Termohydraulický návrh jaderných zařízení 3
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah |
---|---|---|---|
17THN3 | Z,ZK | 3 | 3+0 |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra jaderných reaktorů
- Anotace:
-
Předmět rozšiřuje základní vědomosti studentů v problematice termohydrauliky jaderných zařízení. Studenti se dozví více o speciálních případech sdílení tepla (tekuté kovy a soli a plyny), uplatnitelné např. při výpočtech reaktorů IV generace, o proudění stlačitelných tekutin (plyny, páry, ?.), dvoufázovém proudění a metodách jeho výpočtu (důležité např. při havarijních analýzách jaderných zařízení nebo popisu BWR) a subkanálové analýze palivových souborů. Součástí je rovněž širší výklad turbulentního proudění a modelů vyvinutých pro jeho výpočet. Studenti se rovněž seznámí se základními principy CFD výpočtů a úskalími jeho použití.
- Požadavky:
-
17THN1, 17THN2
- Osnova přednášek:
-
1. Speciální případy sdílení tepla, 2 přednášky
Konvekce v tekutých kovech, konvekce v plynech, konvekce v tekutých solích,a konvekce při nadkritických parametrech chladiva.
2. Proudění stlačitelných tekutin, 1 přednáška
Proudění ideálního plynu, přeměna entalpie na kinetickou energii, výtok tekutiny, kritická rychlost, Lavalova dýza, stacionární ráz, proudění par.
3. Dvoufázové proudění, 4 přednášky
Základy dvoufázového proudění a jeho různé typy, diagramy proudění, principy popisu dvoufázového proudění, definice základních veličin a jejich výpočet, tlakové ztráty, modelování dvoufázového proudění, nestabilita (typy nestabilit a jejich původ, analýzy vybraných nestabilit), separace kapaliny a páry při dvoufázovém proudění.
4. Turbulentní proudění, 2 přednášky
Popis turbulentního proudění, modely turbulentního proudění a jejich principy, podrobné popisy modelů: K-epsilon, K-omega, RNG, model s Reynoldsovým napětím, LES modely.
5. Subkanálová analýza, 1 přednáška
Princip subkanálové analýzy a její použití při výpočtech aktivní zóny, rovnice pro subkanálovou analýzu.
6. Termohydraulika primárního okruhu, 1 přednáška
Hydraulické charakteristiky komponent primárního okruhu.
7. Principy CFD, 2 přednášky
Principy CFD, metody přepisu rovnic proudění a sdílení tepla do diferenční podoby, princip metody konečných objemů a metody konečných prvků, přehled dostupných kódů a jejich popis, problematika interpretace výsledků CFD analýz.
- Osnova cvičení:
-
Vybrané probírané kapitoly jsou doplněny výpočty praktických příkladů. Výpočet: sdílení tepla do tekutých kovů, dvoufázové proudění, tlakové ztráty v primárním okruhu, výpočet pomocí CFD.
- Cíle studia:
-
Znalosti:
Podrobné znalosti vybraných kapitol mechaniky tekutin, termodynamiky a sdílení tepla uplatnitelné v problematice termohydrauliky i při návrhu primárního okruhu jaderných zařízení i různých komponent jaderných zařízení.
Schopnosti:
Orientace v dané problematice, uplatnění získaných znalostí v dalších navazujících předmětech zabývajících se termomechanikou, konstrukcí jednotlivých zařízení na elektrárnách i chování a řízení jaderné elektrárny jako celku.
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
1. Tong, L.S., Weisman, J.: Thermal Analysis of Pressurized Water Reactors, American Nuclear Society, Illinois USA, 1996, ISBN: 0-89448-038-3.
2. Weseeling, P.: Principles of Computational Fluid Dynamics, Springer, 2000.
3. Wilcox, D. C.: Turbulence modeling for CFD, DCW Industries, California, 2002.
Doporučená literatura:
4. Lahey R.T., Moody F.J.: The Thermal-Hydraulics of a Boiling Water Nuclear Reactors, Američan Nuclear Society, La Grange Park, 1993, ISBN 0-89448-037-5.
5. Kobylka, D.: Odvod tepla z ADS systémů chlazených roztavenými solemi jako palivo-chladivo, Disertační práce, ČVUT v Praze, 2005.
Studijní pomůcky:
Počítačová učebna, CFD kód Star-CD.
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: