Palivový cyklus jaderných zařízení
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17PCJZ | ZK | 2 | 2P | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra jaderných reaktorů
- Anotace:
-
Předmět je zaměřen na základní popis přední a střední části palivového cyklu jaderných elektráren. Po úvodních informacích a definici palivového cyklu a rozdělení různých typů palivových cyklů přednášky popisují, těžbu uranu, mechanické i chemické zpracování surovin do podoby žlutého koláče. Následně jsou stručně popsány způsoby čištění, chemických konverzí, obohacování a výroby jaderného paliva. Popis střední části palivového cyklu začíná úvodem do reaktorové fyziky: interakcemi neutronů, štěpením, výtěžkem štěpných produktů ze štěpení, koeficientem násobení,
množivým faktorem, konverzním faktorem apod. V následujících přednáškách jsou popsány aspekty vyhořívání paliva v aktivní zóně, provoz reaktoru v průběhu kampaně a nakládáním s palivem na elektrárně. Předmět se rovněž zabývá využitím MOX paliva v reaktorech a využitím thoria v reaktorech a thoriovým palivovým cyklem.
- Požadavky:
- Osnova přednášek:
-
1. Jaderný palivový cyklus, těžba uranu (1 přednáška): popis základních části jaderného palivového cyklu, přední, střední a zadní část palivového cyklu, světové zásoby uranu a thoria, způsoby těžby uranu ve světě, těžba uranu ve světě v ČR, těžba thoria ve světě, dopady těžby uranu dopady na životní prostředí.
2. Zpracování uranové rudy, obohacování uranu a výroba paliva (2 přednášky): mechanické zpracování rudy, loužení, separace uranu z výluhů, výroba a složení žlutého koláče, definice nukleární čistoty materiálu, čištění žlutého koláče, výroba UF6, obohacování uranu (průmyslové a experimentální), výroba jaderného paliva, konverze UF6 na UO2, výroba palivových tablet, výroba palivových proutků a jejich skládání do palivových souborů.
3. Neutronové interakce a štěpení uranu (2 přednášky): základní interakce neutronů s látkou (absorpce, rozptyl a štěpení)
4. Mikroskopický a makroskopický účinný průřezu a jeho závislost na energii neutronu pro jednotlivé interakce a různé izotopy, hustota toku neutronů a proud neutronů, štěpné a štěpitelné jaderné materiály, štěpení těžkých jader, výtěžky ze štěpení a energetická bilance při štěpení štěpní.
5. Štěpná řetězová reakce v reaktoru (3 přednášky): rychlé a tepelné neutrony, moderace neutronů, životní cyklus neutronu od jeho vzniku do jeho zániku, koeficient násobení, reaktivita, neutronová bilance v jaderním reaktoru, nekonečný a konečný reaktorový systém, okamžité a zpožděné neutrony, spektrum neutronů v reaktoru.
6. Uranové palivo v jaderném reaktoru (2 přednášky): čerstvé palivo a jeho složení, vyhořívání paliva v reaktoru, izotopické složení vyhořívajícího paliva v průběhu kampaně, štěpné produkty, absorbátory v reaktoru a jejich vliv na provoz reaktoru, výměna paliva v reaktoru, nakládaní s palivem v jaderné elektrárně, bazény použitého paliva.
7. Thoriové a moxové palivo, paliva v reaktorech budoucích generací (2 přednášky): thoriové palivo v jaderném reaktoru, MOX palivo v jaderném reaktoru, jaderná paliva ve varných, grafitových, plynem chlazených, rychlých reaktorech, jaderná paliva v jaderných reaktorech budoucích generací (Gen IV, malé modulární reaktory, apod.).
- Osnova cvičení:
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
1. J. Frýbort, L. Heraltová, M. Štefánik: Úvod do reaktorové fyziky: teorie a cvičení. Skripta ČVUT v Praze, 2013, ISBN 978-80-01-05322-5
2. Ľ. Sklenka, L. Heraltová: Provozní reaktorová fyzika, Česká technika - nakladatelství ČVUT, Praha 2016, ISBN 978-80-01-05901-2
Doporučená literatura:
3. IAEA: Core Management and Fuel Handling for Nuclear Power Plants, IAEA Safety Guide, NS-G-2.5, IAEA, Vienna, 2002
4. R. G. Cochran, N. Tsoulfanidis: Nuclear Fuel Cycle: Analysis and Management, American Nuclear Society, 1999, ISBN: 9780894484513
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Vyřazování jaderných zařízení z provozu (povinný předmět programu)