Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2024/2025

Přístrojová technika

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód Zakončení Kredity Rozsah
17PTE KZ 4 2+2
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
katedra jaderných reaktorů
Anotace:

Předmět je zaměřen na přístrojové vybavení pro spektrometrii záření gama (obecně) a na detekci neutronů v reaktorovým aplikacích.

Shrnutí poznatků o impulsním, proudovém, resp. Cambelovském režimu vyhodnocení signálu z detektorů ionizujícího záření, porovnání vlastností a výhod, praktické aplikace.

Složení a funkce obecného měřícího řetězce, nastavení parametrů, analýza funkčnosti na základě sledování signálu ve vybraných bodech řetězce.

Metody digitalizace analogového signálu se zaměřením na Digital Signal Processing (DSP). Způsoby diskriminace záření gama a neutronů ve směsných polích.

Aplikace pro detekci neutronů s kompenzovanými a nekompenzovanými ionizačními komorami (B10, U235), proporcionálními detektory (He3, B10), koronovými detektory (B10).

Scintilační a polovodičová gama spektrometrie s detektory typu NaI/Tl, BGO, HPGe.

Pokročilé metody zpracování signálu z detektorů: Multiparametrické vyhodnocení impulsního signálu (amplituda, časový výskyt, doba náběhu, doběhu, tvar impulsu a plocha impulsu, efektivní a střední hodnota střídavé složky). Problematika zpracování proudových a impulsních signálů v krátkých časových intervalech (<1 ms). Sledování odchylek od gaussovského rozložení časového výskytu signálu, šumová analýza (jaderného reaktoru).

Metody kalibrace měřícího systému, linearita odezvy, způsoby pro korekci nelinearit, problematika návaznosti měřících rozsahů pro širokopásmová měření. Paralelní in-time diagnostika funkčnosti přístroje na základě fyzikálního vyhodnocení nebo sledování vnitřních parametrů přístroje.

Širokorozsahové detekční systémy používané pro řízení zařízení s požadavkem na vysokou spolehlivost (jaderný reaktor, fůzní reaktor). Řídící systém jaderné elektrárny Temelín. Problematika detekce záření pro zařízení pracující v pulsním režimu (urychlovače).

Přednáška doplněna o praktické ukázky přístrojového vybavení pracoviště reaktoru VR-1 (detekční aparatury TEMA EMK310, digitální analyzátory Canberra Inspektor2000 a DSA2000, multiparametrický analyzátor TEMA DA310, elektrometry KEITHLEY 6517A a 2435A, monitor malých proudů TEMA LCM310, polovodičový HPGe detektor ?)

Požadavky:
Osnova přednášek:
Osnova cvičení:
Cíle studia:
Studijní materiály:
Poznámka:

info k vyuce v ZS2009 pres mail

Další informace:
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 21. 11. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet11350005.html