Respirační terapie
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17PMBRT | Z | 2 | 1P+1C | česky |
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra biomedicínské techniky
- Anotace:
-
Cílem předmětu je poskytnout studentům ucelené znalosti z oblasti technického zajištění respirační terapie, současných protektivních ventilačních režimů a technik a nekonvenčních technik umělé plicní ventilace. Pozornost je věnována i monitorování umělé plicní ventilace a využití modelů respirační soustavy ve ventilátorech a monitorech ventilace.
- Požadavky:
-
Zápočet bude udělen po splnění následujících kritérií:
(1) Účast na cvičeních a realizace připravených laboratorních úloh.
(2) Úspěšné absolvování závěrečného zápočtového ověření znalostí. Udělení zápočtu bude mít písemnou a ústní část. Písemná část bude provedena formou testu, který bude mít dvě části: otázky a část odborného textu, se kterým bude student pracovat. Počet otázek je 5 až 15. Některé otázky mohou mít větší váhu při hodnocení než ostatní, a to například ty, které jsou komplexnější a složitější. Hodnocení bude odpovídat procentuální úspěšnosti přesně podle platné klasifikační stupnice. V případě, že výsledky písemné části jsou dostačující pro klasifikaci, může být od ústní části klasifikovaného zápočtu ustoupeno.
- Osnova přednášek:
-
1. Technické zajištění umělé plicní ventilace - principy, adversní účinky, historie, současnost a perspektivy. Fyzikální základy činnosti ventilátorů a dalších přístrojů. Mechanické vlastnosti ventilátorů a respirační soustavy.
2. Koncepce moderních ventilátorů - struktura, princip činnosti, hlavní bloky, možnosti poruch a nesprávné či nepřesné funkce. Klasifikace ventilace a ventilátorů a vztah k jejich technickému řešení. Principy mechanické ventilace - invazivní, neinvazivní.
3. Charakteristiky nejběžnějších ventilátorů pro konvenční umělou plicní ventilaci I - společné charakteristiky. Asistované režimy. Charakteristiky nejběžnějších ventilátorů pro konvenční umělou plicní ventilaci II - specifické vlastnosti konkrétních přístrojů.
4. Ventilační technika v domácí péči: oxygenoterapie, oxygenátory, ventilátory. Technické zajištění nekonvenčních ventilačních metod: HFV, HFOV, HFJV, TGI
5. Monitorovací prvky, senzory a monitory umělé plicní ventilace. Potenciální selhání a nepřesnosti měření ventilačních parametrů.
6. Pokročilé monitorování ventilace, výpočty parametrů (esophageální tlak, dechová práce, intrapulmonální poměry apod.).
7. Modelování respirační soustavy a modely plic, základní principy. Možné zdroje chyb. Identifikace a validace modelů respirační soustavy, jejich využití ve ventilátorech a v monitorech umělé plicní ventilace.
- Osnova cvičení:
-
1. Fyzikální příklady - parciální tlaky, vypařování, rozpouštění plynů.
2. Ukázka typů umělých plicních ventilátorů, základní obsluha ventilátoru.
3. Měření na konvenčním ventilátoru. Monitoring ventilačních parametrů.
4. Modely respiračního systému, jejich provedení, omezení a chyby.
5. Přístroje pro monitoring umělé plicní ventilace.
6. Ukázka vysokofrekvenční ventilace. Monitoring a vedení HFOV.
7. Zápočtový test.
- Cíle studia:
-
Cílem studia je porozumět základním fyzikálním a technickým principům, které souvisí s umělou plicní ventilací.
- Studijní materiály:
-
[1] Dostál P. a kol.: Základy umělé plicní ventilace. Maxdorf, Praha, 205.
[2] Pachl J., Roubík K.: Základy anesteziologie a resuscitační péče dospělých i dětí. Karolinum, Praha, 2003.
[3] Andrew B. Lumb: Nunn's Applied Respiratory Physiology. Elsevier, 2010.
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Navazující magisterský studijní obor Biomedicínský inženýr - prezenční (povinně volitelný předmět)