Památková péče o moderní architekturu
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
D29PMA | ZK | 2P | česky |
- Garant předmětu:
- Lenka Popelová
- Přednášející:
- Lenka Popelová
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra architektury
- Anotace:
-
Předmět bude studenty informovat o aktuální diskuzi na téma ochrany architektury 20. století. Seznámí studenty s aktuálně rozdílným přístupem k ochraně staveb 1. a 2. pol. 20. století. Zatímco hodnoty architektonického dědictví 1. pol. 20. stol. jsou obecně přijímané, hodnoty naší poválečné architektury, zejména té vznikající od 60. let, nejsou zatím odborně dostatečně prozkoumány a interpretovány. Co se týče samotné ochrany, početně jsou zatím stavby ze 2. pol. 20. století mezi KP a NKP zastoupeny velmi nízkým počtem (praktický nástroj ochrany v rámci Památkových zón nebo zájmů UNESCO je nedostatečný a též v rámci územních správ je informovanost o problematice malá).
- Požadavky:
-
Nejsou.
- Osnova přednášek:
-
Základem předmětu ale bude seznámení s aktuálním seznamem dotčených objektů, který obsahuje: památkově chráněné stavby (zejména z 50. let a tzv. raného bruselského období), objekty aktuálně navržené k prohlášení, zamítnuté objekty, stavby na památkovou ochranu z různých hledisek aspirující, stavby zbořené. Seznam má strukturu časovou a typologickou a nepochybně představuje východisko pro jakýkoli další výzkum a interpretaci hodnot architektury daného období. Studenti se seznámí s funkcí Památkového katalogu, dalšími databázemi a aktivitami zabývajícími se mapováním poválečné architektury, které staví i na aktuálním principu ochrany zespodu i probíhajícími výzkumy a publikacemi na dané téma.
- Osnova cvičení:
-
Viz výše.
- Cíle studia:
-
Cílem předmětu je seznámení s tímto novým tématem památkové péče jak v rovině teoretické rovině, tak metodologické (způsoby a kritéria hodnocení) i praktické (konkrétní příklady). Student si samostatně zvolí téma své práce.
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura (výběr):
● Petr Vorlík - Klára Brůhová - Jan Zikmund, Hubert Guzik - Lenka Popelová - Veronika Vicherková - Martin Horáček a kol. Česká poválečná architektura „pod ochranou a bez“, Zprávy památkové péče, 2017, 77(4), s. 456-462.
● Martin Strakoš (ed.), et al. - Lenka Popelová. Nádraží Ostrava-Vítkovice. Historie - architektura - památkový potenciál. Praha: NPÚ, 2017. ISBN 978-80-87967-14-0. (v rámci projektu NAKI II DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR).
● Eva Novotná, Poválečná bytová výstavba a památková péče na příkladu Velké Británie a Skandinávie. Zprávy památkové péče, 75 (4), 2015, s. 307.
● Martin Strakoš. Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton. Kapitoly o architektuře a výtvarném umění 50. a 60. let 20. století od Bruselu po Ostravu. Ostrava: NPÚ, ÚOP Ostrava, 2014.
● Rostislav Švácha (ed.). SIAL. Olomouc: Arbor vitae, Muzeum umění, 2010.
● Petr Urlich (ed.) – Petr Vorlík – Katarína Andrášiová – Beryl Filsaková – Lenka Popelová. Šedesátá léta v architektuře očima pamětníků. Praha: Česká technika - nakladatelství ČVUT v Praze, 2006, 303 s.
● Oldřich Ševčík. Programy a prohlášení architektů XX. století. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1999.
● Oldřich Ševčík - Ondřej Beneš. Architektura 60. let. „Zlatá šedesátá“ v české architektuře 20. století. Praha: Grada, 2009.
● Kenneth Frampton. Moderní architektura. Kritické dějiny. Praha: Academia, 2004.
● Matúš Dulla - Henrieta Moravčíková. Architektúra Slovenska v 20. storočí. Bratislava: Slovart, 2002.
Povinná literatura v cizím jazyku (výběr):
Dennis Sharp. Twentieth Century Architecture. A Visual History. London, Lund Humphries, 1991.
Doporučená literatura v češtině (výběr):
● Petr Urlich - Radomíra Sedláková - Lenka Popelová - Pavel Škranc a kol. Výtvarné umění jako součást architektury 60. a 70. let 20. století, FSv ČVUt v Praze, 2017 (digitální nosič v rámci projektu NAKI II DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR).
● Lenka Popelová. Vliv architektonických soutěží konce padesátých let a šedesátých let na vývoj architektonické formy. Architektúra a urbanizmus, 2014, XLVIII(1-2), 54-73.
● Lenka Popelová (ed.) – Eva Špačková (ed.) – Radovan Lipus – Jiří Nekvasil – Albert Pražák – Radomíra Sedláková – Zbyněk Srba – Martin Strakoš – Marie Šťastná – Petr Urlich – Ladislav Vrchovský. Svět architektury a divadla. Architekt Ivo Klimeš. Praha, GRADA PUBLISHING, 2014.
● Lenka Popelová. Architektonické a architektonicko-urbanistické soutěže šedesátých let. Jejich specifický přínos v dějinách československé architektury. In: Architektúra a urbanizmus. 2013, roč. XLVII, č. 47, č. 3, s. 34-51.
● Ladislav Zikmund-Lender. Experimentální sídliště Invalidovna. Hradec Králové, Praha, Národní památkový ústav, 2014.
……………………..
Studijní pomůcky - nejsou
- Poznámka:
- Další informace:
- Viz stránky katedry.
- Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: