Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2023/2024
UPOZORNĚNÍ: Jsou dostupné studijní plány pro následující akademický rok.

Současná architektura

Přihlášení do KOSu pro zápis předmětu Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
129SAR Z,ZK 5 2P+2C česky
Garant předmětu:
Lenka Popelová
Přednášející:
Lenka Popelová, Petr Urlich
Cvičící:
Nikolay Brankov, Lenka Popelová, Radomíra Sedláková, Petr Urlich, Barbora Větrovská
Předmět zajišťuje:
katedra architektury
Anotace:

Cílem předmětu je učinit si přehled o nejznámějších teoretických textech/východiscích, které formovaly názor na podobu architektury od 2. pol. 20. stol. do dnes. Předmět se zaměřuje na praktikující architekty, kteří svou tvorbu teoreticky reflektují, čímž se snaží dané téma co nejvíce přiblížit studentům. Student by tak měl získat komplexní představu o inspiračních zdrojích architektury a možných koncepcích současné architektury, lépe též pochopit jednotlivé architektonické styly.

Cílem je též podpořit flexibilní, mezioborové vnímání architektury - jak z hlediska formy možných interpretací (výstav, film, site specific…), tak obsahu (další obory jako východisko interpretace - jazykověda, psychologie, sociologie, industriální archeologie…).

Cílem předmětu je též naučit se slovně formulovat a kultivovat vlastní představy o architektuře a být schopen vnímat a podílet se na současné diskuzi.

Požadavky:

Přednášky rozpis konkrétní:

SAR LS 22/23 – ROZPIS PŘEDNÁŠEK

Doc. Lenka Popelová, prof. Petr Urlich, doc. Radomíra Sedláková, prof. Tomáš Šenberger.

Středa 10-11:40, C2015

1.21. 2. Proč interpretovat teoreticky architekturu? Možné formy kritiky. LP

2.28. 2. Vymezení teoretických systémů v architektuře - co všechno lze považovat za teorii architektury. Časová osa výkladu. LP

3.6. 3. Úvod do poválečného dění – mezinárodní styl. Východiska kritiky modernismu. Nástup nového brutalismu LP

4.13. 3. Poválečná československá architektura – představení významných tvůrců. RS

5.20. 3. Nový brutalismus ad. směry 20. století. LP

6.27. 3. Kritika modernismu: fenomenologická interpretace architektury, K. Lynch (teorie obrazu města), Ch. N. Schulz a problém žitého a abstraktního prostoru, P. Zumthor ad. Architektura jako zobrazující struktura a nositelka symbolických a alegorických významů. PU

7.3. 4. Současný výzkum architektury 60., 70. a 80. let. Výklad jednotlivých formových směrů a případové studie; přesah tématu do oblasti památkové péče. LP

8.10. 4. Nástup postmoderny. Sémiotické pojetí interpretace: jazyk, znakovost, sdělnost a konformita. Teoretické kořeny a přínos lingvistů – Saussure, Morris, Venturi a Jencks. Postmodernismus a jeho protagonisté. PU

9.17. 4. Postmoderní situace a způsoby možného rozdělení soudobé architektury, od abstrakce avantgardy k abstrakci dekonstrukce. Od (sociálního, mravního…) étosu k banalitě a kýči. Jazyk postmoderní architektury a urbanismu. PU

10.24. 4. Dekonstruktivismus – vrcholná fáze postmoderního uvažovaní na poli abstrakce - teorie, geometrické a kompoziční principy. Inspirace, viz katalog Dekonstruktivistická architektura (teorie a praxe - F. Gehry, Coop Himmelblau, Zaha Hadid…). Pokračování a kritika dekonstruktivismu. PU

11.30. 4. Nová témata a pokusy o vlastní teorii. Rem Koolhaas ad. Digitální a virtuální architektura. Winny Maas/MDRDV. Příklad nizozemské teorie architektury vs praxe. BIG ad. Příprava ke zkoušce. LP

12.15. 5. Téma k současným trendům – průmyslové dědictví jako součást konceptu udržitelné architektury. Konverze a jejich klasifikace. TŠ

Na semináři zadaný text bude interpretován v širších souvislostech a konfrontován na příkladu konkrétní stavby/projektu. Seminář je soustředěn na teoretické texty od 2. poloviny 20. století po současnost psané v čj. (texty v aj. či jiných jazycích po dohodě).

Součástí zkoušky je zpracování 2 samostatných témata zadaných na přednáškách v průběhu semestru, které jsou součástí zkoušky - návštěva výstavy, shlédnutí filmu/dokumentu, vyjádření se k vybrané současné kauze apod. (bude vždy aktualizováno). Informace o zkoušce samotné bude na konci semestru. Ke zkoušce je možné jít jen se zápočtem.

Osnova přednášek:

Obecná osnova přednášek:

1. Teorie současné architektury - forma výstupů. Jak leze teoretizovat v současném mediálním prostoru.

2. Teorie současné architektury - explicitní vymezení. Co považujeme za teorii architektury. Teoretikové architektury ve dvacátém století, modernismus, vliv průmyslové epochy, architekt vs. inženýr, materiály, konstrukce a typologie jako norma. Handbuch (příručka) - teoreticky fundament praktikujícího architekta (příklady)

3. Nástup modernismusu a jeho paradigma, srovnání tvorby protagonistů modernismu v druhé polovině 20. století. Le Corbusier (východiska bytové koncepce - Unité d´habitation, důsledky utopie standardu a typu - prefabrikace, modulor, změny tvorby LC ad. témata), Mies van der Rohe, universální jazyk moderní architektury P. Johnson. Další koncepty pozdního modernismu - Louis I. Kahn, F. L. Wright. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

4. Odklon od modernistickych paradigmat. R. Venturi a kontradikční pojetí architektury, mýtus modernismu, internacionalismus. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

5. Fenomenologická interpretace architektury - širší mezioborová interpretace, K. Lynch (teorie obrazu města), Ch. N. Schulz a problém žitého a abstraktního prostoru, P. Zumthor (současné trendy) ad. Kořeny a teoreticky přínos filosofů. Teorie, geometrické a kompoziční principy. Architektura jako zobrazující struktura a nositelka dalších významů. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

6. Sémiotické pojetí interpretace architektury - jazyk, mluva, sdělnost a konformita. Teoretické kořeny a přínos lingvistů - Saussure, Morris. Charles Jencks a jeho vícevrstevnaty vyklad, minimálně dvojí kódování architektury. Postmoderní situace a způsoby možného rozdělení soudobé architektury, od abstrakce avantgardy k abstrakci dekonstrukce. Od (sociálního, mravního.) étosu k banalitě a kyči. Rozporuplnosti formulace. Přínosy a kritika postmoderny. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

7. Postmodernismus a jeho protagonisté. Jazyk postmoderní architektury a urbanismu, tektonika a fragment, kontextualismus (L. a R. Krier, A. Rossi, R. Boffil, O. M. Ungers..). Postmodernismus a princip odkazů historické i moderní architektury (Ch. de Portzamparc, New York Fives - Meier, Hejduk, Graves, Eisenmann). Teorie, geometrické a kompoziční principy, příklady, diskuze.

8. Dekonstrukce - vrcholná fáze postmoderního uvažovaní na poli abstrakce - teorie, geometrické a kompoziční principy. Inspirace, viz katalog Dekonstruktivistická architektura (teorie a praxe - F. Gehry, Coop Himmelblau, Zaha Hadid.). Scénář ad. postupy jako teoretické východisko navrhování. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

9. Současný výzkum architektury 60, 70. a 80. let a jeho specifika - prezentace probíhajících projektů NAKI II a NAKI III, aktuální dění na naší scéně. Aplikace poznatků v praxi na vybraných případových studiích.

10. High tech a architektura na prahu informačního věku - nová témata a pokusy o vlastní teorii současných praktikujících architektů. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

11. Architektura na prahu informačního věku - nová témata a pokusy o vlastní teorii: Rem Koolhaas, I. de Solà-Moráles ad. Digitální a virtuální architektura. G. Lynn, Winny Maas/MDRDV - současná nizozemská scéna, BIG ad. Co je pro nás v této diskuzi dnes aktuální?

12. Současné trendy - výzkum industriálního dědictví jako jedno z témat udržitelného rozvoje a současné diskuzi o architektuře. Klasifikace konverzí.

13. Téma veřejného prostoru a participace občanů ve výstavbě ad. Informace ke zkoušce.

Osnova cvičení:

Rozpis seminářů (semináře by měly být řazeny časově, aby navazovaly na přednášky, mimo zcela stěžejní texty si studenti mohou vybírat i své zadání zjm. pro témata ve druhé půli semestru):

1. Úvodní hodina – seznámení s tématy seminářů, zadání seminární práce

2. Práce s literaturou. Samostatná práce.

3. Modernismus a jeho reflexe: Le Corbusier - Za novou architekturu + stavby po 2. světové válce (1); Moisés Punte - Rozhovory s Mies van der Rohe + stavby po 2. světové válce (2).

4. Modernismus a jeho kritika. Fenomenologická interpretace prostoru: L. I. Kahn - Ticho a světlo (3). Kevin Lynch - Obraze města (4), Utopie 60. let – M. Ragon – Kde budme žít zítra, Archigram (aj.) atd.(5 – pouze, pokud je více obsazený seminář)

5. Fenomenologická interpretace prostoru v architektuře, participace ad. Herman Hertzberger. Přednášky pro studenty architektury (6). Ch. N. Schulz - Genius loci (7). Peter Zumthor - Promýšlet architekturu (8)

6. Postmoderna a sémiotická interpretace architektury. Robert Venturi - Složitosti a protiklady v architektuře (9). Ch. Jencks - Jazyk post-moderní architektury (nepublikovaný text) (10)

7. Principy postmoderního urbanismu. Robert Krier - Prostor města (fr). Leon Krier - Architektura. Volba nebo osud a (11). Kritický regionalismus a kontextualismus. K. Frampton - Regionalismus a internacionalismus, In: Moderní architektura. Kritické dějiny (kapitola 5) a texty z čítanky (12)

8. Dekonstruktivismus. Daniel Lineskind - Základní kameny života (13), úvod do současných témat: Rem Koolhaas – vybrané texty (14), Dekonstruktivische Architektur (katalog)

9. Počítačová architektura, hledání významu a postavení teorie v praxi. Texty v publikacích: G. Lynn a W. Maas (15) či I. de Solà-Moráles ad. In: Tichá, J. (ed.): Architektura na prahu informačního věku. Tichá, J. (ed.): Architektura: tělo nebo obraz? ad. texty z této řady dle výběru (16 po třech textech)

10. Veřejný prostor, veřejná scéna. Jan Gehl - Města pro lidi nebo Petr Kratochvíl - Architektura a veřejný prostor; Kol. autorů - Veřejný prostor v širším kontextu (17); vybraná publikace z oblasti industriálu – problematika současných konverzí (18, dle dohody)

11. Současné trendy v teorii i praxi - literatura dle výběru. Např. Steven Holl - Paralaxy ad., BIG Juhani Pallasmaa - Myslící ruka. Atmosféry nebo Pavla Melková – Humanistická role architektury, Prožívat architekturu a dle vlastního výběru (19, 20)

12. Současné trendy v teorii – rezerva na neodprezentované referáty. Zápočty.

Cíle studia:

Cílem předmětu je učinit si přehled o nejznámějších teoretických textech/výkladových školách, které formují názor na podobu architektury od 2. pol. 20. stol. dodnes.

Studijní materiály:

Frampton, K.: Moderní architektura. Kritické dějiny. Academia, Praha 2004.

Kruft, H. W.: Dejiny teórie architektúry. Pallas, Bratislava 1993.

Ševčík, O.: Programy a prohlášení architektů XX. století. Vydavatelství ČVUT, Praha 1999.

Urlich, P.: Klasický a abstraktní model v architektuře 20. století. Skripta ČVUT v Praze, Praha 1992.

Urlich, P.: Skripta k předmětu SAR (elektronicky).

Popelová, L.: Přednášky - vybrané (elektronicky).

Podrobný seznam literatury obdrží studenti v rámci předmětu.

Poznámka:
Další informace:
Viz stránky katedry.
Rozvrh na zimní semestr 2023/2024:
Rozvrh není připraven
Rozvrh na letní semestr 2023/2024:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
místnost TH:A-833

10:00–11:50
(přednášková par. 1
paralelka 106)

Thákurova 7 (budova FSv)
A833
Út
St
místnost TH:C-215

10:00–11:50
(přednášková par. 1)
Thákurova 7 (budova FSv)
C215
Čt
místnost TH:A-833

08:00–09:50
(přednášková par. 1
paralelka 103)

Thákurova 7 (budova FSv)
A833
místnost TH:A-833

16:00–17:50
(přednášková par. 1
paralelka 102)

Thákurova 7 (budova FSv)
A833
místnost TH:A-834

18:00–19:50
(přednášková par. 1
paralelka 104)

Thákurova 7 (budova FSv)
A834
místnost TH:A-833

10:00–11:50
(přednášková par. 1
paralelka 101)

Thákurova 7 (budova FSv)
A833
místnost TH:A-834

16:00–17:50
(přednášková par. 1
paralelka 105)

Thákurova 7 (budova FSv)
A834

Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 27. 3. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet4223506.html