Metody a prostředky umělé plicní ventilace
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17DAMUPV | ZK | 5 | 2+0 |
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra biomedicínské techniky
- Anotace:
-
Animální a klinické experimenty v oblasti neodkladné péče, anesteziologie a resuscitační péče - metodika, požadavky, etické aspekty, zajištění. Správná laboratorní praxe a správná klinická praxe. Aplikace poznatků z následujících oblastí při návrhu a provádění experimentů: termodynamika směsí plynů, analýza a návrh systémů se stlačitelnou tekutinou, problémy měření fyzikálních veličin v pružných a rigidních systémech, proudění reálných tekutin, základní prvky pneumatických systémů (tryskové generátory, generátory průtoku a tlaku, směšování plynů, atd.), modelování, analýza a simulace biologických systémů pomocí elektrických analogií, analýza krevních tekutin, interference a korekce naměřených hodnot a jejich přepočty na standardní podmínky, elektrochemické měřicí metody, nepřímé měřicí metody biologických a fyzikálních veličin.
Umělá plicní ventilace v oblasti nekonvenčních ventilačních režimů. Efekty umělé plicní ventilace, a to zejména z hlediska adversních účinků na respirační soustavu jako základní východiska pro hledání a zavádění nekonvenčních režimů umělé plicní ventilace. Protektivní režimy konvenční ventilace a nekonvenční režimy umělé plicní ventilace. Vysokofrekvenční ventilace, a to z hlediska principu, řízení, výměny plynů a praktické aplikace. Vysokofrekvenční oscilační ventilace a vysokofrekvenční trysková ventilace včetně jejich technického zajištění, zajištění monitorování, zvlhčování apod. Další nekonvenční ventilační techniky jako mimotělní oscilace, tracheální insuflace plynu, intratracheální insuflace plynu, kapalinová ventilace (úplná, částečná), mimotělní oxygenace ECMO, mimotělní plicní podpora a další techniky.
- Požadavky:
- Osnova přednášek:
-
Definice základních pojmů z oblasti umělé plicní ventilace. Plyny v UPV. Termodynamika směsí plynů. Vhlký vzduch. Zvlhčování ventilačních směsí.
Analýza a návrh systémů se stlačitelnou tekutinou, problémy měření fyzikálních veličin v
pružných a rigidních systémech.
Proudění reálných tekutin.
Základní prvky pneumatických systémů pro UPV (tryskové generátory, generátory průtoku a tlaku,
směšování plynů, atd.)
Modelování, analýza a simulace biologických systémů pomocí elektrických analogií.
Analýza krevních tekutin, interference a korekce naměřených hodnot a jejich přepočty na standardní podmínky, elektrochemické
měřicí metody, nepřímé měřicí metody biologických a fyzikálních veličin. Elektrická impedanční tomografie v respirační péči.
Animální a klinické experimenty v oblasti neodkladné péče, anesteziologie a
resuscitační péče - význam, metodika, požadavky, etické aspekty, zajištění. Příklady animálních a klinických studií s ventilační tematikou. Správná
laboratorní praxe a správná klinická praxe.
Principy, rozdělení a základní režimy konvenční umělé plicní ventilace.
Efekty umělé plicní ventilace, a to zejména z hlediska adversních účinků na respirační
soustavu jako základní východiska pro hledání a zavádění nekonvenčních režimů
umělé plicní ventilace.
Protektivní režimy konvenční ventilace a nekonvenční režimy umělé plicní ventilace.
Vysokofrekvenční ventilace - princip, řízení, výměna plynů.
Vysokofrekvenční aplikace - vysokofrekvenční oscilační
ventilace a vysokofrekvenční trysková ventilace.
Technické vybavení pro zajištění a monitorování vysokofrekvenční ventilace.
Další nekonvenční ventilační techniky - mimotělní oscilace, tracheální insuflace plynu, intratracheální
insuflace plynu, kapalinová ventilace (úplná, částečná), mimotělní oxygenace
ECMO, mimotělní plicní podpora a další techniky.
- Osnova cvičení:
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
Základní:
1.Dostál P.: Základy umělé plicní ventilace. 2. vydání. Computer Press, 2007, ISBN-10: 80-7345-059-3.
2.Pachl, J., Roubík, K.: Základy anesteziologie a resuscitační péče dospělých i dětí. 1. vyd. 1. dotisk, Praha: Karolinum, 2005. 376 s. ISBN-10: 80-246-0479-5.
3.Lumb A.: Nunn's Applied Respiratory Physiology. Elsevier, 2005, 520 s. ISBN-13: 978-0-7506-8791-1, ISBN-10: 0-7506-8791-6.
Doporučená:
4.Strnadová V., Svobodník A., Křepelka F.: Úvod do metodiky klinického hodnocení léčivých přípravků. 1. vyd., Praha, Grada, 2007. 150 s. ISBN 978-80-247-1917-7.
5.Hnadl, Z.: Monitorování pacientů v anesteziologii, resuscitaci a intenzivní péči - vybrané kapitoly. IPVZ, Brno, 2002. 239 s. ISBN 80-7013-356-2.
6.Khandpur R.: Biomedical Instrumentation: Technology and Applications.McGraw-Hill Professional; 1 edition, 2004. 924 s. ISBN-10: 0071447849, ISBN-13: 978-0071447843.
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: