Elektrotechnika
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17MPEL | Z,ZK | 5 | 2+2 | česky |
- Přednášející:
- Jiří Hozman (gar.), Roman Matějka, Jan Vrba
- Cvičící:
- Roman Matějka, Jan Vrba
- Předmět zajišťuje:
- katedra biomedicínské techniky
- Anotace:
-
V rámci předmětu jsou zastoupeny dílčí bloky slaboproudé a silnoproudé elektrotechniky, které se týkají zejména aplikací digitálních a nebo analogově-digitálních obvodů a to jak ve slaboproudých aplikacích, tak i silnoproudých (zejména v oblasti řízení pohonů a aktuátorů). Základní koncepce a požadavky pro tyto obvody, jako je jejich napájení, zatížitelnost, připojení k dalším periferiím apod. Důraz je dále kladen na principy a aplikace číselných soustav a kódů, Booleovy algebry, logiky, pravdivostních tabulek, logických funkcí, kombinačních a sekvenčních logických obvodů (číslicové IO, řady - charakteristiky a parametry, přehled IO, hradla, dekodéry, multiplexery, převodníky kódů, čítače, klopné obvody RS, D, T, JK), synchronní a asynchronní komunikační linky (SPI, I2C, OneWire, USART), programovatelné obvody (principy programovatelné logiky, přehled programovatelných obvodů - PAL, GAL, CPLD, FPGA, postupy programování obvodů), mikrokontroléry a mikroprocesory (8bitová, 16bitová a 32bitová architektura). Dále systémy pro galvanické oddělení signálu a napájení (optočleny, lineární oddělovače, oddělovače datových sběrnic). V rámci silového řízení budou také zmíněny výkonové budiče pro motory a jiné aktuátory (H-můstky, triakové a tyristorové řízení, IGBT tranzistory).
- Požadavky:
-
A. Požadavky pro získání zápočtu
A1. Povinná docházka na cvičení s jednou povolenou absencí, bez nutnosti náhrady. V případě většího počtu absencí ze závažných důvodů bude řešeno individuálně. Na začátku každého tematického bloku dostanou studenti krátký test (5 otázek, 20 minut) jednak s dosavadní látky probrané na přednáškách a cvičeních (3 otázky), tak také z obecných znalostí pro biomedicínské techniky (2 otázky - fyzika, elektrotechnika, lékařské přístroje a zařízení). Test bude typu multiple-choice s žádnou až pěti správnými odpověďmi. Za každou správnou odpověď budou uděleny dva body, tj. celkem 10 bodů za test a 60 bodů celkem za semestr. Správná odpověď na otázku je taková, kde jsou vyčerpány pouze všechny správné odpovědi, v případě zvolení jen části správných odpovědí, nebo i nesprávné je celá otázka uvažovaná jako nesprávná. Pro získání zápočtu je nutné získat alespoň 35 bodů z těchto testů za semestr. Je možná pouze jedna oprava testu a to na posledním blokovém cvičení (13. týden výuky).
B. Zkouška
B1. Prakticko-teoretická zkouška, studenti vypracují prakticky orientovanou úlohu na zadané téma z oblasti elektrotechniky, hodnotí se analýza problému, navržení vhodného řešení a jeho realizace a ověření funkčnosti. Teoretická část bude obsahovat otázky z probrané látky. Hodnocení jedné části zkoušky jako F znamená hodnocení celkové zkoušky jako F.
C. Celkové bodové hodnocení:
C1. 60 bodů - průběžné testy na cvičení (minimální bodový zisk pro udělení zápočtu 35 bodů)
C2. 20 bodů - teoretická část zkoušky
C3. 20 bodů - praktická část zkoušky
C4. Výsledná známka udělena podle dosaženého počtu bodů, dle stupnice ECTS.
- Osnova přednášek:
-
1.Základní rozdělení elektrotechniky (silnoproud, slaboproud), ČSN x normy ve zdravotnictví, bezpečnost, vodiče a konektory.
2.Možnosti napájení v elektrotechnice, baterie a akumulátory, transformátory, DC/DC měniče, stabilizátory, referenční zdroje napětí a proudu.
3.Vývoj elektrotechniky, přechod od reléové a vakuové techniky k polovodičům. Polovodiče v elektrotechnice, tranzistory.
4.Úvod do logiky, interpretace digitálního signálu, prahová napětí pro CMOS a TTL. Základní hradla jako elektrotechnické součástky.
5.Binární algebra a její význam, číselné soustavy (DEC, BIN, HEX, OCT), aplikace logiky, aritmeticko-logické jednotky, celočíselná algebra, algebra plovoucí čárky, kódování znaků
6.Kombinační obvody (MUX, DEMUX, encoder, decoder, 7-seg), BCD, Grayův kód.
7.Klopné obvody (RS, D, JK, T), synchronní/asynchronní. Sekvenční obvody (registry, čítače), hodinový signál a jeho generátory.
8.Komunikace, datové sběrnice (sériová/paralelní, USART, SPI, I2C, CAN, OneWire). Praktická komunikace s obvody.
9.Elektronické paměti v elektrotechnice. Mikrokontroléry a mikroprocesory, jejich architektura, registry, principy práce a programování, zavaděče kódu.
10.Hradlová pole, PAL, GAL, CPLD, FPGA, principy použití, vývojové nástroje a programování. Hyperparalelismus využitím FPGA, srovnání s technologií ASIC. Digitálně analogové prvky v elektrotechnice - PGA, digitální potenciometry.
11.Oddělovací obvody (optické, kapacitní, indukční), binární, lineární.
12.Prvky pro spínání zátěže - relé, stykače, SSR, triaky, tyristory, IGBT tranzistory.
13.Řízení motorů a aktuátorů v elektrotechnice - AC a DC motory, krokové motory, servo pohony, bezkartáčové motory, H - můstky, inteligentní ovladače
14.Vysoké napětí v biomedicínských aplikacích - lasery, fotonásobiče, rentgenky, piezoelementy. Zdroje VN napětí, VN kabely, bezpečnost použití.
- Osnova cvičení:
-
1.Napájecí zdroje v elektrotechnice, realizace napájení pro digitální logiku (TTL a CMOS 5 V a 3,3 V), referenční napájení. Základní zapojení s digitálními součástkami, pouzdro DIL, katalogový list, stabilizace napájení, ošetření nevyužitých vstupů a výstupů.
2.Základy paralelní a sériové komunikace s digitálním rozhraním. Kontrola funkce. Připojení základních obvodů CMOS a TTL k paralelní sběrnici. Praktická realizace využitím platformy LabVIEW a USB obvodů FTDI.
3.Hradla, kombinační obvody, sekvenční obvody. Realizace praktického zapojení s těmito obvody, řízení LED displeje.
4.Komunikace s digitálními obvody prostřednictvím linky SPI a I2C. Jednosměrná a obousměrná komunikace. Adresace obvodu. Kódování a dekódování komunikačního rámce.
5.Galvanické oddělení napájení a datových linek. Využití optočlenů v zapojení a jejich charakteristika. Praktické zapojení s těmito obvody, realizace datové komunikace prostřednictvím optického vlákna.
6.Analogově digitální obvody v elektrotechnice - zapojení digitálního poteciometru, PWM řízení motorů, řízení krokového motoru.
7.Náhradní a opravné testy, konzultace probrané látky pro přípravu na zkoušku. Možnost doměření úlohy ze semestru.
- Cíle studia:
-
Předmět je zaměřen na vybrané otázky aplikace číslicových elektronických obvodů a to zejmána v lékařské praxi.
- Studijní materiály:
-
[1] Matoušek, D. Číslicová technika - základy konstruktérské praxe. BEN. Praha 2001.
[2] Putz, J. a kol. Úvod do číslicové techniky. SNTL. Praha 1978.
[3] Voženílek, Janoušek: Základy silnoproudé elektrotechniky , ČVUT Praha, 2006
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Předmět je součástí následujících studijních plánů: