Krajinné plánování
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
127YKRP | Z,ZK | 6 | 3P+2C | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra urbanismu a územního plánování
- Anotace:
-
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky krajiny a krajinného plánování v různých procesech a fázích plánování. V rámci předmětu bude představena geneze naší krajiny, způsoby a formy působení člověka na krajinu dříve a v současnosti, v době postagrární a postindustriální, které jsou nutné pro pochopení zákonitostí a procesů probíhajících v dnešní krajině. Studenti jsou vedeni k samostatnému pohledu na krajinu, k hledání jejích přírodních, kulturních, historických a civilizačních hodnot. Jsou seznámeni s formami a možnostmi, především legislativními, její ochrany a s různými způsoby krajinného plánování vč. uplatnění nástrojů územního plánování při ochraně a tvorbě krajiny, s důrazem na respektování ekologických, produkčních, obytných, rekreačních i estetických aspektů území. Přednášky a cvičení budou doplněny prací s různými informačními zdroji, se zaměřením na jejich interpretaci, i konkrétními příklady různých typů území.
- Požadavky:
-
Přednášky nejsou povinné. Pro získání zápočtu, který je podmínkou přístupu ke zkoušce je:
vypracovat a v termínu odevzdat seminární práci, sestávající ze dvou úloh
průběžně konzultovat v hodinách cvičení (minimálně schválení zadání, ke kterému musí být mapový podklad, 1-2 konzultace v rozpracovanosti, odevzdání se všemi náležitosti dle zadání), druhá úloha se konzultovat nemusí
alespoň 70% účast na cvičeních (minimálně 8 cvičení)
2 prezentace v hodině (dle harmonogramu)
splnění studijních povinností a udělení zápočtu do konce výuky LS
- Osnova přednášek:
-
1) Krajinný ráz I - pojem a pojetí dle zákona, hodnoty a znaky, zákonná kritéria vč. kulturních dominant
2) Krajinný ráz II - postup případového a preventivního hodnocení, metodika, využití v praxi, příklady
3) Krajinný ráz III - vizuální atraktivita krajiny (estetická hodnota), analýza krajinné scény, case studies
4) Kulturní krajina I - Úmluva Rady Evropy o krajině, typologie historické kulturní krajiny, státní památková péče (KPZ, plán ochrany)
5) Kulturní krajina II - Znaky kulturní a historické charakteristiky krajiny, krajina jako palimpsest, analýzy historických krajinných struktur, nejčastější archivní mapy a jejich využitelnost při analýzách
6) Kulturní krajina III - Historie krajiny od středověku po baroko
7) Kulturní krajina IV - 19. století, vznik veřejné městské zeleně, okrašlovací spolky a péče o domovinu
8) Krajina a krajinný ráz v územním plánování, územní studie krajiny
9) Ochrana přírody a krajiny I - základní legislativa v ochraně přírody a krajiny, systém státní ochrany přírody a krajiny, obecná ochrana přírody a krajiny, plánování a navrhování ÚSES, význam a plánování lesů (ve vazbě na ÚAP)
10) Ochrana přírody a krajiny II - zvláštní ochrana přírody a krajiny, historie, systém a legislativa, plány a zásady péče, Natura 2000, mezinárodní ochrana (ve vazbě na ÚAP)
11) Kolektivizace zemědělství, problémy zemědělské krajiny, plánování zemědělské krajiny, KoPÚ, protierozní opatření
12) Město a krajina, přírodní atributy městské krajiny, význam a funkce zeleně, systémy zeleně, bezpečnostní aspekty zeleně, zelená infrastruktura.
13) Koncepce a návrh zahrady a parku, současné trendy v zahradní a krajinářské tvorbě, příklady - téma je předmětem druhé úlohy cvičení.
- Osnova cvičení:
-
Obsahem cvičení jsou doplňující výklady a prezentace konkrétních příkladů. Vedle toho je úkolem studentů vypracovat a v termínu odevzdat seminární práci, sestávající ze dvou úloh: 1) Analýza vybraného sídla z hlediska přírodních prvků 2) Analýza krajinného prostoru z hlediska charakteru krajiny. Obě úlohy jsou na cvičení konzultovány a prezentovány.
1) Úvod, zadání
2) - 3) Schvalování zadání
4) - 6) Konzultace
7) Prezentace území (cca 10/15 minut)
8) - 9) Konzultace
10) Prezentace příkladu krajinářské architektury (cca 10/15 minut)
11) Poslední konzultace
12) Odevzdání první a druhé úlohy
Cvičení se odevzdává digitálně (netoskne se), ukládá se do Moodlu ČVUT
- Cíle studia:
-
Studenti získají v rámci výuky předmětu základní přehled o metodických postupech v plánování krajiny, o nástrojích, procesech a dokumentech krajinného plánování, pochopí genezi současné krajiny a jejích problémů a budou schopni pracovat se základními informačními zdroji.
- Studijní materiály:
-
Základním studijním materiálem ke zkoušce jsou přednášky. Přednášky doplňují rozšiřující písemné materiály uložené na Moodlu.
VOREL, Ivan - KUPKA, Jiří (2011). Krajinný ráz. Identifikace a hodnocení. Praha: ČVUT, ISBN 978-80-01-04766-8.
Kolektiv autorů (2021). Krajinný ráz. Analytické a plánovací přístupy a metody. Praha: ČVUT. 242 s. ISBN 978-80-01-06838-0.
SALAŠOVÁ, Alena (2015). Nauka o krajině I a II. Brno: Mendelova univerzita, ISBN 978-80-7509-185-7, ISBN 978-80-7509-186-4.
VÁCHAL, Jan - NĚMEC, Jan - HLADÍK, Jiří (eds.) (2011). Pozemkové úpravy v České republice. Praha: Consult, ISBN 80-903482-8-9.
KUPKA, Jiří (2010). Krajiny kulturní a historické. Praha: ČVUT. ISBN 978-80-01-04653-1.
zák. 114/1992 Sb, o ochraně přírody a krajiny, zák. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zák. 289/1995 Sb., Lesní zákon, zák. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech
- Poznámka:
- Další informace:
- https://moodle-vyuka.cvut.cz/
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Stavební inženýrství - životní prostředí (povinně volitelný předmět)