Teorie řízení zásahu složek IZS
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7PBPTRZ | Z,ZK | 4 | 2 P + 1C | česky |
- Vztahy:
- Podmínkou zápisu na předmět F7PBPTRZ je, že student v některém z předchozích semestrů úspěšně absolvoval předmět F7PBPIZS
- Garant předmětu:
- Oldřich Volf
- Přednášející:
- Oldřich Volf
- Cvičící:
- Oldřich Volf
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Teorie řízení zásahu složek IZS je naukou o velení složkám IZS při provádění záchranných a likvidačních pracích. Popisuje a vysvětluje teoretické zákonitosti vykazující zásah složek IZS a ukazuje principy, jichž je potřeba využívat ke koordinaci záchranných prací. Znalost takových principů pak umožní budoucím velitelům a vedoucím složek IZS rychle a efektivně rozhodovat. Nejde o výuku taktiky, nýbrž strategií, z nichž se taktiky teprve odvozují. Studentům je objasňována podstata velení ve vztahu k rizikům, jimž jsou vystavováni zasahující i oběti mimořádných událostí. Ve výuce je kladen důraz na provázání teoretických principů s aplikací v podmínkách reálného zásahu. Z tohoto důvodu jsou součástí předmětu praktická cvičení zaměřená na kazuistiky reálných situací s cílem srovnávání uplatňovaných modelů řízení zásahů a jejich důsledků. Předmět objasňuje, do jaké míry a jakými metodami či prostředky lze velení ovlivňovat. Zabývá se otázkami osobnostních a morálních předpokladů pro práci ve vedení složek IZS. Dále je pozornost věnována otázkám strategie, a její tvorby. Vysvětluje studentům rozdíl mezi strategií a taktikou. Otevřena je také etická stránka velení a důsledky rozhodování velitelů.
- Požadavky:
-
Zápočet:
Pro udělení zápočtu studenti vypracují stručný referát formou prezentace na téma, které obdrží od garanta předmětu na začátku semestru. Cílem referátu je stručné a výstižné vystižení podstaty zadání, vždy ve vztahu k tématům přednášek a cvičení. Zápočet je podmínkou k připuštění ke zkoušce. Pro přihlášení ke zkoušce není zápočet nezbytný.
Zkouška:
Zkouška probíhá formou testu. Test obsahuje 30 otázek a, b, c, kde vždy je platná pouze jedna odpověď. Na poslední otázku odpovídá zkoušený písemným projevem volnou formou (do testu, případně na volný list papíru). Každá otázka (č. 1 až č. 29) má hodnotu 1 bodu. Poslední otázka (č. 30) může mít hodnotu 0 až 6 bodů. Klíč bodového hodnocení k získání známky: ≤ 18b F; 19-23b E; 24-26b D; 27-30b C; 31-33b B; 34-35b A. Test v průběhu zkoušky není časově limitován.
- Osnova přednášek:
-
1. Podstata myšlení nezbytného k přežití (survival) – úvod do problematiky. Strategie zdolávání mimořádných událostí.
2. Práce s riziky na místě zásahu. Metody koordinace složek IZS.
3. Nasazování sil a prostředků. Zásah složek IZS.
4. Frikce zásahu a její důsledky. Práce s informacemi při řešení mimořádných událostí.
5. Negativní jevy působící na velitele zásahu a práce s nimi. Metody velení zásahu.
6. Plánování a time management zásahu. Operační řízení.
7. Nástroje managementu řízení zásahu.
- Osnova cvičení:
-
1. – 7. týden Kazuistika mimořádné události (případy jsou obměňovány podle aktuálních mimořádných událostí).
- Cíle studia:
-
Pochopení problematiky teorie řízení zásahu studentům usnadní rozhodování, povede je k rychlému rozpoznávání priorit, třídění informací, s nimiž vedoucí složky IZS musí pracovat. Důraz je při tom kladen na potřebné znalostní přesahy z taktické do operační i strategické úrovně koordinace složek IZS.
- Studijní materiály:
-
VOLF, Oldřich. Teorie řízení zásahu složek integrovaného záchranného systému. 1. vydání. Karlovy Vary: Volf Oldřich, 2018. ISBN 978-80-270-4966-0.
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Bakalářský studijní program Bezpečnost a ochrana obyvatelstva (povinný předmět)
- Bakalářský studijní program Bezpečnost a ochrana obyvatelstva (povinný předmět)