Ochrana měkkých cílů
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7KBPOMC | Z,ZK | 5 | 10P + 4C | česky |
- Garant předmětu:
- Lukáš Miklas
- Přednášející:
- Lukáš Miklas
- Cvičící:
- Lukáš Miklas
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Ochrana měkkých cílů je primárním bezpečnostním zájmem České republiky v rámci ochrany obyvatelstva před hrozbami různého charakteru. Předmět se zaměřuje na popis jednotlivých kategorií měkkých cílů v České republice, vysvětlení principů zodolnění těchto míst a objektů a zásadami adekvátní diagnostiky. Předmět dále představuje technické a taktické možnosti zajištění měkkých cílů a relevantní způsoby prevence bezpečnostních ohrožení.
- Požadavky:
-
Forma ověření studijních výsledků: písemný zápočtový test a písemná zkouška.
Požadavky na studenta: minimálně 70% účast na cvičeních, zpracování, přednesení a obhajoba seminární práce.
- Osnova přednášek:
-
1. týden Úvod do problematiky, charakteristika měkkých cílů.
2. týden Diagnostika měkkých cílů.
3. týden Základní principy zodolnění měkkých cílů.
4. týden Bezpečnostní hrozby a měkké cíle I.
5. týden Bezpečnostní hrozby a měkké cíle II.
6. týden Subjekty participující na zajištění ochrany měkkých cílů.
7. týden Technické možnosti zabezpečení měkkých cílů.
8. týden Taktické doporučení a možnosti prevence.
9. týden Profilace a identifikace rizikových osob I.
10. týden Profilace a identifikace rizikových osob II.
- Osnova cvičení:
-
1.2. týden Diagnostika měkkého cíle.
3.4. týden Bezpečnostní hrozby a jejich vyhodnocení pro měkký cíl.
5.6. týden Typologie měkkého cíle.
7.8. týden Subjekty participující na zajištění bezpečnosti měkkého cíle.
9.10. týden Bezpečnostní plán měkkého cíle.
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
Základy ochrany měkkých cílů metodika (1. verze). Zpracoval tým Soft Targets Protection Institute, z.ú. (STPI) pod vedením Ing. Zdeňka Kalvacha. Praha: MVČR, 2016.
KYNCL, Jaromír. Bezpečnost objektu ve světle moderních technologií. Praha: Komora podniků komerční bezpečnosti České republiky, 2014. ISBN 978-80-260-7115-0.
DRBOHLAV, Andrej. Psychologie masových vrahů: příběhy temné duše a nemocné společnosti. Praha: Grada, 2015. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-5599-1.
Doporučená literatura:
UHLÁŘ, Jan. Technická ochrana objektů. 2. vyd. Praha: Policejní akademie České republiky v Praze, 2009. ISBN 978-80-7251-313-0.
IBL, Petr. Veřejný pořádek. Praha: Vysoká škola Karlovy Vary, 2013. ISBN 978-80-87236-19-2.
JANEČKOVÁ, Eva a Václav BARTÍK. Kamerové systémy v praxi: právní režim z pohledu ochrany osobních údajů a ochrany osobnosti. Praha: Linde, 2011. Praktická právnická příručka. ISBN 978-80-7201-850-5.
- Poznámka:
-
V duchu Směrnice děkana pro realizaci bakalářských a navazujících magisterských studijních programů na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě biomedicínského inženýrství (článek 5, odst. 3) jsou v kombinované formě studia povinné všechny formy výuky, tedy jak přednášky, tak semináře nebo cvičení (kontaktní výuka). Výuka v kombinované formě studia probíhá podle předem stanoveného rozvrhu (rozvrh KFS pro aktuální semestr je k dispozici na webových stránkách https://www.fbmi.cvut.cz/cs/student/rozvrhy). Přítomnost studentů na výuce je zaznamenávána na prezenční listině s podpisy nebo vytištěným seznamem docházky z elektronické evidence podepsaný vyučujícím. Formuláře musí být po ukončení semestru uloženy v sekretariátu katedry garantující daný program. Připouští se omluvená nepřítomnost v rozsahu maximálně 2 dnů za jeden semestr. Za tuto nepřítomnost je studentovi stanovena náhradní náplň danými vyučujícími podle uvedené směrnice. Kontaktní výuka probíhá v učebnách fakulty vždy 1x za 14 dní v pátek a v sobotu v průběhu semestru.
Studenti kombinované formy studia mohou požádat vyučující o konzultaci k probírané látce v době kontaktní výuky po vzájemné dohodě. Další možností je v jeho konzultačních hodinách, které je vyučující povinen zveřejnit podle Příkazu děkana č. 1/2013 O pracovně-právních vztazích vyučujících na ČVUT FBMI, jejich dalších povinnostech a kvalifikaci pro přednášení ve všech studijních programech, oborech a formách studia realizovaných v českém jazyce na ČVUT FBMI.
Studenti kombinované formy musí prokázat stejný rozsah znalostí látky daného předmětu jako studenti prezenční formy. K dispozici jim jsou stejné studijní zdroje a materiály jako u prezenční formy, a navíc mají k dispozici studijní opory, které jim usnadňují orientaci v požadované látce a které jsou k dispozici na webových stránkách předmětu. Způsob kontroly znalostí je shodný s prezenční formou, termíny zkoušek a zápočtů jsou vypisovány v dostatečném časovém předstihu.
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: