Konstrukce a zařízení jaderných elektráren
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17KOJE | ZK | 3 | 3P | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra jaderných reaktorů
- Anotace:
-
Hlavní komponenty jaderného bloku. Základní schémata chladicích okruhů. Konstrukce hlavních částí jaderného bloku s tlakovodním reaktorem. Vybrané komponenty dalších typů jaderných bloků. Komponenty dalších technologických systémů (hydroakumulátory, systém borového hospodářství, systém kontinuálního čištění a doplňování chladiva, hermetické prostory a další). Požadavky na elektrická zařízení a vyvedení výkonu jaderné elektrárny, příklady elektrických schémat JE včetně parametrů elektrických zařízení.
- Požadavky:
-
Aktivní účast na přednáškách a ústní zkouška.
- Osnova přednášek:
-
1.Potrubí a armatury v jaderných elektrárnách: základy výpočtu a optimalizace potrubí, dělení potrubí, další části potrubí sítě (závěsy, izolace, kompenzace dilatací, spoje potrubí), specifická potrubí na jaderných elektrárnách, druhy armatur (dělení, principy práce a základní vlastnosti), popis typických armatur na jaderné elektrárně.
2.Čerpadla a dmychadla: rozdělení čerpadel, hlavní charakteristiky vybraných typů čerpadel, základní konstrukční znaky čerpadel, části čerpadel a pomocné systémy čerpadel. Popis nejdůležitějších čerpadel na JE. Dmychadla.
3.Systém kompenzace objemu u tlakovodních bloků: kompenzátory objemu (popis, typy, konstrukce, napojení na systém odvodu tepla), barbotážní nádrž (parametry, konstrukce), ventily.
4.Komponenty dalších technologických systémů: bezpečnostní systémy a jejich komponenty (Hydroakumulátory pasivního havarijního systému; sprchový systém, zásobníky vody, systém borového hospodářství apod.), hermetické prostory (barbotážní věž, ledový kondenzátor, kontejnment). Pomocné systémy. Transportní, manipulační a skladovací systémy paliva.
5.Parní a plynové turbíny: pracovní princip turbíny a její konstrukční návrh, rozdělení turbín, konstrukční popis, základní výpočty a popis částí turbín, turbíny na sytou páru (specifika konstrukce, způsoby regulace, pomocné systémy). Plynové turbíny a specifika jejich konstrukce oproti parním turbínám, heliové turbíny pro HTGR.
6.Výměníky tepla: rozdělení, konstrukční řešení, základy tepelného, hydraulického a pevnostního výpočtu. Mezipřehříváky páry, systémy regeneračního ohřevu napájecí vody, kondenzátory. Směšovací tepelné výměníky (napájecí nádrž). Chladicí okruhy jaderných elektráren (typy chlazení, konstrukce, chladicí věže, a další).
7.Parní generátory: základní charakteristiky a konstrukce, teplonosná média, zapojení PG v okruhu JE, konstrukční uspořádání. PG pro tlakovodní reaktory, PG plynem chlazených reaktorů, PG pro chlazení tekutých kovů.
8.Požadavky na elektrická zařízení. Vyvedení výkonu. Schéma zapojení. Zajištění vlastní spotřeby bloku a společné vlastní spotřeby elektrárny pro všechny provozní i havarijní situace (baterie, DG). Schéma zapojení.
9.Příklady elektrických schémat JE včetně parametrů elektrických zařízení. Turbosoustrojí.
- Osnova cvičení:
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
[1]Hejzlar R.: Stroje a zařízení jaderných elektráren, Díl 1, Nakladatelství ČVUT, Praha, 2000 (dostupné v knihovně)
[2]Hejzlar R.: Stroje a zařízení jaderných elektráren, Díl 2, Nakladatelství ČVUT, Praha, 2000 (dostupné v knihovně)
[3]Riznic J.: Steam Generators for Nuclear Power Plants, 1st Edition, Woodhead Publishing, 2017
Doporučená literatura:
[4]IAEA: Assessment and management of ageing of major nuclear power plant components important to safety: Steam generators, IAEA-TECDOC-981, International Atomic Energy Agency, 1997, ISSN 1011-4289
[5]Leyzerovich A.S.: Wet-Steam Turbines for Nuclear Power Plants, PennWell Corporation, 2005
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: