Vyhořelé jaderné palivo a radioaktivní odpady
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17VPO | ZK | 2 | 2 | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra jaderných reaktorů
- Anotace:
-
Předmět je zaměřen na získání pokročilých znalostí o systému nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem od jejich vzniku u původců RAO až k uložení na úložištích radioaktivních odpadů. Nakládání s RAO a VJP podléhá povolovacímu řízení podle Atomového zákona, jímž se řídí i možnost využití jednotlivých způsobů nakládání - sběr, třídění, úprava, zpracování, skladování a ukládání. Pro způsoby nakládání existují v České republice i ve světě provozované technologie různého typu. Seznámení se s těmito technologiemi je součástí obsahu předmětu.
- Požadavky:
-
-
- Osnova přednášek:
-
1. Původ a charakteristické vlastnosti radioaktivních odpadů: definice radioaktivních odpadů (RAO) a jejich původ. Kategorizace.
2. Nakládání s RAO v životním cyklu energetických a institucionálních RAO: přední část palivového cyklu, provoz reaktorů, zadní část palivového cyklu, vyřazování z provozu. Institucionální RAO. Zdroje ionizujícího záření.
3. Předzpracování radioaktivních odpadů: minimalizace odpadů u zdroje, sběr RAO, třídění a charakterizace odpadů. Fragmentace, dekontaminace, chemická úprava, recyklace odpadů.
4. Zpracování radioaktivních odpadů: odpařování, zahuštění ztužidlem, zpevnění, lisování, spalování, výpusti.
5. Úprava a recyklace radioaktivních odpadů a jejich uvádění do životního prostředí: nízko a středně aktivní odpady, bitumenace, cementace, polymerace, vitrifikace.
6. Přeprava radioaktivních odpadů: obalové soubory pro nízko a středně aktivní odpady, kontejnery pro vysoce aktivní látky a vyhořelé jaderné palivo.
7. Nakládání s vyhořelým jaderným palivem: mokré a suché skladování, přepracování, transport, ukládání.
8. Skladování a ukládání radioaktivních odpadů: přípovrchová úložiště, požadavky na skladování a ukládání, skladování kapalných a pevných RAO, VJP. Mezisklady.
9. Bezpečnostní aspekty nakládání s radioaktivními odpady: bezpečnost, mimořádné události, havarijní plánování, EIA, povolovací řízení.
10. Likvidace radioaktivních odpadů pomocí transmutačních technologií.
11. Dekontaminace povrchů a zacházení se vzniklými odpady. Likvidace havárií, likvidace starých ekologických zátěží. Ochrana pracovníků, obyvatelstva a životního prostředí. Monitorování.
12. Vyřazování jaderných zařízení z provozu a zneškodnění vzniklých radioaktivních odpadů.
13. Právní prostředí při nakládání s radioaktivními odpady, vztahy s veřejností: Atomový zákon a navazující vyhlášky SÚJB, legislativa mimo Atomový zákon: MAAE a NEA OECD - doporučení, apod.
- Osnova cvičení:
-
Cvičení je nedílnou součástí výuky. Zahrnuje rozbor a řešení konkrétních situací vznikajících při nakládání s radioaktivními odpady a navazuje na výklad v přednáškové části.
- Cíle studia:
-
Znalosti:
Podrobné znalosti systému vzniku a nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivními odpady. Znalost způsobu posuzování nebezpečnosti odpadů a VJP v průběhu jejich životního cyklu a volby při rozhodování o jejich zneškodnění včetně uvedení do požadovaného stavu.
Schopnosti:
Orientace v dané problematice, uplatnění získaných znalostí v dalších oblastech problematiky jaderně energetických zařízení. Dobrá orientace v Atomovém zákoně a ve vyhlášce SÚJB č. 307/2002 Sb. o radiační ochraně.
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
1. IAEA Safety Standards, Classification of radioactive waste, GSG-1, IAEA Veinna 2009.
2. Zákon č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon), ve znění pozdějších předpisů.
3. Vyhláška SÚJB č. 307/2002 S. o radiační ochraně.
Doporučená literatura:
4. Dlouhý Z.: Nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem, VUT v Brně, nakladatelství VUTIUM, IBSN 978-80-214-3629-9, 2009.
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: