Implementace a podpora zdravotnických IS
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17PBIIPZ | Z,ZK | 3 | 1P+1C | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra biomedicínské informatiky
- Anotace:
-
Předmět prezentuje základní informace o specifických procesech implementace a provozní podpoře rozsáhlých informačních systémů v oblasti zdravotnictví. Proces implementace IS ve zdravotnictví je založen na aplikaci a popisu teorie řízení velkých projektů a aplikaci standardní implementační metodologie. V přednáškách jsou rovněž dokumentovány optimální postupy a zkušenosti s implementací rozsáhlých zdravotnických IS. Popis implementačních procesů je uveden metodologií dekompozice IS na specializované moduly a specifika jejich implementace. Je popsána a diskutována metodologie sestavení implementačního týmu a role jednotlivých klíčových členů týmu. Dále modelově rozebrán typický časový harmonogram implementace včetně forem, struktury a obsahu dokumentace procesu implementace. Logickou součástí je kalkulace nákladů procesu implementace, metodologie plánování implementace a popis a řízení rizik.
Druhá část přednášek je zaměřena na podporu rozsáhlých IS a jejich uživatelů. V této části je prezentována typická struktura servisní smlouvy, specifikována práva a povinnosti dodavatele a zákazníka, pracovní postupy a časové odezvy dohledového centra a produktových odborníků. Studenti budou seznámeni s pracovními a logistickými interními postupy souvisejícími s provozem IS na straně zákazníka i dodavatele servisních služeb.
- Požadavky:
-
Základní znalosti produktu MS Project
Základní znalosti aplikací IS ve zdravotnictví. Podmínkou zápočtu je získání minimálně 50% bodů ze cvičení. Zkouška je hodnocena dle stupnice ECTS.
- Osnova přednášek:
-
1. Úvod (1.1. Definice a charakteristika velkých IS ve zdravotnictví, 1.2. Teorie řízení velkých IT projektů, 1.3. Implementace IS jako služba)
2. Smysl a význam standardizace implementačních procesů (2.1. Standardní implementační metodologie, 2.2. Analýza a specifikace, 2.3. Implementační plán, 2.4. Základní nastavení do tréninkové třídy, 2.5. Školení koordinátorů a školitelů, 2.6. Akceptace aplikačního SW, 2.7. Školení uživatelů, 2.8. Realizace požadavků zákazníka, 2.9. Přechod do rutinního provozu, 2.10.Předání systému do provozu, 2.11.Struktura řídícího a realizačního týmu)
3.Rizika a kritické fáze implementace (3.1. Očekávání uživatelů IS, 3.2. Očekávání managementu zdravotnického zařízení, 3.3. Limity vlastností aplikačního SW, 3.4. Rentabilnost implementačního procesu)
4.Dekompozice rozsáhlých IS a specifika implementace modulů IS (4.1. Implementace klinických IS, 4.2. Implementace LIS, 4.3. Implementace RIS, 4.4. Implementace EIS a technických modulů, 4.5. Implementace IS lékárny a skladového hospodářství)
5.Inovace a náhrada modulů IS (5.1. Životní cyklus SW modulů, 5.2. Datová kompatibilita, 5.3. Proces migrace IS)
6.Podpora a služby související s provozem IS (6.1. Základní komponenty servisní smlouvy, 6.2. Pozice a role uživatelů a dodavatele služeb, 6.3. Definice závažnosti poruchy a požadavku, 6.4. Dokumentace a sledování procesu řešení požadavku, 6.5. Hodnocení plnění závazků dodavatele služeb, 6.6. Outsourcing jako specifická forma provozu IS)
- Osnova cvičení:
-
1.Seznámení s obsahem předmětu. Vytvoření týmů.
2.Návrh projektu
3.Funkční návrh softwaru.
4.Technická specifikace.
5.Vývoj SW - programování vývoj alfa verze
6.Alfa, beta testy a uvolnění produktu
7.Shrnutí a vyhodnocení.
- Cíle studia:
-
Presentovat a vysvětlit teoretické vědomosti a praktické zkušenosti s implementací a podporou rozsáhlých informačních systémů v oblasti zdravotnictví.
- Studijní materiály:
-
[1]Kasal P., Svačina Š.: Lékařská informatika, Karolinum, Praha 1998
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Bakalářský studijní obor Biomedicínská informatika - prezenční (povinný předmět)