Ekonomika vzdělávání
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
51EKV | Z | 3 | 12 | česky |
- Přednášející:
- Milan Škrabal (gar.)
- Cvičící:
- Milan Škrabal (gar.)
- Předmět zajišťuje:
- katedra inženýrské pedagogiky
- Anotace:
-
Ekonomika vzdělávání sleduje problematiku finančních toků ve školství, druhy prostředků, efektivnost, kvalifikace, kompetence pro řízení jednotlivých procesů ve vzdělávání (kompetence v oblasti uplatňování práva, ekonomiky, organizace pedagogického procesu ve škole, případně i mimoškolních činnostech).
Cílem předmětu je podat posluchačům nejnovější informace o vzájemných vazbách a vlivech mezi procesem vzdělávání a ekonomikou (v celostátní a s přihlédnutím k mezinárodní rovině, v regionální a místní úrovni). Podstatou je pochopení vlivů na ekonomickou efektivnost vzdělávání z hlediska jak jednotlivce (studujícího), jeho budoucího uplatnění (v pozici pedagoga, zaměstnavatele, vedoucího organizace ve školství), tak společnosti (vzdělanost populace - regionální, česká i evropská dimenze). Posluchač dále získá přehled o základních formách hospodaření vzdělávacích institucí. Sleduje problematiku finančních toků ve školství, druhy prostředků, efektivnost, kvalifikace, kompetence pro řízení jednotlivých procesů ve vzdělávání (kompetence v oblasti uplatňování práva, ekonomiky, organizace pedagogického procesu ve škole, případně i mimoškolních činnostech). Následuje seznámení s podstatou ekonomické efektivnosti vzdělávání, včetně otázek měřitelnosti výsledků, návratnosti vložených prostředků atp. Těžištěm je rozbor procesů financování škol a školských zařízení, dále jednotlivých rozhodujících vlivů na ekonomiku vzdělávání - požadavky na kvalifikaci a základní kompetence, problematiku inovace a specializace v oblasti obsahu a řízení vzdělávání. Studující se dále seznámí s konkrétními informacemi o formách hospodaření a financování vzdělávacích institucí, s odlišnostmi vyplývajícími z jejich právního postavení (škol a školských zařízení zřizovaných státem - MŠMT, kraji a obcemi, zřizovateli soukromých a církevních škol a školských zařízení). Seznámí se základními postupy v oblasti tvorby a realizace rozpočtu, vytváření rozpočtových fondů a možnostmi jejich čerpání, praxí v oblasti účetnictví, nakládání a hospodaření s majetkem, zásadami inventarizace, dále s formami uplatňovaných druhů hospodářských činností, jak hlavní, tak doplňkovou, s otázkami kontrolní činnosti v jednotlivých úrovních, problematikou hodnocení jednotlivých činností a výkaznictví. Cílem předmětu je získat základní orientaci a přehled o nejběžnějších ekonomických souvislostech řízení vzdělávacích procesů uplatňovaných u škol a školských zařízení dle příslušných typů, se zřetelem na odpovědnost těchto institucí vyplývající z platných zákonů a norem; získat základ pro uplatňování předpokládaných kompetencí pracovníka odpovědného za řízení školy, školského zařízení rovněž v oblasti ekonomiky vzdělávání.
- Požadavky:
-
Aktivní účast ve výuce.
Splnění testu znalostí.
- Osnova přednášek:
- Osnova cvičení:
- Cíle studia:
-
Cílem předmětu je podat posluchačům nejnovější informace o vzájemných vazbách a vlivech mezi procesem vzdělávání a ekonomikou. Podstatou je pochopení vlivů na ekonomickou efektivnost vzdělávání z hlediska jak jednotlivce (studujícího), jeho budoucího uplatnění, tak společnosti (vzdělanost populace - regionální, česká i evropská dimenze).
- Studijní materiály:
-
Studenti mají kromě odborné literatury dostupné v knihovnách k dispozici CD-ROM s tezemi obsahu předmětu doplněný otázkami a úkoly k samostatné přípravě a práci s učebním materiálem. Dále aktuálně doplňované texty a studijní opory na intranetu MÚVS.
Odborná literatura:
-Kocourek, J.; Trylč, L. Mzda, plat a jiné formy odměňování za práci v ČR. Olomouc: ANAG, 2003.
-Podhorský, J.; Svobodová, J. Účetnictví příspěvkových organizací. Olomouc: ANAG, 2003.
-Růžičková, R. Neziskové organizace, vznik, účetnictví, daně. Olomouc: ANAG, 2003.
-Bauer, D., Plesnivý, P., Svatošová, J. Zákon o účetnictví s komentářem 2005. Olomouc: ANAG 5/2005, 128 s.
-Benda, V., L. Pitner, L. Daň z přidané hodnoty s komentářem podle právního stavu k 1. 7. 2005. Olomouc: ANAG, 7/2005, 384 s.
-Bittner, I. a kol. Spisová a archivní služba ve státní správě, samosprávě a v podnikatelské sféře (3.akt. vyd. k 1.6.2005). Linde, 7/2005, 310 s.
-Dědek, O. Průvodce ekonomickými ukazateli - Jak porozumět ekonomii. Scientia, 10/2004, 248 s.
-Strukturální fondy Evropské unie. http://www.msmt.cz; http://www.strukturalni-fondy.cz
-Evropský sociální fond. http://www.esfcr.cz
-Fischer, W.A.; Schratz, M. Vedení a rozvoj školy. Brno: Paido, 1993
-Hindls, Holman, Hronová a kol. Ekonomický slovník. C.H. Beck, 2004, 519 s.
-Kinšt, J. Rozpočtová skladba a praktické příklady od 1. 1. 2007. Olomouc: ANAG, 2006, 280 s.
-Kolektiv. Na počátku tisíciletí. Výroční zpráva MŠMT o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy za rok 2000. Ústav pro informace ve vzdělávání. Praha: 2002
-Memorandum o celoživotním učení. Materiál Evropské komise, 2000.
-Metodické pokyny, směrnice MŠMT pro ekonomickou oblast.
-Milkovich, G.T.; Boudreau, J.W. Řízení lidských zdrojů. Praha: GRADA, 1993.
-Motyčková, P. Kategorizace práce. ASPI, 6/2005, 80 s.
-Navrátilová, J.; Polák, P.; Šrámková, Truksová, M. a kol. Průvodce rokem ředitele školy, včetně vzorů používaných dokumentů a CD-ROM. Aktualizované vydání 2005. Olomouc: ANAG, 2005, 2006.
-Národní program rozvoje vzdělávání v ČR (tzv. Bílá kniha). Praha: MŠMT, 2001.
-Novotný, P. Pokladna, vedení a účtování v podvojném i jednoduchém účetnictví. Praha: GRADA, 2003. Kolektiv: Vedení školy, Praha: RAABE, 2003.
-Pilátová, J., Pilát, T. Pokladna - její organizace a vedení 2005. Olomouc: ANAG 5/2005, 112 s.
-Podhorský, J.; Svobodová,J. Praktický průvodce směrnicemi pro územní samosprávné celky, příspěvkové organizace a organizační složky státu. Olomouc: ANAG, 2003.
-Rýdl, K. Cesta k autonomní škole. Praha: STROM, 1996.
-Sechterová, J. Průvodce zákonem o veřejných zakázkách. Polygon, 2005, váz., 336 s.
-Šubrt, B. a kol. Abeceda mzdové účetní. Olomouc: ANAG 1/2005, 472 s.
-Šubrt, B. Inspekce práce a jiné kontroly zaměstnavatelů. Olomouc: ANAG, 2006. 200 s.
- Šubrt, B. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci 2006. Olomouc: ANAG, 2006, 660 s.
-Valenta, J. Školské zákony s komentářem a prováděcí předpisy k 23. 2. 2005 + CD-ROM. Olomouc: ANAG, 3/2005, 416 s.
-Vilamová, Š. Jak získat finanční zdroje EU. Grada Publishing, 3/2004, 196 s.
-Výroční zprávy MŠMT za jednotlivá období.
-Webové stránky MŠMT: www.msmt.cz - Ekonomika školství, Přehled školských předpisů¨
-Školská legislativa k hodnocení činnosti škol, včetně ekonomických činností (školský zákon, vyhláška 15/2005 Sb.¨
-Normy managementu kvality, jakosti: ISO a IWA.
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
- Rozvrh není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: