Stavební fyzika 2
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
124SF2B | Z,ZK | 4 | 2P+2C | česky |
- Garant předmětu:
- Zbyněk Svoboda, Jaroslav Vychytil
- Přednášející:
- Zbyněk Svoboda, Jaroslav Vychytil
- Cvičící:
- Zbyněk Svoboda, Jaroslav Vychytil
- Předmět zajišťuje:
- katedra konstrukcí pozemních staveb
- Anotace:
-
Rozšíření a doplnění znalostí ze základního kurzu stavební fyziky.
Detailní rozbor okrajových podmínek pro výpočty, řídící rovnice, součinitel prostupu tepla oken a lehkých plášťů, lineární a bodový činitel prostupu tepla, dvouplášťové konstrukce, průkaz energetické náročnosti budovy, tepelná ochrana historických budov, komplexní úlohy tepelné techniky. Slunce a sluneční záření, vliv velikosti a polohy osvětlovacího otvoru, vliv předsazených konstrukcí na osvětlení, volba barevností povrchů, riziko oslnění, zvukové izolace, výpočtové stanovení neprůzvučnosti, šíření zvuku v interiérech budov, význam pohltivých a odrazivých vlastností stavebních konstrukcí, snižování hluku konstrukčním návrhem, šíření zvuku z budovy do vnějšího prostoru, potřebné vlastnosti navrhovaných clon.
- Požadavky:
-
Odevzdání zadaných cvičení a úspěšné složení zkoušky.
- Osnova přednášek:
-
1. Energetická náročnost budov (princip výpočtu)
2. Energetická náročnost budov (vyhláška 264/2020 Sb. a energetický průkaz)
3. Součinitel prostupu tepla výplní otvorů a lehkých obvodových plášťů (princip výpočtu a jeho specifické problémy v případě různých typů oken a dveří, metody pro hodnocení prostupu tepla lehkými obvodovými plášti, součinitel prostupu tepla bodových světlíků)
4. Lineární a bodový činitel prostupu tepla (základní i speciální případy výpočtu činitelů prostupu (kontakt se zeminou, tři působící prostředí apod.))
5. Nestacionární šíření tepla vedením a tepelná stabilita místnosti (teplotní útlum, fázový posun, tepelná stabilita v zimním období, tepelná stabilita v letním období)
6. Historické nevytápěné budovy (příklady z praxe, rizika a doporučení pro rekonstrukce jak konstrukcí, tak budov jako celku)
7. Historické vytápěné budovy (příklady z praxe, rizika a doporučení pro rekonstrukce jak konstrukcí, tak budov jako celku)
8. Slunce a sluneční záření, ovlivnění doby proslunění orientací ke světovým stranám, velikostí osvětlovacího otvoru a vnějšími stínícími clonami.
9. Množství denního osvětlení, vliv velikosti a polohy osvětlovacího otvoru na množství a rozložení denního světla v místnosti. Vliv předsazených konstrukcí na kvantitu a kvalitu osvětlení.
10. Volba barevností povrchů stavebních konstrukcí, vztah vůči odrazivosti světla. Hodnocení pravděpodobnosti rizika oslnění.
11. Zvukové izolace aneb vzduchová a kročejová neprůzvučnost. Parametry materiálů, výpočtové stanovení. Význam korekcí na vliv vedlejších cest šíření zvuku.
12. Šíření zvuku v interiérech budov, význam pohltivých a odrazivých vlastností stavebních konstrukcí. Možnosti snižování hluku správným konstrukčním návrhem.
13. Šíření zvuku z budovy do vnějšího prostoru, potřebné vlastnosti navrhovaných clon.
- Osnova cvičení:
-
1. Energetická náročnost budovy (hodnocení modelového RD výpočtem s hodinovým krokem, analýza vlivu parametrů zasklení, analýza vlivu způsobu clonění oken, analýza vlvu hmotnosti vnitřních konstrukci)
2. Energetická náročnost budovy (výpočet dodané a primární energie, zohlednění fotovoltaického systému, vytvoření energetického průkazu)
3. Konzultace (samostatná práce studentů v PC učebně)
4. Konzultace (samostatná práce studentů v PC učebně)
5. Riziko přehřívání místnosti v letním období (výpočet průběhu teploty v místnosti podle EN ISO 52016-1, analýza vlivu různých stínících prostředků)
6. Konzultace (samostatná práce studentů v PC učebně)
7. Posouzení proslunění v různých zastiňovacích situacích, zohlednění vlivu předsazených konstrukcí a orientace ke světovým stranám.
8. Posouzení denního osvětlení v daném specifickém prostoru, zohlednění vlivu velikosti a polohy osvětlovacího otvoru.
9. Posouzení pravděpodobnosti rizika možného oslnění v dané učebně v závislosti na poloze oslňujícího zdroje a pozorovatele.
10. Konzultace
11. Výpočet neprůzvučnosti dělicí konstrukce v závislosti na kmitočtu, stanovení vážené a vážené stavební neprůzvučnosti.
12. Výpočet hlučnosti v místnosti v závislosti na hlučnosti zdroje a parametrech dané místnosti, výpočet hlučnosti ve venkovním prostoru v závislosti na parametrech obvodového pláště a poloze osvětlovacího otvoru.
13. Konzultace, zápočet.
- Cíle studia:
-
Prohloubení znalostí a praxe v oblasti hodnocení tepelně-vlhkostního chování stavebních konstrukcí a budov, v oblasti hodnocení akustických vlastností konstrukcí a prostorů a v oblasti hodnocení denního osvětlení a oslunění prostorů v budovách.
- Studijní materiály:
-
!Vyhláška MPO ČR č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov.
!ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov - Část 1-4, ÚNMZ Praha, říjen 2005-2012
! KAŇKA, Jan., NOVÁČEK, Jiří. Stavební fyzika 3: Akustika pozemních staveb. Praha: ČVUT v Praze, 2015. 129 s. ISBN 978-80-01-05674-5.
! VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015. ISBN 978-80-01-05858-9.
! VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 176 s. 2016. ISBN 978-80-01-06060-5.
? ČSN 73 0532 Akustika - Ochrana proti hluku v budovách a posuzování akustických vlastností stavebních výrobků - Požadavky, ÚNMZ Praha, prosinec 2020.
? ČSN EN 17037 Denní osvětlení budov, ČAS Praha, srpen 2019.
:Studijní pomůcky (prezentace a podklady) přístupné po přihlášení na webové stránce předmětu.
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Budovy a prostředí, specializace Technická zařízení budov (povinný předmět)
- Budovy a prostředí, specializace Stavební fyzika (povinný předmět)