Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2024/2025

Technická zařízení budov 2

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
125TB2 Z,ZK 4 2P+2C česky
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
katedra technických zařízení budov
Anotace:

Uvedený předmět zahrnuje úvod do problematiky větrání, vzduchotechniky a klimatizace v budovách a řešení elektroinstalací a umělého osvětlení. Výuka vychází ze základních požadavků na kvalitu vnitřního prostředí a fyzikálních poznatků vztahujících se k vlhkému vzduchu a změnám jeho stavu. Z těchto podkladů pro různé typy budov jsou stanovena pravidla pro stanovení vzduchového výkonu zařízení vzduchotechniky, který pak vyúsťuje ve vlastní návrh systému. Jsou zde řešeny koncepce systémů přirozeného i nuceného větrání, teplovzdušného vytápění a systémů klimatizace a jejich součástí.

Přednášky z elektrické instalace budou orientovány do problematiky jejich řešení v bytech a bytových domech. Základní znalosti budou vycházet z nového členění koncepce elektrické instalace. Z toho pak budou postupně řešeny jednotlivé články - oblasti vnitřních el. rozvodů (dimenzování, bezpečnost, jištění, ochrany, elektromagnetická kompatibilita apod.) v budovách. Následně bude řešena koncepce vnitřního osvětlení a ochrany před bleskem v souvislosti s elektrickou instalací.

Požadavky:

nestanoveny

Osnova přednášek:

Vnitřní prostředí v budovách a jeho parametry. Hygienické požadavky kladené na vnitřní prostředí budov. Kriteria a požadavky pro návrh vzduchotechnickcých soustav. Druhy větrání-přirozené větrání. Soustavy nuceného větrání-zpětné využití tepla.

Prvky vzduchotecnických soustav. Soustavy klimatizace. Poruchy při provozu vzduchotechniky. Umělé osvětlení, veličiny, sdružené osvětlení. Zdroje světla.Výpočtové metody. Vnější a vnitřní elektrorozvody.

Ochrana před bleskem.

Osnova cvičení:

Vnitřní prostředí. Bytové větrání. Centrální systémy vzduchotechniky. distribuce vzduchu. Návrh trasy vzduchotechnickcého potrubí. Základní změny stavů vzduchu a Molierův diagram. Návrh provozních stavů vzduchotech. jednotky(2 cvičení). Návrh vzduchotechnické jednotky. Elektrorozvody v objektu. Světelné, zásuvkové a spotřebičové obvody. Umělé osvětlení (zápočtový test). Konzultace a zápočet.

Cíle studia:

Student získá přehled v systémech větrání a klimatizace v návaznosti na energetickou náročnost objektu.a kvalitu vnitřního prostředí. V druhé části se student seznámí se základy umělého osvětlení a elektrorozvodů.

Studijní materiály:

!Papež, Karel - Vyoralová, Zuzana - Marková, Lidmila - Garlík, Bohumír - Jokl, Miloslav: Energetické a ekologické systémy budov. Vzduchotechnika, chlazení, elektroinstalace a

osvětlení. První vydání, 2007 284 s., vazba brožovaná, 397 Kč, ISBN 978-80-01-03622-8

Poznámka:
Další informace:
http://tzb.fsv.cvut.cz/?mod=vyuka&kod=125TB2
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 23. 4. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet5145206.html