Informační systémy ve zdravotnictví
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17PBZISZ | KZ | 2 | 1C | česky |
- Garant předmětu:
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra biomedicínské informatiky
- Anotace:
-
Náplní předmětu je seznámení studentů s ovládáním vybraných informačních systému používaných ve zdravotnictví (ambulantní informační systém Medicus, klientská aplikace CareCenter, nemocniční informační systém Akord). Dále se studenti seznámí s médii vhodnými pro zdravotní záznamy, se správným mazáním a obnovením souborů, zálohováním a archivací, přepisovacími technologiemi, lidským faktorem v bezpečnosti a zásady tvorby bezpečného hesla, ověření bezpečnosti hesla, šifrování dat a volně dostupné nástroje pro šifrování dat. Nakonec využití certifikátů a digitálního podpisu, použití bezpečnostních programů (antiviry, antispyware) a ochrana mobilních zařízení.
- Požadavky:
-
Předmět je ukončen klasifikovaným zápočtem. Zápočet bude udělován na základě bodů získaných v průběhu semestru a ze závěrečného testu. Podmínkou udělení zápočtu je také docházka. Účast na cvičeních je povinná. Povolena je maximálně jedna absence, absenci je nutné řádně omluvit a doložit (např. potvrzení od lékaře).
V průběhu semestru budou na cvičeních zadány 3 úkoly, každý za maximálně 5 bodů. Úkoly budou praktické, z informačních systému probraných na cvičeních. Za tyto úkoly je možné získat až 15 bodů.
Závěrečný test bude taktéž praktický a bude se skládat z krátkých úkolů na každý z probraných informačních systému. Ze závěrečného testu lze získat maximálně 15 bodů.
Za semestr je možné získat dohromady až 30 bodů. Klasifikace na základě získaných bodů bude následující: A (30 - 28 bodů), B (27 - 25 bodů), C (24 - 22 bodů), D (21 - 19 bodů), E (18 - 16 bodů), F (15 a méně bodů).
- Osnova přednášek:
-
Předmět nemá přednášky.
- Osnova cvičení:
-
1.cvičení: Úvod do informačních systémů, bezpečnost IS ve zdravotnictví; Informační systém Medicus: Základní ovládání a nastavení programu; Kartotéka: vyhledávání pacienta, filtr; Práce s pacientem - Karta pacienta: Identifikace pacienta, Anamnéza, Dekurz, Medikace, Recepty, Žádanky, Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, Vitální funkce (Výška a váha, Tlak a puls); Objednání pacienta.
2.cvičení: Informační systém Hospitalizace NIS Akord: Základní ovládání programu; Založení pacienta, Příjem pacienta, Práce s pacientem - Přeložení pacienta, Medikace, Vitální funkce, Diagnózy, Žádanky, Poukaz na ortopedickou pomůcku, Propouštění pacienta. Informační systém Ambulance NIS Akord
3.cvičení: Informační systém CareCenter: Základní ovládání programu - Informace o pacientovi; Práce s pacientem - Založení pacienta, Karta pacienta, Žádanky, Diagnózy
4.cvičení: Média pro zdravotní záznamy, správné mazání a obnovení souborů, zálohování a archivace, přepisovací technologie. Lidský faktor a hesla. Ověření bezpečnosti hesla, šifrování dat a volně dostupné nástroje pro šifrování dat. Certifikáty, digitální podpis. Bezpečnostní mechanismy, použití bezpečnostních programů (antiviry, antispyware), ochrana mobilních zařízení.
5.cvičení: Závěrečná úloha (praktický test z probraných IS)
- Cíle studia:
-
Cílem předmětu je získat základní znalosti v oblasti informačních systémů v rozsahu nezbytném pro výkon povolání v oboru Zdravotnický záchranář.
- Studijní materiály:
-
[1] Zvárová, J.: Základy informatiky pro biomedicínu a zdravotnictví. Praha, Karolinum 2003
[2] Kasal, P., Svačina, Š. a kol.: Lékařská informatika. Praha, Karolinum 1998 (není novější vydání)
[3] Nemocniční informační systémy ve výuce informatiky na lékařských fakultách : 15.-16. června 2000, Chudobín u Olomouce : sborník. ISBN 80-238-5688-X. Praha, Stapro 2000
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Bakalářský studijní obor Zdravotnický záchranář (povinný předmět)