Logo ČVUT
Loading...
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2011/2012

Objektové modelování

Přihlášení do KOSu pro zápis předmětu Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
BIK-OMO Z,ZK 5 13+4 česky
Přednášející:
Robert Pergl (gar.)
Cvičící:
Robert Pergl (gar.)
Předmět zajišťuje:
katedra softwarového inženýrství
Anotace:

Studenti prakticky zvládnou možnosti návrhu datových objektů pro softwarové aplikace s využitím základních pojmů jako jsou pojmy objekt, metoda, zpráva, třída, instance třídy a množina objektů. Naučí se využívat část notace UML a vizuální modelovací nástroj v kombinaci se zjednodušeným objektovým programovacím jazykem (pouze definice tříd a metod a manipulace s daty). Budou rozumět třídně instančnímu i prototypovému objektovému modelu a lambda kalkulu jako nástroje pro formální popis dynamického chování objektů. Pomocí speciálního počítačového modelovacího nástroje se studenti seznámí se zjednodušenou formou diagramu tříd standardu UML.

Požadavky:
Osnova přednášek:

1. Úvod do teoretických základů programování, lambda kalkul. Úvod do modelovacího jazyka UML.

2. Možnosti dotazování nad množinami objektů. Základy objektově orientovaného přístupu, pojmy třída objektů, kolekce objektů. Polymorfismus objektů. Dědění objektů a skládání objektů.

3. Objektový model výpočtu. Metody a zprávy. Lambda výraz jako metoda i samostatný objekt. Základy jazyka Smalltalk. Pojem protokol objektu. Realizace atributů objektů pomocí skládání i pomocí metod.

4. Příklad reálného projektu s datovými objekty. Objektová normalizace.

5. Strukturální návrhové vzory. Behaviorální návrhové vzory.

6. Refaktoring. Problematika změny objektového schématu. Migrace objektů mezi verzemi.

7. Objektově orientovaný přístup k modelování procesů reálného světa. Metoda BORM. Konkrétní implementace polymorfismu, dědění a skládání ve smíšených OO programovacích jazycích.

Osnova cvičení:

1. Seznámení se s modelovacím nástrojem, praktická cvičení. Seznámení se s programovacím jazykem, praktická cvičení, zadání projektů. První kontrolní bod - popis zadání úlohy, první verze datového modelu, popis tříd, atributy, metody, vazby mezi třídami. Práce s daty předem připravených úloh.

2. Druhý kontrolní bod - ověření modelu pomocí dat a dotazů nad nimi. Refaktoring, normalizace, konzultce semestrálních projektů. Třetí kontrolní bod - podrobná testovací data a dotazy, výsledný dokument.

Cíle studia:

Cílem předmětu je vysvětlit základy objektově orientovaného paradigmatu ve tvorbě softwaru s důrazem na objektové modelování dat. I ten nejvíce objektový programovací jazyk sám o sobě nezaručí, že návrh programu skutečně smysluplně a efektivně využívá vlastnosti, které objektové paradigma poskytuje. Cílem předmětu je naučit studenty, jak tento problém řešit. Výklad není vázán na jediný konkrétní jazyk, vyložené principy jsou aplikovatelné ve většině dnes používaných čistých i hybridních objektových programovacích jazyků. Použitý jazyk vychází se Smalltalku a představuje jeho zjednodušení směrem k jazyku OCL ze standardu UML a dotazovacím jazykům objektových databází. Znalosti vyložené a procvičené v tomto předmětu jsou základem pro správnou aplikaci objektově orientovaného paradigmatu v návazných předmětech softwarové inženýrství, databázové systémy a programování.

Studijní materiály:

Merunka, V. ''Datové modelování''. Praha: Alfa Publishing, 2006. ISBN 80-86851-54-0.

Merunka, V., Pícka, M., Pergl, R. ''Objektově orientovaná tvorba softwaru''. Praha: Credit, 2004. ISBN 80-213-1159-2.

Merunka, V. ''Objektový přístup v databázových systémech''. Praha: Credit, 2002. ISBN 80-213-0882-6.

Merunka, V., Pergl, R., Pícka, M. ''Objektově orientovaný přístup v projektování informačních systémů''. Praha: ČZU, 2005. ISBN 80-213-1352-8.

Poznámka:

Rozsah=konzultace+seminae, Prednasejici: Ing. Jan Vraný

Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
Rozvrh není připraven
Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
Rozvrh není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 9. 7. 2012
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet1443906.html