Toxikologie
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7KBPTX | ZK | 3 | 6P | česky |
- Vztahy:
- Podmínkou zápisu na předmět F7KBPTX je, že student v některém z předchozích semestrů úspěšně absolvoval předmět F7KBPBIC
- Úspěšné absolvování nebo získání zápočtu a nevyčerpání všech zkouškových termínů předmětu F7KBPTX je podmínkou zápisu na předmět F7KBPCHO.
- Garant předmětu:
- Zdeněk Hon
- Přednášející:
- Zdeněk Hon
- Cvičící:
- Zdeněk Hon
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Studijní předmět představuje toxikologii jako multidisciplinární vědní obor, který se zaměřuje na zkoumání negativního vlivu chemických látek a směsí na živé organismy. Tento předmět seznamuje posluchače se základy toxikologie, které bude moci využít při řešení různých mimořádných událostí spojených s únikem toxických látek. Obsahem předmětu bude vztah mezi chemickou látkou a její toxicitou, toxikokinetika, interakce toxických látek s organismem, klinické projevy intoxikace, možnosti kvantitativního stanovení a testování toxických účinků chemických látek. Ve speciální části bude kladen důraz na toxické látky, které vedou k častým otravám a na toxické látky nejnebezpečnější z pohledu chemické bezpečnosti.
- Požadavky:
-
Forma ověření studijních výsledků: zkouška probíhá ústní formou, tematické okruhy ke zkoušce odpovídají odpřednášeným tématům, opravný termín zkoušky je s minimálně týdenním odstupem.
- Osnova přednášek:
-
1.2. týden Úvod do toxikologie, vymezení předmětu, definice a základní toxikologické pojmy. Rozdělení a toxikologická klasifikace chemických látek.
3.4. týden Vztahy mezi chemickou strukturou látky a toxikologickým účinkem, faktory ovlivňující toxický účinek. Metody experimentální toxikologie.
5.6. týden Toxikokinetika a biotransformace chemických látek v organismu.
7.8. týden Mechanismy toxického účinku chemických látek (toxikodynamika).
9.10. týden Klinické projevy intoxikace. Obecné zásady terapie otrav.
11.12. týden Toxikologicky významné syntetické jedy.
13.14. týden Toxikologicky významné přírodní jedy (toxiny).
- Osnova cvičení:
-
Není
- Cíle studia:
-
Znalosti:
Student dokáže charakterizovat vybrané skupiny nebezpečných chemických látek a směsí. Dále dokáže popsat osud toxických látek v organismu a základní mechanismy jejich toxického účinku na lidský organismus, včetně klinických projevů intoxikace.
Dovednosti:
Student dokáže zhodnotit míru nebezpečí vybraných chemických látek a směsí při jejich nakládání a predikovat možné toxické účinky na životy a zdraví lidí a životní prostředí.
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
HON, Zdeněk. Intoxikace. In: NAVRÁTIL, Leoš et al. Vnitřní lékařství: pro nelékařské zdravotnické obory. 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada, 2017, s. 494508. ISBN 978-80-271-0210-5.
LINHART, Igor. Toxikologie: interakce škodlivých látek s živými organismy, jejich mechanismy, projevy a důsledky. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2012. ISBN 978-80-7080-806-1.
PELCLOVÁ, Daniela. Nemoci z povolání a intoxikace. 3., dopl. vyd. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2597-3.
Doporučená literatura:
PITSCHMANN, Vladimír, Emil HALÁMEK a Zbyněk KOBLIHA. Boj ohněm, dýmem a jedy: nejstarší historie vojenského použití chemických a zápalných látek a vznik moderní chemické války. Kounice: Military System Line, 2001. ISBN 80-902669-2-4.
LÜLLMANN, Heinz, Klaus MOHR a Martin WEHLING. Farmakologie a toxikologie. Vyd. 2. české. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0836-1.
- Poznámka:
-
V duchu Směrnice děkana pro realizaci bakalářských a navazujících magisterských studijních programů na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě biomedicínského inženýrství (článek 5, odst. 3) jsou v kombinované formě studia povinné všechny formy výuky, tedy jak přednášky, tak semináře nebo cvičení (kontaktní výuka). Výuka v kombinované formě studia probíhá podle předem stanoveného rozvrhu (rozvrh KFS pro aktuální semestr je k dispozici na webových stránkách https://www.fbmi.cvut.cz/cs/student/rozvrhy). Přítomnost studentů na výuce je zaznamenávána na prezenční listině s podpisy nebo vytištěným seznamem docházky z elektronické evidence podepsaný vyučujícím. Formuláře musí být po ukončení semestru uloženy v sekretariátu katedry garantující daný program. Připouští se omluvená nepřítomnost v rozsahu maximálně 2 dnů za jeden semestr. Za tuto nepřítomnost je studentovi stanovena náhradní náplň danými vyučujícími podle uvedené směrnice. Kontaktní výuka probíhá v učebnách fakulty vždy 1x za 14 dní v pátek a v sobotu v průběhu semestru.
Studenti kombinované formy studia mohou požádat vyučující o konzultaci k probírané látce v době kontaktní výuky po vzájemné dohodě. Další možností je v jeho konzultačních hodinách, které je vyučující povinen zveřejnit podle Příkazu děkana č. 1/2013 O pracovně-právních vztazích vyučujících na ČVUT FBMI, jejich dalších povinnostech a kvalifikaci pro přednášení ve všech studijních programech, oborech a formách studia realizovaných v českém jazyce na ČVUT FBMI.
Studenti kombinované formy musí prokázat stejný rozsah znalostí látky daného předmětu jako studenti prezenční formy. K dispozici jim jsou stejné studijní zdroje a materiály jako u prezenční formy, a navíc mají k dispozici studijní opory, které jim usnadňují orientaci v požadované látce a které jsou k dispozici na webových stránkách předmětu. Způsob kontroly znalostí je shodný s prezenční formou, termíny zkoušek a zápočtů jsou vypisovány v dostatečném časovém předstihu.
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: