička, Zuzana Vyoralová  Czech KZ 2 1P+1C Z
526DOJA English Language Kateřina Valentová, Magdaléna Waageová, Mark Wiedorn  Czech ZK L,Z
523PS8N Failures and Reconstruction of Buildings Jaroslava Babánková, Zdeněk Kutnar, Marek Novotný  Czech KZ 2 2P+0C Z
523PS8K Failures and Reconstruction of Buildings Marek Novotný  Czech KZ 2 2P+0C Z
513HS3N Historical buildings and seats III Milena Hauserová  Czech KZ 2 2P+0C Z
555DA1/2 History of Architecture 1/2 Pavel Kalina  English ZK 2 2P+0C Z
555DA5 History of Architecture 5 - Modern Architecture Petr Vorlík, Vladimír Šlapeta  English ZK 2 2P+0C Z
500DA1-2 History of Architecture I/II Pavel Kalina  English ZK 2 2P+0C Z
500DA5 History of Architecture Modern Architecture Petr Vorlík, Vladimír Šlapeta  English ZK 2 2P+0C Z
513DU1D History of Art I Hubert Kamil Guzik  ZK 2 2P+0C
513DU1B History of Art I Hubert Kamil Guzik  Czech ZK 2 2P+0C L
513DU1K History of Art I Hubert Kamil Guzik  Czech ZK 2 2P+0C
555DU3 History of Art III Hubert Kamil Guzik, Jana Tichá  English KZ 2 2P L
513DD1 History of Design I Hubert Kamil Guzik  ZK 2 2P+0C
515I2 History of Interior Pavla Kvízová, Mojmír Průcha, Vladimír Soukenka, Marek Teska  Czech KZ 2 2P+0C L
513DAT1 I Matúš Dulla, Marián Matys, Michael Rykl  Czech ZK 2 2P+0C L
513FSP1 I Pavel Kalina, Marcel Tomášek  Czech KZ 2 2P+0C
520PRK1 I Klára Salzmann  Czech KZ 2 2P+0C
522SNK2 II Milan Holický, Tomáš Hána, Petr Kněž, Petr Sejkot, Miroslav Vokáč  Czech Z,ZK 3 2P+1C L
513DAT3 III Pavel Kalina  Czech ZK 2 2P+0C L
513FSP4 IV Martina Sedláková  Czech KZ 2 0P+2C
555I3 Interior 3 - History of Theatre Veronika Kastlová, Vladimír Soukenka  English ZK 2 2P+0C Z
515I1D Interior and Exhibition Design Lenka Bednářová, Matěj Boháč, Michal Bílek, Mojmír Průcha, Vladimír Soukenka, Marek Teska  Z,ZK 3 2P+1C
515I1 Interior and Exhibition Design Lenka Bednářová, Michal Bílek, Mojmír Průcha, Vladimír Soukenka, Marek Teska  Czech Z,ZK 3 2P+1C L
515I2D Interior and Exhibition Design II Marek Teska  KZ 2 2P+0C
500I3 Interior-History of Theatre Veronika Kastlová, Vladimír Soukenka  English ZK 2 2P+0C Z
550EV Introduction Dana Kolářová, Stanislava Čečáková  ZK 2 2P+0C
518NS1 Introduction of Buildings Design Petr Hlaváček, Zbyšek Stýblo, Irena Šestáková  Czech Z,ZK 3 2P+1C Z
514KK1 Kulturní krajina I Milena Hauserová, Klára Salzmann  Czech Z,ZK 3 2P+1C
513KUL Kulturologie Vladimír Czumalo, Marcel Tomášek, Oldřich Ševčík  ZK 2 2P+0C
555TKZ1 Landscape Architecture 1 - Introduction Radmila Fingerová  English Z,ZK 3 2P+1C Z
520KA1B Landscape Architecture I Radmila Fingerová, Tereza Havránková, Jana Tichá  Czech Z,ZK 3 2P+1C
520KA1K Landscape Architecture I Radmila Fingerová, Tereza Havránková, Jana Tichá  Czech Z,ZK 3 2P+1C
500TKZ1 Landscape Architecture I-Introduction Radmila Fingerová  English Z,ZK 3 2P+1C Z
520KA3K Landscape Architecture III Václav Králíček, Karel Slánský  Czech Z,ZK 3 2P+1C
520KAN3 Landscape Architecture III Václav Králíček, Karel Slánský  Czech Z,ZK 3 2P+1C
520TKA2K Landscape Technology II Romana Michalková  Czech KZ 3 1P+2C
520TKA2N Landscape Technology II Romana Michalková, Vladimír Sitta  Czech KZ 2 1P+1C
520TKA4K Landscape Technology IV Pavel Borusík, Vladimír Sitta  Czech KZ 3 1P+2C
526JZK Language Examination-English,French,German Zuzana Krýzlová, Kateřina Valentová, Magdaléna Waageová  ZK 0
522NK2B Loadbearing Structures IIbc Naděžda Holická, Milan Holický, Karel Jung, Jan Mlčoch  Czech Z,ZK 3 2P+1C Z
550MTP Materials Jaroslav Valach  KZ 2 2P+0C
550MT1 Materials and Technology I Jakub Horník, Františka Pešlová, Jan Rybníček, Jana Sobotová, Petr Zuna  ZK 2 2P+0C
550MT3 Materials and Technology III Jaroslava Babánková, Miloslav Pavlík  Z,ZK 3 2P+1C
550MT5 Materials and Technology V Libor Beneš, Jiří Cejp  Z,ZK 3 2P+1C
522M1 Mathematics 1 Vladimíra Hájková, Jiří Šrubař  Czech Z,ZK 4 2P+2C Z,L
550AM1 Mechanics I Jindra Lisalová  ZK 2 2P+0C
514PP1B Monument Preservation I Helena Ballošová, Magdaléna Biedermanová, Peter Búš, Tomáš Efler, Václav Girsa, Milena Hauserová, Jiří Hák, František Kašička, Dana Linhartová, Jan Pešta, Jitka Poláková, Michael Rykl, Jiří Trojan, Jan Uhlík, Martin Čtverák  Z,ZK 3 2P+1C
514PP1K Monument Preservation I Helena Ballošová, Magdaléna Biedermanová, Tomáš Efler, Václav Girsa, Milena Hauserová, Jitka Poláková, Martin Čtverák  Z,ZK 3 2P+1C
514PP3 Monument Preservation III Jindřich Hodač, Michael Rykl  KZ 2 1P+1C
524TZ1N Municipal Engineering Daniela Bošová, Petr Hrdlička, Zuzana Vyoralová  Z,ZK 2 1P+1C Z
550ND1 Nauka o designu I Patrik Kotas  ZK 2 2P+0C
526OJ1B Odborný jazyk I Zuzana Krýzlová, Kateřina Valentová, Magdaléna Waageová, Mark Wiedorn  Z,ZK 2 0P+2C
555UP1 Planning 1 - Urban Planning Karel Maier, Jakub Vorel  English ZK 3 2P+1C Z
555OP Product Ecology   English ZK 2 2P L
526OJ1D Professional Language I Zuzana Krýzlová, Kateřina Valentová, Magdaléna Waageová  Z,ZK 2 0P+2C
526OJ2B Professional Language II Zuzana Krýzlová, Kateřina Valentová, Magdaléna Waageová  KZ 2 0P+2C
521PRI1K Prostorová informatika I Daniel Franke, Vojtěch Myška  Czech KZ 2 1P+1C
521PRI1 Prostorová informatika I Daniel Franke, Vojtěch Myška  Czech KZ 2 1P+1C
521PRS1 Prostorové struktury I Karel Maier, Veronika Šindlerová  Czech KZ 2 2P+0C
521PRS1K Prostorové struktury I Karel Maier, Veronika Šindlerová  Czech KZ 2 2P+0C
520PAMK Provádění a management KA Pavel Borusík, Petr Hanzal  Czech Z,ZK 2 1P+1C Z
518NS3B Public Buildings I Karel Fořtl, Zbyšek Stýblo, Irena Šestáková  Czech ZK 2 2P+0C Z
519U6K Regional Planning Irena Fialová  KZ 2 1P+1C
519U6N Regional Planning Petr Buryška, Irena Fialová, Kateřina Čechová  KZ 2 1P+1C
521UP3K Spatial and Strategic Planning Jakub Vorel, Jan Vozáb  Czech KZ 2 1P+1C Z
521UP3 Spatial and Strategic Planning Petr Klápště, Karel Maier, Jakub Vorel, Jan Vozáb  Czech KZ 2 1P+1C Z
514SHP2 Stavebně historický průzkum II Milena Hauserová  KZ 2 0P+2C
550K2 Structures II Vojtěch Dynybyl, Jaroslav Křička, František Lopot, Jiří Mrázek, Roman Uhlíř, Zdeněk Češpíro  ZK 2 2P+0C
514ATSBP Studio Tomáš Efler, Václav Girsa  KZ 10 0P+8C
515ATSBP Studio Vladimír Soukenka  KZ 10 0P+8C
518ATSBP Studio Ondřej Císler, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Boris Redčenkov, Irena Šestáková  KZ 10 0P+8C
519ATSBP Studio Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka  KZ 10 0P+8C
527ATSBP Studio Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel  KZ 10 0P+8C
528ATSBP Studio Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Hana Seho  KZ 10 0P+8C
529ATSBP Studio Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Jan Sedlák, Petr Suske  KZ 10 0P+8C
520AT1KA Studio 1 Radmila Fingerová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Jitka Trevisan  Czech KZ 10 0P+8C
520AT2K Studio 2 Adéla Chmelová, Radmila Fingerová, Henry William Andrew Hanson Iv, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Jitka Trevisan  Czech KZ 11 0P+8C
520AT3K Studio 3 Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Jiří Klokočka, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  Czech KZ 11 0P+8C
520AT4 Studio 4 Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Jiří Klokočka, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Hana Seho, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  Czech KZ 13 0P+8C
520AT6 Studio 6 Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Jiří Klokočka, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  Czech KZ 14 0P+8C
550AMD1 Studio I Marian Karel, Josef Šafařík  KZ 4 0P+3C
520ATS1 Studio-Building Complex Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  Czech KZ 11 0P+8C
514ATS1 Studio-Building Complex Tomáš Efler, Václav Girsa  Czech KZ 11 0P+8C
515ATS1 Studio-Building Complex Vladimír Soukenka  Czech KZ 11 0P+8C
518ATS1 Studio-Building Complex David Belko, Ondřej Císler, Vítězslav Danda, Ondřej Dvořák, Karel Fořtl, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Edita Lisecová, Václav Mudra, Arnošt Navrátil, Boris Redčenkov, David Tichý, Irena Šestáková  Czech KZ 11 0P+8C
519ATS1 Studio-Building Complex Jan Jehlík, Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Lada Kolaříková, Petra Kunarová, Michal Kuzemenský, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka, Matyáš Sedlák, Ondřej Synek, Jana Zdráhalová  Czech KZ 11 0P+8C
521ATS1 Studio-Building Complex Henry William Andrew Hanson Iv, Karel Maier  Czech KZ 11 0P+8C
527ATS1 Studio-Building Complex Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel, Alena Šrámková  Czech KZ 11 0P+8C
528ATS1 Studio-Building Complex Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Eduard Schleger, Hana Seho, Zdeněk Zavřel  Czech KZ 11 0P+8C
529ATS1 Studio-Building Complex Zdeněk Fránek, Petr Hájek, David Kraus, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Vaso Perovič, Jan Sedlák, Petr Suske  Czech KZ 11 0P+8C
516ATS1 Studio-Building Complex Henri Hubertus Achten, Miloš Florián, Martin Gsandtner  KZ 11 0P+8C
518ATV Studio-Elective Course David Belko, Ondřej Císler, Vítězslav Danda, Ondřej Dvořák, Karel Fořtl, Karel Fořtl, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Roman Koucký, Edita Lisecová, Edita Lisecová, Václav Mudra, Arnošt Navrátil, Arnošt Navrátil, Boris Redčenkov, David Tichý, Eva Červinková, Irena Šestáková  KZ 4 0P+4C
521ATV Studio-Elective Course Henry William Andrew Hanson Iv, Petr Klápště, Karel Maier, Jakub Vorel, Veronika Šindlerová  KZ 4 0P+4C
550ATV Studio-Elective Course Jan Fišer, Jan Jaroš, Marian Karel, Henrieta Nezpěváková, Filip Streit, Martin Tvarůžek, Josef Šafařík  KZ 4 0P+4C
520ATV Studio-Elective Course Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan, Mikoláš Vavřín  KZ 4 0P+4C
527ATV Studio-Elective Course Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel, Alena Šrámková  KZ 4 0P+4C
529ATV Studio-Elective Course Mirko Baum, Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Vaso Perovič, Jan Sedlák, Petr Suske, Jan Šépka  KZ 4 0P+4C
514ATV Studio-Elective Course Tomáš Efler, Václav Girsa, Pavel Gregor, Petr Hrůša  KZ 4 0P+4C
528ATV Studio-Elective Course Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Eduard Schleger, Hana Seho, Štěpán Valouch, Zdeněk Zavřel, Martin Čeněk  KZ 4 0P+4C
515ATV Studio-Elective Course Pavla Kvízová, Vladimír Soukenka  KZ 4 0P+4C
516ATV Studio-Elective Course Henri Hubertus Achten, Miloš Florián, Martin Gsandtner, Jiří Pavlíček  KZ 4 0P+4C
519ATV Studio-Elective Course Jan Jehlík, Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Lada Kolaříková, Petra Kunarová, Michal Kuzemenský, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka, Matyáš Sedlák, Ondřej Synek, Jana Zdráhalová  KZ 4 0P+4C
515ATVZ Studio-Free Assignment Pavla Kvízová, Vladimír Soukenka  KZ 11 0P+8C
521ATVZ Studio-Free Assignment Henry William Andrew Hanson Iv, Petr Klápště, Karel Maier, Jakub Vorel  KZ 11 0P+8C
520ATVZ Studio-Free Assignment Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  KZ 11 0P+8C
518ATVZ Studio-Free Assignment David Belko, Ondřej Císler, Vítězslav Danda, Ondřej Dvořák, Karel Fořtl, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Roman Koucký, Edita Lisecová, Václav Mudra, Arnošt Navrátil, Boris Redčenkov, David Tichý, Irena Šestáková  KZ 11 0P+8C
528ATVZ Studio-Free Assignment Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Eduard Schleger, Hana Seho, Zdeněk Zavřel  KZ 11 0P+8C
514ATVZ Studio-Free Assignment Tomáš Efler, Václav Girsa  KZ 11 0P+8C
519ATVZ Studio-Free Assignment Jan Jehlík, Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Lada Kolaříková, Petra Kunarová, Michal Kuzemenský, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka, Matyáš Sedlák, Ondřej Synek, Jana Zdráhalová  KZ 11 0P+8C
527ATVZ Studio-Free Assignment Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel, Alena Šrámková  KZ 11 0P+8C
529ATVZ Studio-Free Assignment Zdeněk Fránek, Petr Hájek, David Kraus, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Vaso Perovič, Jan Sedlák, Petr Suske  KZ 11 0P+8C
521ATRN Studio-Implementation Project Henry William Andrew Hanson Iv, Karel Maier  KZ 11 0P+6C
514ATRN Studio-Implementation Project Tomáš Efler, Václav Girsa  KZ 11 0P+6C
529ATRN Studio-Implementation Project Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Jan Sedlák, Petr Suske  KZ 11 0P+6C
527ATRN Studio-Implementation Project Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel  KZ 11 0P+6C
515ATRN Studio-Implementation Project Vladimír Soukenka  KZ 11 0P+6C
519ATRN Studio-Implementation Project Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka  KZ 11 0P+6C
528ATRN Studio-Implementation Project Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Hana Seho  KZ 11 0P+6C
520ATRN Studio-Implementation Project Zuzana Bečvářová, Adéla Chmelová, Klára Concepcion, Radmila Fingerová, Karin Grohmannová, Till Rehwaldt, Klára Salzmann, Vladimír Sitta, Tomáš Sklenář, Jitka Trevisan  KZ 11 0P+6C
518ATRN Studio-Implementation Project Ondřej Císler, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Boris Redčenkov, Irena Šestáková  KZ 11 0P+6C
514ATO Studio-Public Buildings Tomáš Efler, Václav Girsa  Czech KZ 9 0P+8C
515ATO Studio-Public Buildings Vladimír Soukenka  Czech KZ 9 0P+8C
518ATO Studio-Public Buildings Ondřej Císler, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Boris Redčenkov, Irena Šestáková  Czech KZ 9 0P+8C
519ATO Studio-Public Buildings Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka  Czech KZ 9 0P+8C
527ATO Studio-Public Buildings Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel  Czech KZ 9 0P+8C
528ATO Studio-Public Buildings Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Hana Seho  Czech KZ 9 0P+8C
529ATO Studio-Public Buildings Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Jan Sedlák, Petr Suske  Czech KZ 9 0P+8C
529ATBS Studio-Residential Buildings Zdeněk Fránek, Petr Hájek, David Kraus, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Vaso Perovič, Jan Sedlák, Petr Suske  Czech KZ 8 0P+8C Z
528ATBS Studio-Residential Buildings Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Eduard Schleger, Hana Seho, Zdeněk Zavřel  KZ 8 0P+8C
527ATBS Studio-Residential Buildings Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel, Alena Šrámková  Czech KZ 8 0P+8C Z
519ATBS Studio-Residential Buildings Jan Jehlík, Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Lada Kolaříková, Petra Kunarová, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka, Matyáš Sedlák, Ondřej Synek, Jana Zdráhalová  KZ 8 0P+8C
518ATBS Studio-Residential Buildings David Belko, Ondřej Císler, Vítězslav Danda, Ondřej Dvořák, Karel Fořtl, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Roman Koucký, Edita Lisecová, Václav Mudra, Arnošt Navrátil, Boris Redčenkov, David Tichý, Irena Šestáková  Czech KZ 8 0P+8C Z
515ATBS Studio-Residential Buildings Vladimír Soukenka  KZ 8 0P+8C
514ATBS Studio-Residential Buildings Tomáš Efler, Václav Girsa, Martin Čtverák  KZ 8 0P+8C
514ATUR Studio-Urban Design Tomáš Efler, Václav Girsa  Czech KZ 11 0P+8C
515ATUR Studio-Urban Design Vladimír Soukenka  Czech KZ 11 0P+8C
516ATUR Studio-Urban Design Henri Hubertus Achten, Miloš Florián  Czech KZ 11 0P+8C
518ATUR Studio-Urban Design Ondřej Císler, Michal Juha, Michal Kohout, Roman Koucký, Boris Redčenkov, Irena Šestáková  Czech KZ 11 0P+8C
519ATUR Studio-Urban Design Jiří Klokočka, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Plicka  Czech KZ 11 0P+8C
521ATUR Studio-Urban Design Henry William Andrew Hanson Iv, Karel Maier  Czech KZ 11 0P+8C
527ATUR Studio-Urban Design Miroslav Cikán, Tomáš Hradečný, Radek Lampa, Tomáš Novotný, Zdeněk Rothbauer, Ján Stempel  Czech KZ 11 0P+8C
528ATUR Studio-Urban Design Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Lukáš Kordík, Josef Mádr, Hana Seho  Czech KZ 11 0P+8C
529ATUR Studio-Urban Design Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Vladimír Krátký, Ladislav Lábus, Jan Sedlák, Petr Suske  Czech KZ 11 0P+8C
555ND3 Teachings of Design III Marian Karel, Josef Šafařík  English ZK 2 2P L
555TZI2 Technical Infrastructure 2 František Medek, Zuzana Vyoralová  English Z,ZK 3 2P+1C Z
500TZI2 Technical Infrastructure II - Urban Utilities Martin Kovář, František Medek, Zuzana Vyoralová  English Z,ZK 3 2P+1C Z
513TD Teorie designu Hubert Kamil Guzik, Martina Sedláková  ZK 2 2P+0C
555TA1 Theory of Architecture and Esthetics Martina Sedláková, Alena Tichá  English KZ 2 1P+1C L
500TA1 Theory of Architecture and Esthetics Martina Sedláková, Jana Tichá  English KZ 2 1P+1C
555TD Theory of Design Hubert Kamil Guzik  English KZ 2 1P+1C Z
513TEK Theory of Landscape Architecture Martina Sedláková, Jana Tichá  Czech ZK 2 2P+0C L
519U4K Urban Design Lenka Burgerová, Petr Buryška, Jan Jehlík, Jana Zdráhalová  Czech Z,ZK 3 2P+1C
519U4N Urban Design Annamaria Bohuniczky, Lenka Burgerová, Petr Buryška, Jaromír Hainc, Jan Jehlík, Vít Rýpar, Jana Zdráhalová, Kateřina Čechová  Czech Z,ZK 3 2P+1C
521UP1K Urban Planning Jan Bittner, Markéta Hugová, Petr Klápště, Karel Maier, Vojtěch Myška, Jakub Vorel, Vít Řezáč  Czech Z,ZK 3 2P+1C Z
521UP1 Urban Planning Jan Bittner, Markéta Hugová, Petr Klápště, Karel Maier, Vojtěch Myška, Jakub Vorel, Vít Řezáč, Martin Šilha  Czech Z,ZK 3 2P+1C Z
500UP1 Urban Planning I Petr Klápště, Karel Maier, Jakub Vorel, Vít Řezáč  English ZK 3 2P+1C Z
555U31 Urbanism III - Theory Irena Fialová  KZ 2 1P+1C Z
500U31 Urbanism III - Theory Irena Fialová, Kateřina Čechová  English KZ 2 1P+1C Z
519U2B Urbanistic Composition I Jiří Plos  ZK 2 2P+0C
519U2K Urbanistic Composition I Jiří Plos  ZK 2 2P+0C
513DAT5 V Klára Brůhová, Matúš Dulla, Pavel Kalina, Michael Rykl, Pavel Směták, Veronika Vicherková, Petr Vorlík  Czech Z,ZK 3 2P+1C L
513DAT5K V Klára Brůhová, Matúš Dulla, Petr Vorlík  Czech ZK 2 2P+0C L
520NPR5 V   Czech Z,ZK 3 2P+1C
522SNK5 V Karel Lorenz  Czech KZ 2 0P+2C Z
513DAT8 VI Radomíra Sedláková  Czech KZ 2 2P+0C L
513DAT6 VI Miroslav Pavel  Czech KZ 2 2P+0C L
520NPR6 VI   Czech Z,ZK 3 2P+1C
513HS1 Vernacular Architecture Jan Pešta, Jan Pešta  Czech KZ 2 2P+0C Z
511VT1B Visual Arts I Martina Buřičová, Magdalena Koubek Michaličková, Zorka Krejčí, Jiří Kárník, Radek Macke, Gabriela Nováková, Barbora Peterková, Ivan Vosecký, Eva Červinková  Czech KZ 2 0P+2C Z
511VT1K Visual Arts I Zorka Krejčí, Gabriela Nováková  Czech KZ 2 0P+2C
511VT3 Visual Arts III Jan Fabián, Jiří Kárník, Ivan Vosecký  Czech KZ 2 0P+2C Z
511VT3K Visual Arts III Gabriela Nováková  Czech KZ 2 0P+2C
511VT4K Visual Arts IV Zorka Krejčí  Czech KZ 2 0P+2C
511VT4 Visual Arts IV Tereza Melenová, Tereza Melenová, Gabriela Nováková  Czech KZ 2 0P+2C L
511VT5 Visual Arts V Zorka Krejčí, Jiří Kárník  Czech KZ 2 0P+2C Z
511VT6K Visual Arts VI Tereza Melenová, David Stecker  Czech KZ 2 0P+2C Z
511VT6 Visual Arts VI David Stecker  Czech KZ 2 0P+2C Z
550VTD1 Visual Design I Lenka Stejskalová Skoumalová, Lenka Stejskalová Skoumalová  KZ 3 0P+3C
550VTD3 Visual Design III Radek Macke  KZ 3 0P+3C
550VTD5 Visual Design V Tereza Melenová, Tereza Melenová  KZ 3 0P+3C
550VTD6 Visual Design VI Tereza Melenová, Tereza Melenová, Tereza Melenová  KZ 2 0P+2C
550VAM Vývoj aut.a spal.motorů Branko Remek  KZ 2 2P+0C
523PS6K Vývoj.trendy ve stavit. Vladimír Daňkovský, Aleš Marek  Czech KZ 2 2P+0C Z
523PS6N Vývoj.trendy ve stavit. Vladimír Daňkovský, Aleš Marek  Czech KZ 2 2P+0C Z
Data valid to 2020-09-18
For updated information see http://bilakniha.cvut.cz/en/f5-predmety.html