Základní diagnostické a terapeutické metody II
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17AMSZDT2 | Z,ZK | 5 | 2+2 |
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra lékařských a humanitních oborů
- Anotace:
-
Předmět poskytuje stručný, přehledný a ucelený obraz o oborech především vnitřního lékařství. Jeho smyslem je seznámit posluchače se základními chorobami, s primární a sekundární prevencí interních chorob, a definovat termíny spojené s posouzením zdravotního stavu nemocného.
Student by měl být schopen porovnat a rozlišit metody zdravotního vyšetření, popsat postup základního klinického vyšetření a pochopit jeho podstatu a význam. Musí mít znalosti o způsobu a metodách monitorování zdravotního stavu nemocného.
- Požadavky:
-
zápočet: 2 prezentace na praktických cvičeních na dané téma určené vedoucí seminářů ((jedna bude zaměřena na moderní přístrojovou techniku a jedna na novinky v daném oboru). Prezentace bude formou přednášky s možností využití power-pointu v délce 10 - 15 minut s následnou diskuzí, ve které musí student umět zdůvodnit skutečnosti uvedené ve sdělení. Podmínkou zápočtu je, že ani jedno z obou sdělení nebude klasifikováno známkou F. Průměrná známka z obou cvičení bude součástí výsledné známky ze zkoušky.
zkouška:
ústní v rozsahu referenční literatury a látky odpřednášené na přednáškách (otázky a zkouškové zrcadlo přiloženy a jsou rovněž k dispozici na webových stránkách katedry). Student si vytáhne 2 otázky. Výsledná známka bude známkou ze cvičení a ze znalosti obou vylosovaných otázek. Neznalost jedné otázky je důvodem ke kvalifikace zkoušky stupněm F.
Upozornění: interval mezi řádnou a opravnou zkouškou nebo opravnými zkouškami musí být minimálně sedmidenní
- Osnova přednášek:
-
1.týden - Kardiovaskulární systém I (vrozené a získané srdeční vady, záněty, srdeční slabost, akutní plicní edém, ischemická choroba srdeční, akutní infarkt myokardu) (prof. Navrátil)
2.týden - Kardiovaskulární systém II (poruchy srdečního rytmu, hypertenze, hypotenze, onemocnění aorty, nemoci tepen a žil) (prof. Navrátil)
3.týden - Zobrazovací metody I (skiaskopie, skiagrafie, tomografie, kontrastní látky, dynamická vyšetření) (doc. Rosina)
4.týden - Zobrazovací metody II (princip nukleárně medicínského vyšetření, statická, dynamická vyšetření, SPECT, PET) (doc. Rosina)
5.týden - Základy pneumologie (zánět, chronická choroba bronchopulmonální, astma bronchiale, plicní fibrózy, respirační insuficience, nádory průdušek a plic, pneumotorax) (prof. Navrátil)
6.týden - Základy nefrologie (hlavní renální syndromy, onemocnění glomerulů, intersticiální nefritidy, nefrolitiáza, urolitiáza, nádory ledvin a močových cest, akutní a chronické selhání ledvin, dialyzační a transplantační léčba) (prof. Racek)
7.týden - Hematologie (choroby červených a bílých krvinek, hematologické malignity, regulace hemostázy, poruchy srážení krve, poruchy funkce destiček, základy transfuziologie, krevní skupiny) (prof. Navrátil)
8.týden - Poruchy metabolismu, obezita (metabolizmus iontů, osmolalita, acidobazická rovnováha, poruchy lipidového metabolizmu, obezita jako choroba) (doc. Adámková)
9.týden - Náhlé příhody břišní (projevy, první pomoc, diagnostika, terapie, rekonvalescence) (odb.as. MUDr. Bříza)
10.týden - Úrazy (rozdělení úrazů v chirurgické praxi, příčiny, první pomoc, chirurgické řešení, komplikace) (odb.as. MUDr. Bříza)
11.týden - Základy gastroenterologie I (zánětlivá a nádorová onemocnění zažívacího traktu, poruchy motility a rezorpce, zánětlivá a nádorová onemocnění jater, žlučových cest a pankreatu) (prof. Navrátil)
12. týden - Základy fyzioterapie (organizace rehabilitační péče v České republice, principy a indikace pro fyzioterapeutické výkony, léčebná tělesná výchova, fyzikální terapie) (odb.as. Mgr. Hájková)
13. týden - Základy balneoterapie (tradice lázeňské léčby, indikace pro balneoterapii, indikační skupiny, ekonomika balneoterapie) (odb.as. Mgr. Hájková)
14.týden - Diabetes mellitus (typy poruch, diabetes I. a II. typu, akutní a chronické komplikace diabetu, léčba onemocnění, dietní opatření) (doc. Adámková)
- Osnova cvičení:
-
1. týden - Péče o nemocného ve vyšším věku (gerontologie jako samostatný obor, patofyziologické změny ve stáří, zvláštnosti onemocnění, přístup k nemocnému ve vyšším věku)
2. týden - Obezita jako choroba
3. týden - Zobrazovací techniky (analýza jednotlivých zobrazovacích technik podle vhodných indikací, očekávaný přínos)
4. týden - Poškození organizmu na základě fyzikálních poruch I (hypertermie, hypotermie, poškození elektrickým proudem, elektromagnetické pole, utopení a tonutí, účinky atmosférického tlaku)
5. týden - Poškození organizmu na základě fyzikálních poruch II (hypertermie, hypotermie, poškození elektrickým proudem, elektromagnetické pole, utopení a tonutí, účinky atmosférického tlaku)
6. týden - Komplexní péče o nemocné s diabetes mellitus
7. týden - Péče o nemocné s postižením pohybového aparátu (ústavní a domácí péče)
8. týden - Péče o nemocné s přenosnými chorobami, dispenzarizace
9. týden - Péče o nemocné s kolonostomií
10. týden - Tuberkulóza (etiologie, projevy, typy, záchyt onemocnění, diagnostika, dispenzarizace)
11. týden - Symptomy a syndromy I (bezvědomí, cyanóza, bolest, dušnost, kašel a expektorace, krvácení, horečka, anorexie, nauzea, zvracení, otok)
12. týden - Symptomy a syndromy II (bezvědomí, cyanóza, bolest, dušnost, kašel a expektorace, krvácení, horečka, anorexie, nauzea, zvracení, otok)
13. týden - Základy gastroenterologie (zánětlivá a nádorová onemocnění zažívacího traktu, poruchy motility a rezorpce,
14 týden - Praktická demonstrace funkční diagnostiky v IKEM Praha 4 (posluchači budou rozděleni na skupiny)
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
0.Literatura referenční
1.Ferko, Alexandr a kol.: Chirurgie v kostce. Grada, Praha 2002, ISBN 80-247-0230-4
2.Chrobák, Ladislav: Propedeutika vnitřního lékařství. Grada, Praha 2007, ISBN 80-247-0609-1
3.Navrátil, Leoš, Rosina, Jozef a kol.: Medicínská biofyzika. Grada, 2005, ISBN 80-247-1152-4
4.Navrátil, Leoš a kol.: Vnitřní lékařství pro nelékařské zdravotnické obory. Grada, Praha 2008, ISBN 978-80-247-2319-8
5.Zeman, Miroslav a kol.: Chirurgická propedeutika, Grada, Praha 2003, ISBN 80-7169-705-2
6.Zima, Tomáš a kol.: Laboratorní diagnostika. Galén, Praha 2002, ISBN 978-80-7262-372-3
7.Literatura doporučená
8.Adámková, Věra: Úvod do problematiky epidemiologie a prevence kardiovaskulárních chorob. Jihočeská univerzita České Budějovice, 2003, ISBN 80-7040-607-0
9.Jandová, D.: Balneologie. Grada, Praha 2008, ISBN 978-80-247-2820-9
10.Lukáš, Karel, Žák, Aleš a kol.: Gastroenterologie a hepatologie. Grada, Praha 2007, ISBN 978-80-247-1787-6
11.Slezáková, Lenka a kol.: Ošetřovatelství pro zdravotnické asistentky III. Grada, Praha 2007, 978-80-247-2270-2
12.Svačina, Štěpán a kol.: Klinická dietologie. Grada, Praha 2008, ISBN 978-80-247-2256-6
13.Štejfa, Miloš a kol.: Kardiologie. Grada, Praha 2006, ISBN 978-80-247-1385-4
14.Teplan, Vladimír a kol.: Praktická neurologie. Praha, Grada 2006, ISBN 80-247-1122-2
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: