Biologická ochrana
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7KBPBO | KZ | 3 | 6P | česky |
- Vztahy:
- Předmět F7KBPBO lze klasifikovat až po úspěšné klasifikaci předmětu F7KBPBIC
- Garant předmětu:
- Emil Pavlík
- Přednášející:
- Emil Pavlík, Libor Píša
- Cvičící:
- Emil Pavlík, Libor Píša
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Předmět vede k pochopení základních mechanismů protiinfekční imunity a epidemiologického procesu infekčních onemocnění. Studenti jsou seznámeni s možností zneužití infekčních agens k válečným a teroristickým účelům, Důraz je kladen na preventivní i následní ochranná opatření k zabránění dalšího šíření, organizaci ochrany obyvatelstva v případě napadení, roli státu, OOVZ a IZS v likvidaci následků s použitím prostředků civilní i vojenské infrastruktury a příslušné legislativní normy včetně mezinárodních úmluv.
- Požadavky:
-
Forma ověření studijních výsledků: písemný test.
Požadavky na studenta: základní znalosti biologie.
- Osnova přednášek:
-
1.2. týden Definice B-agens, B-zbraň. Bioterorismus vlastnosti, cíle, historie použití biologických zbraní. Ženevský protokol o zákazu chemických a bakteriologických zbraní, Úmluva Biological Weapons Convention.
3.4. týden Kategorie biologických zbraní podle CDC Atlanta, charakteristika, vlastnosti, možnosti diagnostiky, prevence a léčby.
5.6. týden Epidemiologický proces, funkce imunitního systému, význam aktivní a pasivní imunizace, desinfekce a sterilizace, desinsekce a deratizace.
7.8. týden Národní akční plán ČR, Pandemický plán ČR, krizové plány a plány krizové připravenosti, Doktrína Armády ČR, integrovaný záchranný systém, státní zdravotní dozor.
9.10. týden Civilní prostředky ochrany, armádní prostředky ochrany, osobní ochranné prostředky, kategorie laboratoří.
- Osnova cvičení:
-
Není
- Cíle studia:
-
Znalosti:
Student získá základní znalosti o B-agens a o možnostech zneužití infekčních agens k teroristickým ale i válečným útokům. Bude se orientovat v příslušných právních předpisech týkajících se ochrany před biologickými agens.
Dovednosti:
Student bude zhodnotit potřebu příslušných ochranných opatření k ochraně obyvatelstva a infrastruktury a uplatnit opatření k zabránění možného šíření.
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:PAVLÍK, Emil. Přenosné nákazy, jimi vyvolávaná onemocnění, jejich prevence a léčba. In: NAVRÁTIL, Leoš (ed.) Vnitřní lékařství pro nelékařské zdravotnické obory. 2. zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing 2017, s.
- Poznámka:
-
V duchu Směrnice děkana pro realizaci bakalářských a navazujících magisterských studijních programů na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě biomedicínského inženýrství (článek 5, odst. 3) jsou v kombinované formě studia povinné všechny formy výuky, tedy jak přednášky, tak semináře nebo cvičení (kontaktní výuka). Výuka v kombinované formě studia probíhá podle předem stanoveného rozvrhu (rozvrh KFS pro aktuální semestr je k dispozici na webových stránkách https://www.fbmi.cvut.cz/cs/student/rozvrhy). Přítomnost studentů na výuce je zaznamenávána na prezenční listině s podpisy nebo vytištěným seznamem docházky z elektronické evidence podepsaný vyučujícím. Formuláře musí být po ukončení semestru uloženy v sekretariátu katedry garantující daný program. Připouští se omluvená nepřítomnost v rozsahu maximálně 2 dnů za jeden semestr. Za tuto nepřítomnost je studentovi stanovena náhradní náplň danými vyučujícími podle uvedené směrnice. Kontaktní výuka probíhá v učebnách fakulty vždy 1x za 14 dní v pátek a v sobotu v průběhu semestru.
Studenti kombinované formy studia mohou požádat vyučující o konzultaci k probírané látce v době kontaktní výuky po vzájemné dohodě. Další možností je v jeho konzultačních hodinách, které je vyučující povinen zveřejnit podle Příkazu děkana č. 1/2013 O pracovně-právních vztazích vyučujících na ČVUT FBMI, jejich dalších povinnostech a kvalifikaci pro přednášení ve všech studijních programech, oborech a formách studia realizovaných v českém jazyce na ČVUT FBMI.
Studenti kombinované formy musí prokázat stejný rozsah znalostí látky daného předmětu jako studenti prezenční formy. K dispozici jim jsou stejné studijní zdroje a materiály jako u prezenční formy, a navíc mají k dispozici studijní opory, které jim usnadňují orientaci v požadované látce a které jsou k dispozici na webových stránkách předmětu. Způsob kontroly znalostí je shodný s prezenční formou, termíny zkoušek a zápočtů jsou vypisovány v dostatečném časovém předstihu.
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: