Logo ČVUT
Loading...
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2011/2012

Fyzikální měření

Přihlášení do KOSu pro zápis předmětu Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
17BPFM Z 2 0+1 česky
Přednášející:
Cvičící:
Jana Hudzietzová
Předmět zajišťuje:
katedra lékařských a humanitních oborů
Anotace:

Předmět seznamuje studenty se základními poznatky nutnými pro pochopení koncepce veličin a jednotek, které tvoří základ jakéhokoli fyzikálního měření. Cvičení zahrnují zásady správného používání veličin a jednotek v různých oblastech vědy a techniky včetně zpracování a prezentaci výsledků měření. Jsou diskutovány také chyby měření a jejich statistické vyhodnocení. Jsou probírány rovněž principiální koncepce a uspořádání přístrojů pro fyzikální měření některých běžných veličin.

Požadavky:

Aktivní účast na cvičeních včetně domácí přípravy. Nutná 100% účast na cvičeních, absence je možné omluvit pouze ze závažných a doložených důvodů po dohodě s vedoucím cvičení. Způsob náhrady cvičení určí vyučující. V průběhu semestru se bude psát kontrolní písemný test, k jehož výsledkům se přihlédne při udělování zápočtu.

Zápočet bude udělen na základě výsledků písemného závěrečného testu zahrnujícího odpřednášenou látku a hodnocení seminární práce na vybrané téma, přičemž se rovněž přihlédne i k aktivitě studentů během cvičení v průběhu celého semestru.

Hodnocení dle stupnice ECTS:

A100-90 výborně (excellent)

B89-80velmi dobře (very good)

C79-70dobře (good)

D69-60uspokojivě (satisfactory)

E59-50dostatečně (sufficient)

F49-0nevyhovující (failed)

Osnova přednášek:

předášky nejsou

Osnova cvičení:

1.Role a význam měření fyzikálních veličin v současné vědě a praxi I (veličiny a jednotky, pojem fyzikální veličiny; měrové jednotky, jednotky základní, odvozené a vedlejší; Mezinárodní soustava jednotek SI; kvalitativní a kvantitativní vztahy mezi různými fyzikálními veličinami)

2.Základní veličiny (veličiny prostoru a času, veličiny periodických a příbuzných jevů, mechanické veličiny, termické veličiny elektrické a magnetické veličiny, optické veličiny a veličiny příslušející elektromagnetickým zářením, akustické veličiny, veličiny fyzikální chemie a molekulární fyziky, veličiny atomové a jaderné fyziky, veličiny jaderných reakcí a ionizujícího záření, veličiny fyziky pevné fáze, bezrozměrné parametry)

3.Fyzikální měření (etapy fyzikálního měření, metody fyzikálního měření, měření relativní, měření absolutní, měření přímé, měření nepřímé), metrologie měření (legislativa, Český metrologický institut, Mezinárodní úřad pro míry a váhy, mezinárodní spolupráce a návaznost)

4.Chyby měření (správnost měření, přesnost měření, chyby hrubé, absolutní a relativní, systematické chyby, náhodné chyby, Gaussovo rozdělení, nejpravděpodobnější hodnota měřené veličiny a její přesnost, střední kvadratická odchylka, chyby přímých měření, chyby nepřímých měření), zpracování a prezentace výsledků měření (určení konstant a empirických vzorců: aproximace naměřených dat pomocí metody nejmenších čtverců, metoda skupinová, metoda postupná, metoda grafická; interpolace, extrapolace, interpolační splajn; grafické zpracování výsledků měření; interval spolehlivosti a Studentovo rozdělení)

5.Základní charakteristiky přístrojů pro fyzikální měření (obecná koncepce měřicích přístrojů/zařízení; čidla/senzory/převodníky/detektory/snímače, zpracování a vyhodnocení signál nebo odezvy, schematické uspořádání a základní funkce měřicích přístrojů a zařízení)

6.Základní fyzikální měření (měření hmotnosti; délek, ploch a objemu; času a měření pravidelně se opakujících veličin; hustoty; tlaku; teploty; vlhkosti; měrného tepla látek pevných a kapalných; rychlosti a zrychlení; elektrické měřicí přístroje; měření odporu, napětí a proudu, měření fotometrických veličin; měření ionizujícího záření - princip stanovení radiačních a dozimetrických veličin; měření radionuklidů - stanovení aktivity, identifikace radionuklidů)

7.Zápočtový test

Cíle studia:

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními poznatky nutnými pro pochopení koncepce veličin a jednotek, které tvoří základ jakéhokoli fyzikálního měření.

Studijní materiály:

[1] Nováková, D., Novák R. Základy měření a zpracování dat. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1999

[2] Mádr,V. - Knejzlík,J. - Kopečný,J.: Fyzikální měření, SNTL Praha 1991

[3] Brož, J. a kol.: Základy fyzikálního měření. SPN, Praha, 2002

Poznámka:
Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
Út
St
Čt
místnost KL:GDM5
Hudzietzová J.
10:00–11:50
LICHÝ TÝDEN

(paralelka 101)
Kladno FBMI
Učebna GDM5_19

Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
Rozvrh není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 9. 7. 2012
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet1552706.html