Diagnostika konstrukcí a budov
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
132DKBU | KZ | 3 | 1P+2C | česky |
- Garant předmětu:
- Michal Polák
- Přednášející:
- Jiří Novák, Michal Polák, Pavel Tesárek
- Cvičící:
- Jiří Novák, Michal Polák, Pavel Tesárek
- Předmět zajišťuje:
- katedra mechaniky
- Anotace:
-
Předmět poskytne základní přehled o možnostech využití diagnostických metod a postupů při prevenci a řešení typických tepelně vlhkostních poruch ve stavební praxi, při analýze statického a dynamického chování stavebních konstrukcí. Student se seznámí s pracovními postupy vybraných, často používaných diagnostických metod, dále se způsobem zpracování výsledků a možnostmi jejich využití. Důraz bude kladen na praktické využití diagnostických metod, fyzikální principy budou probírány jen v nezbytné míře. Cvičení budou probíhat formou demonstrace zkušebního vybavení a měřicích postupů avšak s určitou mírou zapojení studentů do řešení úloh (dílčí úkoly při přípravě a realizaci experimentů, ovládání přístrojů a zpracovaní naměřených dat).
- Požadavky:
-
Pro úspěšné zakončení předmětu 132DKBU je požadováno:
- správně vyhodnotit experimentální úlohy řešené na cvičeních a odevzdat vypracované záznamy z těchto úloh ve stanovených termínech,
- úspěšně absolvovat zápočtový test.
Podrobnější specifikace požadavků je uvedena na webových stránkách předmětu:
https://mech.fsv.cvut.cz/student/ => DKBU.
- Osnova přednášek:
-
1) Úvod do teorie měření – základní statistické pojmy, chyby a nejistoty měření, význam a možnosti použití měření ve stavební tepelné technice – úvodní přehled.
2) Stanovení tepelně technických vlastností materiálů a stavebních výrobků laboratorními metodami a in situ – přehled a příklady.
3) Diagnostika budov – infračervené snímkování.
4) Diagnostika budov – stanovení průvzdušnosti budov (tzv. blower door test).
5) Diagnostika budov – Dlouhodobé sledování tepelně vlhkostního chování konstrukcí a budov - hodnocení rizika vlhkostních poruch, odezva vnitřního prostředí na klimatickou zátěž, spotřeba energie.
6) Diagnostické systémy, monitorování statického a dynamického chování konstrukcí a jeho využití v diagnostice.
7) Postupy pro nedestruktivní a destruktivní zjišťování materiálových vlastností nosných konstrukcí existujících staveb (betonové, ocelové, zděné a dřevěné konstrukce).
8) Vizuální prohlídka nosné konstrukce existující stavby, vyšetřování trhlin – technologické a statické trhliny, příklady.
9) Využití statické zatěžovací zkoušky v diagnostice stavebních konstrukcí – obecné zásady, praktické příklady.
10) Využití experimentálně stanovených charakteristik vlastního kmitání konstrukce v diagnostice stavebních konstrukcí – teoretický úvod, praktické příklady (důvod realizace, uspořádání experimentu, nejdůležitější výsledky, závěry a doporučení).
11) Využití dynamické zatěžovací zkoušky v diagnostice stavebních konstrukcí – obecné zásady a praktické příklady (důvod realizace, uspořádání experimentu, nejdůležitější výsledky).
12) Určení velikosti osových a předpínacích sil v konstrukčních prvcích staveb (např. v táhlech a předpínacích kabelech).
13) Validace a identifikace teoretických modelů existujících stavebních konstrukcí na základě experimentálních dat – obecné zásady, praktické příklady využití v diagnostice stavebních konstrukcí.
- Osnova cvičení:
-
* Využiti statické zatěžovací zkoušky v diagnostice - experiment realizovaný na fyzikálním modelu stavební konstrukce pomocí tenzometrů a potenciálních snímačů.
* Využiti statické zatěžovací zkoušky v diagnostice - experimentální analýza napjatosti tažené stěny oslabené kruhovým otvorem.
* Využiti dynamické zkoušky v diagnostice - experimentální modální analýza realizovaná na fyzikálním modelu stavební konstrukce.
* Využití dynamické zatěžovací zkoušky v diagnostice - dynamická experimentální analýza fyzikálního modelu stavební konstrukce, impulz síly, dynamický součinitel.
* Využití dynamické zatěžovací zkoušky v diagnostice - dynamická zatěžovací zkouška fyzikálního modelu stavební konstrukce, návrh pohlcovače kmitání, experimentální ověření účinnosti pohlcovače.
* Využití dynamické zatěžovací zkoušky v diagnostice - měření, zpracování a hodnocení vibrací budovy s ohledem na nepříznivé účinky na stavební konstrukce, jejich uživatele a instalované přístroje citlivé na vibrace.
- Cíle studia:
-
Studenti se seznámí s problematikou, používanými metodami a praktickými příklady technické disciplíny „diagnostika stavebních konstrukcí“ zaměřenými na stavební tepelnou techniku, diagnostiku budov, diagnostické systémy, postupy pro zjištování materiálových vlastností a pro vyšetřování trhlin existujících staveb a na využití statických zatěžovacích zkoušek a dynamických experimentů.
- Studijní materiály:
-
!Matuška T.: Experimentální metody v technice prostředí, skripta, Nakladatelství ČVUT, Praha, 2005, ISBN 80-01-03291-4
!Vollmer, M., Mollman, K.-P.: Infrared Thermal Imaging: Fundamentals, Research and Applications, WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, 2018, ISBN 978-3-527-41351-5
!Tywoniak J. a kol.: Sledování energetických vlastností pasivních domů, Grada, Praha, 2012, ISBN 978-80-247-4277-9
!Novák J.: Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov, Grada, Praha, 2008, ISBN 8024719535
!Bilčík, J. – Dohnálek, J. Sanace betonových konstrukcí. Vydavatelství Jaga group v.o.s., Bratislava, 2003, ISBN 80-88905-24-9
!Pirner, M. - Fischer, O. Dynamika ve stavební praxi. Informační centrum ČKAIT, Praha, 2010, ISBN 978-80-87438-18-3
!Lunga, R. – Solař, J. Kostelní věže a zvonice. Grada Publishing, a.s., Praha, 2010, ISBN 978-80-247-1236-9
: Studijní materiály na stránkách katedry: https://mech.fsv.cvut.cz/student/
- Poznámka:
- Další informace:
- https://mech.fsv.cvut.cz/student
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Předmět je součástí následujících studijních plánů: