Zdravotnická biofyzika
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17PBRZBF | Z,ZK | 2 | 1P+1C | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
- Anotace:
-
Cílem předmětu je získat základní informace o podstatě účinků fyzikálních faktorů na organizmus. Dále objasnit základní biofyzikální principy fyziologických a patofyziologických dějů a procesů v lidském organismu a vysvětlit základní mechanizmy účinků vybraných fyzikálních faktorů na živé systémy se zaměřením na ionizující záření.
- Požadavky:
-
Pro udělení zápočtu je zapotřebí
1. Splnit docházku na cvičení. Pro udělení zápočtu je nutná 86% účast na cvičeních (možná jedna absence). Při větším počtu absencí ze závažných důvodů je náhrada cvičení se studentem projednána individuálně.
2. Odevzdání všech pracovních listů (protokolů) ze cvičení. Protokoly budou odevzdávány do MOODLE. Na vypracování každého protokolu má student 1 týden. Odevzdaný protokol musí splňovat všechny požadavky vyučujícího, které byly deklarovány na začátku semestru či v dostatečném předstihu. Z každého protokolu musí student obdržet minimálně 50 % možných bodů, v opačném případě je zapotřebí protokol přepracovat.
3. Úspěšné absolvování zápočtového testu, který obsahuje 20 otázek. Pro udělení zápočtu musí mít student 50 % správných odpovědí. Závěrečný zápočtový test nepíše student, který se aktivně podílel na výuce v průběhu semestru a má splněny požadavky č. 1 a č. 2.
Zkouška: První termín zkoušky je písemnou formou (30 testových otázek). Při testu nesmí student konzultovat s ostatními studenty ani používat literaturu, internet, mobilní telefon či jiné zdroje obsahující problematiku zkoušky. Pokud poruší některou z podmínek zkoušky, bude ze zkoušky vyloučen a výsledek zkoušky bude hodnocen stupněm „F“. Okruhy otázek jsou uvedené v metodické příručce.
Bodové hodnocení testů:
30 - 29 správných odpovědí = 1 (A)
28 - 27 správných odpovědí = 1,5 (B)
26 - 24 správných odpovědí = 2 (C)
23 - 22 správných odpovědí = 2,5 (D)
21 - 19 správných odpovědí = 3 (E)
18 a méně správných odpovědí = 4 (F)
Opravné termíny jsou formou ústní zkoušky s minimálně týdenním odstupem. Ke zkoušce se mohou přihlásit pouze studenti, kterým byl udělen zápočet.
Přednášející přednáší obvykle v lichých týdnech ve čtvrtek, pokud mu pracovní povinnosti neumožní přednášet v lichý týden, přednáší následující sudý týden. O případných změnách budou studenti včas informováni.
- Osnova přednášek:
-
1.VLIV FYZIKALNICH FAKTORU NA LIDSKY ORGANIZMUS (Vyuzití odstredivé síly ve zdravotnictví; Pretízení a beztízny stav; Biofyzikální aspekty kosmickych letu; Pusobení vnejsího tlaku na organizmus; Vliv podtlaku na organizmus; Vliv pretlaku na organizmus)
2.BIOFYZIKA BUNKY (Klidovy a akcní membránovy potenciál; Fyzikální základy dychání; Krevní obeh a krevní tlak - fyzikální základy)
3.BIOFYZIKALNI ASPEKTY REGULACE TEPLOTY,VYUZITI TEPLA A CHLADU (Regulace teploty lidského tela; Merení teploty; Infracervené zárení ; Koupele; Lokálne pouzívané tepelné procedury; Chlad; Vyuzití chladu v medicíne (kryoterapie); Mrazící komora)
4.ELEKTRICKY PROUD (Obecná charakteristika; Pasivní elektrické vlastnosti tkání; Ucinky elektrického proudu; Vyuzití elektrického proudu v medicíne; Stejnosmerny proud; Strídavy proud o nízké frekvenci; Strídavy proud stredních frekvencí (nekolik kHz); Vysokofrekvencní proud a elektromagnetické vlnení; Urazy elektrickym proudem; Zasazení bleskem; Aktivní elektrické vlastnosti vzrusivych tkání; Elektroklima)
5.OPTICKÉ ZARENI, OKO (Optické zárení; Viditelné svetlo; Teorie barevného vnímání; Fyziologické a psychologické úcinky barev, zrakové iluze; Zdravé oko, vady oka a korekce vad; Hygiena osvetlení pracoviste; Prístroje a zarízení vyuzívající optické metody; Ultrafialové zárení; Infracervené zárení)
6.IONIZUJICI ZARENI (Charakteristika ionizujícího zárení; Jednotky v radioaktivite; Druhy radioaktivní premeny; Rentgenové zárení; Neutrony; Kosmické zárení; Biologické úcinky ionizujícího zárení; Prímy a neprímy úcinek ionizujícího zárení; Radiosenzitivita)
7.OCHRANA PRED VNEJSIM OZARENIM (Stochastické a deterministické úcinky ionizujícího zárení; Zivot bunky zasazené radioaktivitou; Akutní nemoc z ozárení; Prístroje pro osobní a ochrannou dozimetrii; Zárení gama; Scintilacní kamera; Tomografická scintigrafie; Rentgenové zárení; Radioterapie; Terapeutické vyuzití rentgenového zárení ; Terapie pomocí zárení gama)
- Osnova cvičení:
-
Témata cvičení:
Dýchání.
Krevní oběh.
Teplo.
Tlak.
Síla.
Zvuk.
Elektřina.
Magnetizmus.
Ionizující záření.
Optika.
- Cíle studia:
-
Získat základní znalosti v předmětu v rozsahu nezbytném pro výkon povolání v oboru radiologický asistent Bc.
- Studijní materiály:
-
[1]Rosina, J., Kolárová, H., Stanek, J.: Biofyzika pro studenty zdravotnickych oboru. nakl.: Grada, 1. vyd., 2006. ISBN 978-80-247-1383-0.
[2]Navrátil, L., Rosina, J.: Medicínská biofyzika, Grada, Praha 2005.
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Bakalářský studijní obor Radiologický asistent (povinný předmět)