Odborná ošetřovatelská praxe
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17PBROOP | Z | 3 | 2XT | česky |
- Vztahy:
- Podmínkou zápisu na předmět 17PBROOP je, že student v některém z předchozích semestrů úspěšně absolvoval předmět 17PBRPPP
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Odborná ošetřovatelská praxe umožňuje studentům aplikovat v podmínkách klinických pracovišť teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiem teoretických a teoreticko praktických studijních disciplín v učebnách a labo-ratořích. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Probíhá podle plánu klinické výuky pod vedením pedagoga ošetřovatelství nebo proškoleného kvalifiko-vaného mentora, který sdílí odpovědnost za studenty a podílí se na výuce. Klinická pracoviště pro výuku jsou vybrána na základě stanovených standardů. Rozsah a obsah odborné praxe je vymezen studijním plánem, charakterem studijní praxe a vnitřním předpisem, který stanoví formální a obsahové podmínky praktické výuky. Student se seznámí se zdravotnic-kým prostředím a utvoří si vztah k pacientovi.
Cílem praxe je zvýšení zručnosti a prohlubování praktických dovedností. Studenti mají možnost konfrontovat, aplikovat a rozvíjet poznatky získané v teoretické výuce.
Předmět syntetizuje teoretické znalosti a manuální dovednosti, které studenti získají v předmětu Základy ošetřovatelství a učí studenty využívat znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách.
Student se seznámí s organizací práce na ošetřovací jednotce i s provozem nemocnice a osvojí si zásady ochrany a bez-pečnosti práce.
Student získá zkušenosti a prohloubí si dovednosti v komunikaci s nemocnými i s dalšími členy zdravotnického týmu.
Student vykonává následující ošetřovatelské výkony - veškerá činnost studentů probíhá pod kontrolou zkušené sestry, pověřené vedením oddělení kliniky.
- Požadavky:
-
Platné očkování proti hepatitidě B, BOZP, 100% účast, absence je nutno nahradit v jiném termínu, potvrzení absolvované praxe v Deníku odborných záznamů příslušným pracovištěm.
- Osnova přednášek:
-
Neurčena
- Osnova cvičení:
-
student sleduje fyziologické funkce a stav pacientů, provádí komplexní hygienickou péči, prevenci proleženin, rozdě-luje stravu pacientům podle diet, dohlíží na dodržování pitného režimu, zajišťuje aplikaci tepla a chladu;
provádí rehabilitační ošetřovatelství, včetně prevence poruch z imobility;
provádí nácvik sebeobsluhy s cílem zvyšování soběstačnosti pacienta;
podává léčivé přípravky, s výjimkou aplikace nitrožilně a do epidurálních katétrů;
odebírá biologický materiál, provádí vyšetření biologického materiálu získaného neinvazivní cestou a kapilární krve semikvantitativními metodami (diagnostickými proužky);
zavádí a udržuje kyslíkovou terapii;
pod dohledem připravuje pacienty k diagnostickým nebo léčebným výkonům, podle rozhodnutí lékaře, všeobecné sestry nebo porodní asistentky při nich asistuje, poskytuje ošetřovatelskou péči při těchto výkonech a po nich;
podílí se na činnostech spojených s přijetím, přemisťováním a propuštěním pacientů.
- Cíle studia:
-
Cíle:
získat základní znalosti v předmětu v rozsahu nezbytném pro výkon povolání v oboru Radiologický asistent.
- Studijní materiály:
-
Doporučená literatura:
Doenges, M. E., Moorhouse, M. F. Kapesní průvodce zdravotní sestry. 2. přepracované vydání. Praha: Grada Pub-lishing, 2001, 568 str. ISBN: 80-247-0242-8.
Mikšová, Z., Froňková, M., Zajíčková, M. Kapitoly z ošetřovatelské péče 1.Ošetřovatelský proces při zajištění zá-kladních potřeb klienta, nemocného. 1. vydání. Valašské Meziříčí: NALIOS, 2002. 98 str.
Skálová, J., Klimentová, D., Kubíčková, V. Standardní pracovní postupy ošetřovatelské péče. FN u Svaté Anny v Brně, 1997.
Staňková, M. České ošetřovatelství č. 6, Hodnocení a měřicí techniky v ošetřovatelské praxi. 1. vydání. Brno: IDVPZ, 2001. 55 str. ISBN: 80-7013-323-6.
Tóthová, V.: Kapitoly z ošetřovatelství. (Pro posluchače studijního programu Radiologický asistent). České Budějo-vice: JU ZSF, 1999.
Trachtová, E. a kolektiv. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 2. nezměněné vydání. Brno: IDVPZ, 1999. 186 str. ISBN: 80-7013-324-8.
Vašátková, I. a kolektiv. Ošetřovatelská dokumentace v nemocnici. 1. vydání. Brno: IDVPZ, 2001. 127 str. ISBN: 80-7013-327-9.
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Bakalářský studijní obor Radiologický asistent (povinný předmět)