Logo ČVUT
Loading...
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2011/2012

Základní diagnostické a terapeutické metody II

Přihlášení do KOSu pro zápis předmětu Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
17MKZDT2 Z,ZK 5 2+1+1 česky
Předmět lze klasifikovat až po klasifikaci předmětů:
Základní diagnostické a terapeutické metody I (17MKZDT1)
Přednášející:
Leoš Navrátil (gar.), Věra Adámková, Aleš Hahn, Jozef Rosina
Cvičící:
Martina Šliková
Předmět zajišťuje:
katedra lékařských a humanitních oborů
Anotace:

Předmět poskytuje stručný, přehledný a ucelený obraz o oborech především vnitřního lékařství. Jeho smyslem je seznámit posluchače se základními chorobami, s primární a sekundární prevencí interních chorob, a definovat termíny spojené s posouzením zdravotního stavu nemocného.

Student by měl být schopen porovnat a rozlišit metody zdravotního vyšetření, popsat postup základního klinického vyšetření a pochopit jeho podstatu a význam. Musí mít znalosti o způsobu a metodách monitorování zdravotního stavu nemocného.

Požadavky:

1.zápočet:80% účast a minimálně 2 referáty na praktických cvičeních na určené téma (jeden zaměřen na moderní přístrojovou techniku a jeden na novinky v daném oboru)

zkouška:

ústní v rozsahu referenční literatury a látky odpřednášené na přednáškách (otázky jsou k dispozici na webových stránkách katedry).

Upozornění: interval mezi řádnou a opravnou zkouškou nebo opravnými zkouškami musí být minimálně sedmidenní

Osnova přednášek:

Základy nefrologie (hlavní renální syndromy, onemocnění glomerulů, intersticiální nefritidy, nefrolitiáza, urolitiáza, nádory ledvin a močových cest, akutní a chronické selhání ledvin, dialyzační a transplantační léčba)

Zobrazovací metody I (skiaskopie, skiagrafie, tomografie, kontrastní látky, dynamická vyšetření)

Kardiovaskulární systém I (vrozené a získané srdeční vady, záněty, srdeční slabost, akutní plicní edém, ischemická choroba srdeční, akutní infarkt myokardu)

Kardiovaskulární systém II (poruchy srdečního rytmu, hypertenze, hypotenze, onemocnění aorty, nemoci tepen a žil)

Hematologie (choroby červených a bílých krvinek, hematologické malignity, regulace hemostázy, poruchy srážení krve, poruchy funkce destiček, základy transfuziologie, krevní skupiny)

Přístrojová technika v otorhinolaryngologii (diagnostické a terapeutické postupy využívané v otorhinolaryngologii, přehled diagnostické a přístrojové techniky, indikace k použití, diagnostická a terapeutická výtěžnost, ekonomika provozu)

Infekční choroby (zdroje infekčních chorob, cesty přenosu infekce, formy infekčních

onemocnění, bakteriální, virové, mykotické a parazitární infekce, nozokomiální infekce)

Základy toxikologie (akutní a chronické otravy, cesty vstupu toxické látky do organizmu, metabolizmus toxických látek, jejich vylučování, první pomoc při intoxikaci)

Základy pneumologie (zánět, chronická choroba bronchopulmonální, astma bronchiale, plicní fibrózy, respirační insuficience, nádory průdušek a plic, pneumotorax)

Zobrazovací metody II (princip nukleárně medicínského vyšetření, statická, dynamická vyšetření, SPECT, PET) Zobrazovací metody II (princip nukleárně medicínského vyšetření, statická, dynamická vyšetření, SPECT, PET)

Úrazy (rozdělení úrazů v chirurgické praxi, příčiny, první pomoc, chirurgické řešení, komplikace)

Funkční diagnostika

Přednášky budou doplněny praktickou demonstrací v IKEM, Praha 4, posluchači budou rozděleni na skupiny, rozdělení bude provedeno v průběhu semestru)

Základy fyzioterapie

Základy fyzikální terapie a balneologie

Osnova cvičení:

Cvičící: Mgr. Martina Šliková

Péče o nemocného ve vyšším věku (gerontologie jako samostatný obor, patofyziologické změny ve stáří, zvláštnosti onemocnění, přístup k nemocnému ve vyšším věku)

Obezita jako choroba

Zobrazovací techniky (analýza jednotlivých zobrazovacích technik podle vhodných indikací, očekávaný přínos)

Poškození organizmu na základě fyzikálních poruch I (hypertermie, hypotermie, poškození elektrickým proudem, elektromagnetické pole, utopení a tonutí, účinky atmosférického tlaku)

Poškození organizmu na základě fyzikálních poruch II (hypertermie, hypotermie, poškození elektrickým proudem, elektromagnetické pole, utopení a tonutí, účinky atmosférického tlaku)

Komplexní péče o nemocné s diabetes mellitus

Péče o nemocné s postižením pohybového aparátu (ústavní a domácí péče)

Péče o nemocné s přenosnými chorobami, dispenzarizace

Péče o nemocné s kolonostomií

Tuberkulóza (etiologie, projevy, typy, záchyt onemocnění, diagnostika, dispenzarizace)

Symptomy a syndromy I (bezvědomí, cyanóza, bolest, dušnost, kašel a expektorace, krvácení, horečka, anorexie, nauzea, zvracení, otok)

Symptomy a syndromy II (bezvědomí, cyanóza, bolest, dušnost, kašel a expektorace, krvácení, horečka, anorexie, nauzea, zvracení, otok)

Základy gastroenterologie (zánětlivá a nádorová onemocnění zažívacího traktu, poruchy motility a rezorpce, Poruchy metabolismu, obezita (metabolizmus iontů, osmolalita, acidobazická rovnováha, poruchy lipidového metabolizmu, obezita jako choroba)

Opakování studia,varia, zápočet

Cíle studia:

Cílem předmětu je podat studentům ucelený výklad terapeutických metod používaných ve zdravotnictví se zřetelem na interakci s ostatními procesy.

Studijní materiály:

Navrátil, Leoš a kol.: Vnitřní lékařství pro nelékařské zdravotnické obory. GRADA, Praha 2008;Bártová, Jarmila: Patologie pro bakaláře. Praha, Karolinum 2004;Pacovský, Vladimír, Sucharda, Petr: Úvod do medicíny. Učebnice pro bakalářské a magisterské studium zdravotnických, paramedicínských a sociálních oborů. Praha, Karolinum 2002;Ferko Alexandr: Chirurgie v kostce, Grada, Praha 2002;Adámková Věra: Úvod do problematiky epidemiologie a prevence kardiovaskulárních chorob - Jihočeská univerzita České Budějovice, 2003;Literatura doporučená:Kalvach Zdeněk a kol.: Geriatrické syndromy a geriatrický pacient. Grada, Praha 2008;Zeman Miroslav: Chirurgická propedeutika, Grada, Praha 2003Slezáková Lenka a kol.: Ošetřovatelství pro zdravotnické asistentky I, Grada, Praha 2010;Klein Leo a kol.: Principy válečné chirurgie. Grada, Praha 2005

Poznámka:
Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
Rozvrh není připraven
Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
Út
St
Čt

místnost KL:C-4
Navrátil L.
08:00–13:50
(přednášková par. 1)
Kladno FBMI
Malý sál
místnost KL:C-4
Šliková M.
14:00–19:50
(přednášková par. 1
paralelka 1)

Kladno FBMI
Malý sál
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 9. 7. 2012
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet1645506.html