Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2023/2024
UPOZORNĚNÍ: Jsou dostupné studijní plány pro následující akademický rok.

Počítačové sítě

Přihlášení do KOSu pro zápis předmětu Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
B4B38PSIA Z,ZK 5 2P+2L česky
Vztahy:
Předmět B4B38PSIA nesmí být zapsán, je-li v témže semestru zapsán anebo již dříve absolvován předmět B4B38PSI (vztah je symetrický)
Předmět B4B38PSIA nesmí být zapsán, je-li v témže semestru zapsán anebo již dříve absolvován předmět BE4B38PSI (vztah je symetrický)
Předmět B4B38PSIA nesmí být zapsán, je-li v témže semestru zapsán anebo již dříve absolvován předmět BE4B38PSIA (vztah je symetrický)
Předmět B4B38PSIA může být splněn v zastoupení předmětem BE4B38PSIA
Předmět B4B38PSIA může být splněn v zastoupení předmětem B4B38PSI
Předmět B4B38PSIA nesmí být zapsán, je-li v témže semestru zapsán anebo již dříve absolvován předmět B4B38PSI (vztah je symetrický)
Předmět B4B38PSIA může být splněn v zastoupení předmětem BE4B38PSI
Úspěšné absolvování předmětu B4B38PSIA je podmínkou pro zápis na předmět BE4B38PSI.
Garant předmětu:
Jiří Novák
Přednášející:
Jan Holub, Jiří Novák
Cvičící:
Jan Sobotka, Martin Šimůnek, Michal Špaček, Ondrej Tereň, Ján Tomlain
Předmět zajišťuje:
katedra měření
Anotace:

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy komunikace v heterogenních počítačových sítích. Jsou popsána základní fyzická média, topologie, metody řízení přístupu, ARQ algoritmy, představeny základní modely datových přenosů a vysvětleny základy kódování a šifrování. Dále se studenti seznámí s nejrozšířenějšími technologiemi lokálních počítačových sítí, základy protokolů Internetu a metodami a protokoly pro správu a monitoring sítí.

Požadavky:
Osnova přednášek:

1. Úvod, definice základních pojmů, model ISO/OSI, funkce vrstev

2. Metalické, optické a bezdrátové fyzické médium, vlastnosti, parametry

3. Entropie informačního zdroje, zdrojové kódování, kapacita komunikačního kanálu

4. Modely komunikačních kanálů (AWGN, BSC, ...), modulace, komunikace v rozprostřeném spektru

5. Typy datových přenosů, metody sdílení kapacity kanálu, fyzické a logické topologie

6. Metody řízení přístupu ke sdílenému médiu a jejich vlastnosti, adresace

7. ARQ metody, kódy pro detekci a opravy chyb

8. Utajování informace, symetrické a asymetrické šifry, distribuce klíčů, certifikáty, digitální podpis

9. Propojování distribuovaných systémů, směrování, metody řízení datového toku, QoS

10. Technologie LAN (IEEE802.3), spanning tree, VLAN, PoE

11. Technologie WLAN (IEEE802.11), DCF, PCF, virtuální odposlech

12. Protokolový zásobník TCP/IP, IP protokol, ARP, DHCP, ICMP, NAT, DNS

13. Transportní protokoly UDP, TCP, RTP, řízení datového toku, congestion control

14. Správa počítačových sítí, SNMP, RMON

Osnova cvičení:

1. Měření s číslicovým osciloskopem

2. Zabezpečení datových přenosů pomocí CRC

3. Metalické vedení

4. Optická vlákna

5. Bezdrátové sítě

Semestrální projekt zaměřený na praktickou implementaci síťových aplikací.

Cíle studia:
Studijní materiály:

Tanenbaum, A. S., Wethetral, D.J.: Computer Networks, Prentice Hall 2010, ISBN-13: 978-0132126953

Poznámka:
Další informace:
https://moodle.fel.cvut.cz/courses/B4B38PSIA
Rozvrh na zimní semestr 2023/2024:
Rozvrh není připraven
Rozvrh na letní semestr 2023/2024:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
místnost T2:D3-209
Novák J.
Holub J.

09:15–10:45
(přednášková par. 1)
Dejvice
T2:D3-209
místnost T2:A4-402
Sobotka J.
12:45–14:15
(přednášková par. 1
paralelka 101)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A4-402
Sobotka J.
14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 106)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A3-325

Tomlain J.

18:00–19:30
(přednášková par. 1
paralelka 102)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Sobotka J.

12:45–14:15
(přednášková par. 1
paralelka 101)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Sobotka J.

14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 101)

Dejvice
Laboratoř DS
Út
místnost T2:A4-402
Tereň O.
07:30–09:00
(přednášková par. 1
paralelka 103)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A4-402
Tereň O.
09:15–10:45
(přednášková par. 1
paralelka 104)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A4-402
Tereň O.
11:00–12:30
(přednášková par. 1
paralelka 105)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A3-325

Tereň O.

14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 105)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

16:15–17:45
(přednášková par. 1
paralelka 105)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

18:00–19:30
(přednášková par. 1
paralelka 106)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

07:30–09:00
(přednášková par. 1
paralelka 103)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

09:15–10:45
(přednášková par. 1
paralelka 104)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

11:00–12:30
(přednášková par. 1
paralelka 104)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

12:45–14:15
(přednášková par. 1
paralelka 110)

Dejvice
Laboratoř DS
St
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

07:30–09:00
(přednášková par. 1
paralelka 107)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A4-402
Tomlain J.
18:00–19:30
(přednášková par. 1
paralelka 102)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A3-325

Šimůnek M.

09:15–10:45
(přednášková par. 1
paralelka 106)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A4-402
Tomlain J.
14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 107)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A4-402
Tomlain J.
16:15–17:45
(přednášková par. 1
paralelka 108)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A3-325

Tomlain J.

18:00–19:30
(přednášková par. 1
paralelka 108)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Tomlain J.

14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 107)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Tomlain J.

16:15–17:45
(přednášková par. 1
paralelka 108)

Dejvice
Laboratoř DS
Čt
místnost T2:A3-325

Špaček M.

11:00–12:30
(přednášková par. 1
paralelka 102)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A4-402
Šimůnek M.
14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 109)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A4-402
Šimůnek M.
16:15–17:45
(přednášková par. 1
paralelka 110)

Dejvice
Laborator
místnost T2:A3-325

Tereň O.

18:00–19:30
(přednášková par. 1
paralelka 103)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Špaček M.

12:45–14:15
(přednášková par. 1
paralelka 109)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Tereň O.

14:30–16:00
(přednášková par. 1
paralelka 109)

Dejvice
Laboratoř DS
místnost T2:A3-325

Tereň O.

16:15–17:45
(přednášková par. 1
paralelka 110)

Dejvice
Laboratoř DS

Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 29. 5. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet6198306.html