Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2022/2023

Manažerské dovednosti

Přihlášení do KOSu pro zápis předmětu Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
2383107 Z 2 1P+1C česky
Garant předmětu:
Jan Horejc
Přednášející:
Jan Horejc
Cvičící:
Jan Horejc
Předmět zajišťuje:
ústav řízení a ekonomiky podniku
Anotace:

Manažerské dovednosti jsou takové dovednosti, které studenti účinně využijí nejen ve svém budoucím profesním životě, ale už během studia či v jiném zaměstnání nebo v soukromí při řízení projektů a profesní interakci s druhými lidmi. Naučí je uvědomění, že manažerem se člověk nestane jmenováním do funkce, ale je potřeba i tyto dovednosti cíleně rozvíjet a pěstovat. Umím-li řídit dobře sebe, budu následně dobře řídit tým, projekty a pak celou organizaci. Řídit sebe ale má také pár parametrů ? time management, delegování, udílení zpětně vazby. Ušetřím hodně energie a času, když to umím dělat efektivně. Následně mohu jít příkladem a budu maximalizovat potenciál lidí kolem mne.

Požadavky:
Osnova přednášek:

1. Budu tak dobrý manažer a specialista, jak na to budu vnitřně připravený ? role manažera v ekonomickém prostředí, nezastupitelná úloha manažera v řízení lidí, projektů a procesů. Úloha manažerských dovedností, které mi mohou pomoci a posílit v mé roli manažera.

2. Jsem pánem svého času ? zásady efektivního time managementu, stanovování priorit, tipy z boje proti prokrastinaci.

3. Delegování úkolů a udělování zpětné vazby ? principy efektivní komunikace v týmu, delegace úkolu, odpovědnosti, udělování rozvojové zpětné vazby.

4. Řízení projektu a dávání dohromady lidí, času a financí - základy projektového řízení zejména s důrazem na rozpočet projektu.

5. Řízení změn ? principy řízení změny v chování manažera. Jdu příkladem, umím se změnit a ovlivnit ostatní.

6. Budování vztahů ? vně mého týmu, mimo můj podnik. Principy budovaní vztahů na pracovní úrovni, význam efektivního osobního networkingu.

7. Cesta se svou osobní vizí, vizí svého podniku, svého týmu - vše je o cílech, o směru našeho pohybu. Jak si tvořit osobní vize a cíle a jak je dovést do souladu s vizí a cíli mého týmu, mého podniku.

Osnova cvičení:

1. Jsem manažer. Co to přesně znamená a co se ode mne očekává ? znaky dobrého manažera, co přesně tato role obnáší a jak se na ní připravit.

2. Jak pracovat s diářem, prioritami sebe i svého okolí - time management v realitě každodenna, zejména stanovování priorit. Typy úkolů, které na nás v práci čekají z pohledu času a významnosti.

3. Mám udělit zpětnou vazbu - jak účinně pochválit, ale také jak dát najevo, že práce mohla být udělána lépe a přitom dotyčného ještě rozvinout.

4. Nástroje na řízení projektů - i papír mi stačí, když ho umím strukturovaně popsat.

5. Změna, inovace, kreativita ? jako by dnes bez těchto slov nešlo žít a přežít. Jak se stát aktivním činitelem změny a tvůrcem nápadů v dnešní rychlé společnosti.

6. Jsem introvert a nesnáším povinný networking - jak se přirozeně zapojit do rozhovoru s neznámou osobou, která může být pro mne důležitá. Jak pak pečovat o vztah, ať nezůstane jen vizitka v krabičce či kontakt na sociální síti. A to vše nejen pro introverty, ale i pro extroverty.

7. Vize, cíl a strategie ? to nejsou jen velká slova, ale velmi užitečný nástroj, který určuje naše směřování a v těžkých chvílích nás jako maják navede zpět na jasnou cestu.

Cíle studia:

Naučit studenty, že:

- existují i tzv. ?měkké dovednosti?, které si postupně musí osvojovat, jinak v pracovním životě a ve své budoucí roli manažera v podniku nebudou plně úspěšní,

- že platí princip, že chci-li být úspěšný manažer, musím nejdříve umět řídit sám sebe, svůj čas a své zdroje. Pak mohu dobře řídit tým i následně celou organizaci.

- manažer má faktickou zodpovědnost za sebe, za svůj tým a projekt. Této zodpovědnosti není třeba se bát, ale naopak s ní začít vhodně pracovat a dosahovat jejím prostřednictvím žádoucích výsledků,

- jakákoliv změna, kterou chci dosáhnout ve svém týmu či organizaci, musí vycházet ode mne,

- jsou pro život, zejména ten profesní, důležité cíle, vize a strategie.

Studijní materiály:

Michal Čakrt ? Typologie osobnosti pro manažery, Management Press

David Gruber ? Time Management, Management Press

Petr Ludwig ? Konec prokrastinace

Stephen R. Covey ? The 7 habits of highly effective people

Thomas J.Peters, Robert H.Waterman ? In Search of Excellence

Poznámka:
Rozvrh na zimní semestr 2022/2023:
Rozvrh není připraven
Rozvrh na letní semestr 2022/2023:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
Út
St
Čt

místnost KN:A-309
Horejc J.
10:45–12:15
SUDÝ TÝDEN

(přednášková par. 1)
Karlovo nám.
Posluchárna KA309
místnost KN:A-309
Horejc J.
12:30–14:00
SUDÝ TÝDEN

(přednášková par. 1
paralelka 101)

Karlovo nám.
Posluchárna KA309
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 26. 9. 2023
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet3135206.html