IT v době SaaS
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
MI-SAS | Z,ZK | 4 | 2+2 | česky |
- Přednášející:
- Jiří Donát (gar.)
- Cvičící:
- Jiří Donát (gar.)
- Předmět zajišťuje:
- katedra softwarového inženýrství
- Anotace:
-
Studenti se seznámí se základními strategiemi IT firem ve třech hlavních etapách vývoje IT: v době sálových počítačů, v době PC a v nastávající době internetových služeb. Bude diskutován původní obchodní model IT založený na prodeji hardware, který oboru dominoval v jeho počátcích v 50. až 70. letech minulého století. Budou popsány změny na trhu v 70. letech minulého století, které vedly ke vzniku mikropočítačů, a později osobních počítačů, a díky kterým vznikl trh komerčního software. Studenti se seznámí s právními základy prodeje komerčního software a s jeho vrozenými nedostatky danými omezenou možností inovovat produkt s masovou adopcí. Budou diskutovány principy fungování firem závislých na modelu prodeje komečního software a strategie, jak tyto firmy řeší nutnost opakovaně prodávat stávajícím zákazníkům. Studenti se seznámí s prodejním cyklem PC trhu a s fenoménem morálního zastarávání v kontextu Technologického adopčního cyklu. Budou popsána ohrožení, která pro stávající model prodeje komerčního software znamená internet. Bude diskutován vznik otevřeného software, základní motivace jeho tvůrců, ale i důvody, proč se otevřený software masivně neprosadil jako alternativa ke komerčnímu software. Bude vysvětlena změna obchodního modelu prodeje duševní práce v době internetu od prodeje licencí k prodeji služeb; podrobně budou popsány technologické a obchodní důvody, které povedou k přechodu většinového trhu prodeje software do modelu Software jako služba. Budou diskutovány kategorie dnes existujících služeb a možné podoby budoucích internetových služeb. Závěrečná diskuse bude věnována dopadům této nové podoby IT průmyslu na vybraná průmyslová odvětví a na podobu interní role IT ve firmách.
- Požadavky:
- Osnova přednášek:
-
1. Tři etapy vývoje IT - éra sálových počítačů, éra PC, éra internetových služeb. Hlavní hráči v těchto érách a hlavní faktory úspěchu na trhu. Změna trhu od firemního trhu s drahými jedinečnými produkty (sálové počítače) na masový trh, a následně na trh individuálních služeb (opět jedinečných, ale zajišťovaných automaticky). Jaké předpoklady musí mít úspěšný účastník trhu v těchto různých obdobích? Ilustrace na příkladu firem IBM, Microsoft a Apple a na jejich úspěšných produktech dané doby.
2. Technologický adopční cyklus a základní pravidla úspěchu na masovém trhu. Diskuse adopčního cyklu z pohledu adopce PC a z pohledu adopce Windows. Jaká byla strategie Microsoftu k získání trhu? Jaké chyby udělala firma IBM při prosazování operačního systému OS/2? Jakým způsobem postupuje firma Google v získávání trhu? Co je v případě Google platformou, kterou chce firma prosadit?
3. Vznik trhu komerčního software a jeho obchodní model. Dvě vrozená omezení trhu komerčního software: možnost kopírování a nutnost opakovaně prodávat stejným zákazníkům, tedy opakovaně inovovat i ve fázi masové adopce. Fenomén morálního zastarávání a jeho důsledky na kvalitu software. Vznik prodejního cyklu PC, ve kterém spolupracovali všichni hráči oboru od 90. let 20. století. Vznik netbooků znamenající konec prodejního cyklu PC. Změna původních spojenců na konkurenty: Intel uvedl na trh vlastní operační systém Moblin; Microsoft poprvé vydal operační systém (Windows 7), který má nižší hardwarové nároky než jeho předchůdce.
4. Právní konstrukce „licence k osobnímu použití“, která je základem trhu komerčního software. Proč tato licence bez problémů fungovala u knížek? K jakým problémům dochází v době PC a jak se tyto problémy dále rozšiřují s masovou dostupností internetu? Analogie s hudebním, knižním a filmovým průmyslem. Vznik a ústup DRM systémů. Existuje obchodní model, který by hrozbu kopírování „navždy“ odstranil?
5. Vznik internetu, jeho základní technické vlastnosti. Masový nárůst počtu uživatelů internetu. Internetová horečka let 1988-2001 a její příčiny. Konkrétní příklady neúspěšných projektů. Jaká poučení z těchto neúspěšných projektů si můžeme odnést?
6. Fenomén otevřeného software. Faktory, které umožnily jeho vznik, motivace tvůrců, přehled nejdůležitějších aplikací. Proč se otevřený software masově neprosadil jako alternativa ke komerčnímu software?
7. Technologické a obchodní důvody, které povedou k přechodu většinového trhu prodeje software do modelu Software jako služba. Architektura SaaS versus architektura PC aplikací. Hlavní vlastnosti aplikací SaaS z pohledu uživatele a provozovatele. Možné obchodní modely SaaS.
8. Reklama jako důležitá součást nového obchodního modelu. Přerod reklamy v užitečnou cílenou informaci respektující osobnost a kontext situace osloveného. Jakým způsobem je možné znát uživatele a jejich potřeby, aniž by je to obtěžovalo? Jakou roli v reklamním průmyslu hrají a budou hrát internetové vyhledávače?
9. Nástup mobilních zařízení a mobilních internetových služeb. Zvyšování přesahu internetu do našeho každodenního života. Role mobilních zařízení v přinesení další možnosti personalizace služeb. Jaké platformy mohou nahradit web, zejména v oblastech s nižší úrovní gramotnosti? Jak postavit aplikace, které nevyžadují gramotnost uživatelů?
10. Analýza trhů pro SaaS aplikace. Jaké firmy se budou na trhu SaaS aplikací angažovat? Kategorizace aplikací SaaS podle míry uplatněné technologie a závislosti na ostatních aplikacích internetu. Jaký typ podnikání bude vhodný pro dnešní softwarové firmy? Kteří další hráči se na novém trhu uplatní?
11. Důsledky přechodu k SaaS paradigmatu na roli IT ve firmách. Struktura a základní funkce dnešního firemního IT. Jaké IT funkce si bude firma i do budoucna vykonávat sama? Jaké funkce budou outsourcovány? A které funkce zcela zmizí, v důsledku pokroku ve vývoji technologií?
12. Důsledky SaaS paradigmatu pro oblast systémové integrace. Současné funkce SI, kategorizace hlavních činností. Nastane přerod části systémových integrátorů v poskytovatele specializovaných internetových služeb pro velké firmy?
- Osnova cvičení:
-
1. Diskuse: Jaké jsou hlavní předpoklady pro úspěch na trhu jedinečných drahých produktů, jakými byly sálové počítače? Zadání prací a výběr témat.
2. Práce ve skupinách: Prezentace úspěšné strategie zvolené firem v době mainframů (příklady: IBM, Burroughs, UNIVAC, NCR, Control Data Corporation, Honeywell). Role strategických aliancí v boji o trh.
3. Diskuse: Jaké jsou hlavní předpoklady pro úspěch na masovém trhu? Jak lze tyto předpoklady konkretizovat pro úspěch na trhu komerčního software?
4. Práce ve skupinách: Prezentace stávajících nejúspěšnějších produktů komerčního software z pohledu technologického adopčního cyklu
5. Diskuse: Jaké jsou hlavní předpoklady pro úspěch na trhu spotřební elektroniky? Lze tyto předpoklady ještě posílit, pokud zkombinujeme spotřební elektroniku se službou? Musí být provozovatelé služby totožní s výrobci spotřební elektroniky?
6. Práce ve skupinách: Možné podoby nových zařízení spotřební elektroniky, případně inovativních kombinací jejich stávající funkčnosti. Alternativně: popis nejúspěšnějších existujících kombinací zařízení/služba (příklady: iPod + iTunes, Kindle + Amazon.com...)
7. Diskuse: Jaké jsou hlavní předpoklady pro úspěch na trhu služeb? Jaké služby je možno poskytovat formou SaaS? Jací partneři by se teoreticky mohli spojit?
8. Práce ve skupinách: Konkrétní možné podoby služeb kategorie SaaS (2)
9. Diskuse: Jaké jsou hlavní změny, které nastávají v oblasti médií? Jaká média budou nejvíce profitovat z interaktivity, uživatelsky tvořeného obsahu a mobilní dostupnosti obsahu? Zaniknou stávající formáty? A pokud ano, které? Jací partneři by se teoreticky mohli spojit?
10. Práce ve skupinách: Konkrétní možné podoby médií kategorie SaaS, využívající mobilitu, uživatelsky generovaný obsah a netradiční aliance.
11. Prezentace a diskuse samostatných semestrálních prací.
12. Prezentace a diskuse samostatných semestrálních prací.
- Cíle studia:
-
Po úspěšném absolvování budou studenti rozumět aktuálním trendům, které ovlivňují změnu výpočetního paradigmatu z dnešního PC-centrického modelu podporovaného komerčním softwarem na model Software jako služba. Budou schopni samostatně přemýšlet o dopadu těchto změn jak na odvětví IT, tak na další obory lidské činnosti. V průběhu kursu se seznámí s reálnými tržními strategiemi největších firem IT oboru a posoudí, jak byly tyto firmy v minulosti schopny reagovat na zásadní technologické změny. Závěrem budou studenti diskutovat aktuální strategie těchto firem v období přechodu k paradigmatu Software jako služba. V rámci programu cvičení se pokusí samostatně vytvořit strategii pro fiktivní start-up, který by měl mít šanci uspět v éře Software jako služba.
- Studijní materiály:
-
Rogers, Everett M. Diffusion of Innovations
USA. Free Press 2003 (1980). ISBN 0743222091
Donát, J. Efektivní podnikání v době Webu 2.0. Praha. Alfa Publishing 2007. ISBN 978-8086851-73-0
Donát, J. E-business pro manažery. Praha.
Grada Publishing 2000. ISBN 80-2479-0017.
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: