Radiační ochrana a jaderná bezpečnost
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7KMCROJB | ZK | 5 | 10P | česky |
- Vztahy:
- Podmínkou zápisu na předmět F7KMCROJB je, že student v některém z předchozích semestrů úspěšně absolvoval příslušný počet předmětů ze skupiny KMCCRBNO
- Garant předmětu:
- Zdeněk Rozlívka
- Přednášející:
- Petra Kadlec Linhartová, Zdeněk Rozlívka
- Cvičící:
- Petra Kadlec Linhartová, Zdeněk Rozlívka
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Předmět bude zaměřen na praktické uplatnění základních principů radiační ochrany v oblasti používání významných a velmi významných zdrojů ionizujícího záření (ZIZ). Zvláštní pozornost bude věnována legislativním požadavkům na držitele povolení k nakládání se ZIZ, zejména pak na organizační a technické zajištění radiační ochrany na jaderně energetických zařízeních a zabezpečení zdrojů používaných v průmyslu a v medicíně. Významná část přednášek bude věnována organizačnímu zajištění havarijní připravenosti v rámci České republiky a úkolech složek IZS při Radiační havárii, včetně popisu činností jednotlivých složek celostátních radiačních monitorovacích sítí. Součástí přednášek bude i praktická ukázka měření vybraných fyzikálních veličin důležitých z hlediska operativního zajišťování radiační ochrany na pracovištích i v terénu.
- Požadavky:
-
Pro připuštění ke zkoušce není absolvování přednášek povinné, ale je důrazně doporučováno. Zápočet se neuděluje.
Podmínkou pro úspěšné složení zkoušky je splnění požadavků závěrečného písemného testu, jenž zahrnuje otázky ze všech tematických okruhů (přednášek), tj. i základní znalost fyziky ion záření a biologických účinků ion záření.
Test obsahuje 40 otázek, každá s výběrem čtyř odpovědí – správná odpověď je právě jedna. Výsledná známka je určena dle počtu bodů (správných odpovědí takto: 40 – 37 bodů (A), 36 – 33 bodů (B), 32 – 29. bodů (C), 28 – 25 bodů (D) 24 – 21 bodů (E), 20 a méně bodů (F).
Opravný termín zkoušky proběhne stejnou formou s minimálně týdenním odstupem od neúspěšného pokusu.
- Osnova přednášek:
-
1. Úvod, osnova přednášek, podmínky zkoušky, studijní literatura; Vymezení základních pojmů v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany; Přehled účinků ion záření; Legislativní požadavky v oblasti jaderné bezpečnosti, radiační ochrany a havarijní připravenosti; Mezinárodní standardy v oblasti JB a RO.
2. Přehled veličin používaných pro potřeby RO a k nim přináležejících jednotek; praktické příklady způsobu měření; zdůraznění odlišností jejich používání.
3. Monitorování radiační situace v ČR a programy monitorování; Vnitřní a vnější havarijní plán, havarijní řády; Krizové řízení a činnost mobilních monitorovacích skupin; Praktická ukázka základních měřících postupů v terénu (na SÚRO).
4. Organizační a technické zajištění radiační ochrany na českých jaderných elektrárnách; Implementace mezinárodních standardů do české legislativy a kontrola v rámci auditů; Srovnání připravenosti ke zvládání radiačních mimořádných událostí na JE v ČR a na zahraničních JE.
5. Hodnocení radiační situace a prognóza jejího dalšího možného vývoje; Využití speciálních SW na vytváření prognózy vývoje radiační mimořádné situace; Analýza a hodnocení radiačních mimořádných událostí.
6. Průmyslové zdroje ionizujícího záření; Uzavřené a otevřené radionuklidové zdroje; Přehled používaných zdrojů a specifika radiační ochrany při nakládání s nimi; Příklady jednoduchých výpočtů v operativní radiační ochraně.
7. Systém řízení a jeho místo v rámci zajišťování radiační ochrany a jaderné bezpečnosti a zejména jejich vzájemné provázanosti; Zabezpečení radionuklidových zdrojů; Závěrečné shrnutí k předmětu.
- Osnova cvičení:
-
nejsou
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
Zákon č. 263/2016 Sb., Atomový zákon, v platném znění vstoupil v účinnost ke dni 1.1.2017, ale byl už drobně nepřímo novelizován
Nejdůležitější vyhlášky SÚJB vztahující se k zajištění radiační ochrany (dostupné na http://www.sujb.cz):
Vyhláška SÚJB č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje
Vyhláška SÚJB č. 409/2016 Sb., o činnostech zvláště důležitých z hlediska jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, zvláštní odborné způsobilosti a přípravě osoby zajišťující radiační ochranu registranta.
Vyhláška SÚJB č. 379/2016 Sb., o schválení typu některých výrobků v oblasti mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření a přepravě radioaktivní nebo štěpné látky
Vyhláška SÚJB č. 360/2016 Sb., o monitorování radiační situace.
Vyhláška SÚJB č. 359/2016 Sb., o podrobnostech k zajištění zvládání radiační mimořádné události
Vyhláška č. 408/2016 Sb., o požadavcích na systém řízení (pro pracoviště III. a IV. Kategorie)
Vyhláška SÚJB č. 377/2016 Sb., o požadavcích na bezpečné nakládání s radioaktivním odpadem a o vyřazování z provozu jaderného zařízení nebo pracoviště III. nebo IV. Kategorie
studijní opora FBMI ČVUT: J. Koc a kol. (SÚRO): Organizační a technické požadavky na zajištění radiační ochrany a havarijní připravenosti na jaderných zařízeních (viz: https://predmety.fbmi.cvut.cz/cs/F7PMCROJB)
Doporučená literatura:
Kolektiv autorů: Principy a praxe radiační ochrany, SÚJB, Praha 2000
Series No. GSR Part 3: Radiation Protection and Safety of Radiation Sources: International Basic Safety Standards, IAEA, Vienna, 2014.
dostupné na:
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: