Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2024/2025

Hodnocení vlivu vědy a techniky

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
32BC-K-HVVT-01 KZ 3 8B česky
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
institut pedagogických a psychologických studií
Anotace:

Cílem studia tohoto předmětu je pochopení často složitě zprostředkovaných souvislostí mezi vědou, technikou a společností. Výuka je v tomto kontextu věnována společenským předpokladům a důsledkům rozvoje a užití techniky a jejich hodnocení se zvláštním zřetelem ke konceptu Technology Assessment (sociální hodnocení techniky). Studenti získají v praxi využitelné poznatky o možnostech a způsobech hodnocení technologií. Naučí se pracovat s vyhodnocováním příležitostí a rizik nových technologií pro potřeby výuky a v inovačních projektech. Speciální pozornost je věnována problematice umělé inteligence a implementaci čtvrté průmyslové revoluci (Industrie 4.0) s jejími novými technologiemi a jejím ekonomickým a sociálním důsledkům. Získané znalosti jsou mimo jiné prakticky využitelné pro výuku ve vzdělávacích zařízeních, ve státní správě, průmyslových podnicích a výzkumných organizacích pro práci na projektech a manažerských dokumentech. V průběhu výuky bude vytvářen prostor pro diskusi.

Požadavky:

Ukončení klasifikovaným zápočtem. Požadavky na klasifikovaný zápočet: semestrální práce – cca 8 stran (Word nebo pdf). Práce by měla být také prezentována (ppt) ve vypsaném termínu.

Vypracování a prezentace semestrální práce je důležitým výstupem se zpětnovazební a kontrolní funkcí pro studujícího i pro pedagoga.

Semestrální práce by měla mít zajímavý nápad, být přehledně zpracována, vnitřně členěna a mít závěr. Uvést použitou literaturu a zdroje (v textu na ně odkázat). Zvolená problematika by měla být v souladu s tématy tohoto předmětu.

Příklady možných témat – viz Moodle (1. přednáška)..Můžete si zvolit téma z tohoto nabídnutého výběru nebo vlastní téma, které si zvolíte, ale musí navazovat na tento předmět.

Osnova přednášek:

1.Úvod – východiska pro hodnocení vlivu vědy a techniky. Problém ambivalentnosti vědy a techniky.

2.Základní pojmy (věda, výzkum a vývoj, inovace, technika, technologie).

3.Metody hodnocení výzkumu a vývoje.

4. Technika ve společnosti jako předmět poznání (historie a filosofie techniky, sociální hodnocení techniky, technological foresight, teorie inovace, koncepce průmyslových revolucí).

5.Hodnocení výzkumné intenzity a inovační výkonnosti v kontextu dosahování konkurenceschopnosti.

6.Technizace společnosti (technologický determinismus, technický optimismus a technický pesimismus, udržitelný rozvoj, důsledky techniky jako předmět politik a poradenství).

7. Sociální hodnocení důsledků techniky (TA - Technology Assessment). Vazby na výzkumnou a inovační politiku. Hlavní koncepce hodnocení techniky ve formě TA. Institucionalizace hodnocení vlivu techniky. 8.Metodologické a metodické otázky TA. Projektové řízení TA. Technika a riziko.

9.Etické aspekty techniky. 10. Hodnocení efektivnosti technických inovací.

11. -12. Hodnocení společenských důsledků nové průmyslové revoluce /Industry 4.0/ s využitím nástrojů TA.

13.-14. Aktuální problematika hodnocení důsledků umělé inteligence (příležitosti a rizika spojená s jejím rozvojem a využitím).

Přednášky budou realizovány v blocích.

Osnova cvičení:
Cíle studia:

Pochopení často složitě zprostředkovaných souvislostí mezi vědou, technikou a společností. Získání v praxi využitelných poznatků o možnostech a způsobech hodnocení technologií. Naučit se pracovat s vyhodnocováním příležitostí a rizik nových technologií pro potřeby výuky a v inovačních projektech. Získat aktuální poznatky o problematice umělé inteligence a implementaci čtvrté průmyslové revoluci (Industrie 4.0) s jejími novými technologiemi ve firmách a jejích ekonomických a sociálních důsledcích. Získané znalosti jsou mimo využití ve vzdělávacích zařízeních prakticky využitelné ve státní správě, průmyslových podnicích a výzkumných organizacích pro práci na projektech a manažerských dokumentech.

Studijní materiály:

Přednášky a další materiály potřebné ke studiu budou vkládány na Moodle.

Literatura bude podle potřeb doplněna.

Poznámka:
Další informace:
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 16. 6. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet7857806.html