Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2024/2025

Sídla a stavby na venk.

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
519U3N KZ 2 1P+1C česky
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
ústav urbanismu
Anotace:

Venkovské osídlení, sídla, vazba zast.a nezast. částí, tradiční a novodobé využití (orientace) sídel. Dlouhodobně probíhající transformace venkova. Její důsledky, problémy. Vztah tradičních sídel a novodobých sub-urbánních souborů. Regenertace (obnova) versus rozvoj. Změny životního stylu na venkově. Důsledky nedostatku prac. příležitostí. Dědictví socialismu v zemědělství, nové orientace. Nové funkce venkovského prostoru. Problémy pohraničí.

Požadavky:

Nestanoveny

Osnova přednášek:
Osnova cvičení:
Cíle studia:

Získat přehled o různých typech zástavby a staveb na venkově. Orientovat se v problematice obnovy a rozvoje venkova, suburbanizace. Získat detailní informace o urbanismu a ´uzemním pláínování venk. prostoru. Seznámit se s podmínkami života na venkově včetně možností obec. samospráv, programů pro obnovu a rozvoj venkova na úrovni ČR a EU.

Studijní materiály:

Baše, Miroslav: Sídla a stavby na venkově (skriptum), 2006, Sýkora, Jaroslav: Územní plánování vesnic a krajiny (skriptum), 2002..Kocourková, Jarmila: Přírodní prostředí vesnice, VÚVA, 1993. Mencl, Václav: Lidová architektura v Československu. -Corkská deklarace: EU Cork, Irsko, 1996. Librová, H.: Vlažní a váhaví. Doplněk Brno, 2003, -Majerová, Věra: Kvalit. výzkum v sociologii venkova a zeměd., ČZU, 1996, -Librová, Hana: Vlažní a váhaví, Doplněk,Brno, 2003

Poznámka:
Další informace:
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 16. 6. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet24643205.html