Zdravotnická biofyzika
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17BFZB | Z,ZK | 4 | 1+1 | česky |
- Přednášející:
- Jozef Rosina (gar.)
- Cvičící:
- Jozef Rosina (gar.), Lucie Bártová
- Předmět zajišťuje:
- katedra lékařských a humanitních oborů
- Anotace:
-
Základní informace o podstatě účinků fyzikálních faktorů na organizmus. Jednotlivé fyzikální léčebné metody, jejich indikace a kontraindikace, fyziologická podstata účinku elektrického proudu, tepla, optického záření, laseru, ultrazvuku, tlaku na organizmus.
- Požadavky:
-
Zápočet: Pro udělení zápočtu je nutná 86% účast na cvičeních (možná jedna absence). Další podmínkou je zpracování uceleného referátu na zadané téma, včetně prezentace v průběhu cvičení (prezentace 20 - 25 min. na zadané téma, prezentace zpracovaná v PowerPointu).
Zkouška: První termín zkoušky je písemnou formou (23 testových otázek + 7 otázek na doplnění). Bodové hodnocení testů: 30 - 29 správných odpovědí = 1 (A); 28 - 27 správných odpovědí = 1,5 (B); 26 - 24 správných odpovědí = 2 (C); 23 - 22 správných odpovědí = 2,5 (D); 21 - 19 správných odpovědí = 3 (E); 18 a méně správných odpovědí = 4 (F). Okruhy otázek jsou uvedené v metodické příručce.
Opravné termíny jsou formou ústní zkoušky s minimálně týdenním odstupem. Ke zkoušce se mohou přihlásit pouze studenti, kterým byl udělen zápočet.
Přednášející přednáší obvykle v sudých týdnech ve čtvrtek, pokud mu pracovní povinnosti neumožní přednášet v sudý týden, přednáší následující lichý týden. O případných změnách budou studenti včas informováni. Pořadí uvedených témat je shodné s níže uvedenými přenáškami.
- Osnova přednášek:
-
1.VLIV FYZIKÁLNÍCH FAKTORŮ NA LIDSKÝ ORGANIZMUS (Využití odstředivé síly ve zdravotnictví; Přetížení a beztížný stav; Biofyzikální aspekty kosmických letů; Působení vnějšího tlaku na organizmus; Vliv podtlaku na organizmus; Vliv přetlaku na organizmus)
2.BIOFYZIKA BUŇKY (Klidový a akční membránový potenciál; Fyzikální základy dýchání; Krevní oběh a krevní tlak - fyzikální základy)
3.BIOFYZIKÁLNÍ ASPEKTY REGULACE TEPLOTY,VYUŽITÍ TEPLA A CHLADU (Regulace teploty lidského těla; Měření teploty; Infračervené záření ; Koupele; Lokálně používané tepelné procedury; Chlad; Využití chladu v medicíně (kryoterapie); Mrazící komora)
4.ELEKTRICKÝ PROUD (Obecná charakteristika; Pasivní elektrické vlastnosti tkání; Účinky elektrického proudu; Využití elektrického proudu v medicíně; Stejnosměrný proud; Střídavý proud o nízké frekvenci; Střídavý proud středních frekvencí (několik kHz); Vysokofrekvenční proud a elektromagnetické vlnění; Úrazy elektrickým proudem; Zasažení bleskem; Aktivní elektrické vlastnosti vzrušivých tkání; Elektroklima)
5.OPTICKÉ ZÁŘENÍ, OKO (Optické záření; Viditelné světlo; Teorie barevného vnímání; Fyziologické a psychologické účinky barev, zrakové iluze; Zdravé oko, vady oka a korekce vad; Hygiena osvětlení pracoviště; Přístroje a zařízení využívající optické metody; Ultrafialové záření; Infračervené záření)
6.IONIZUJÍCÍ ZÁŘENÍ (Charakteristika ionizujícího záření; Jednotky v radioaktivitě; Druhy radioaktivní přeměny; Rentgenové záření; Neutrony; Kosmické záření; Biologické účinky ionizujícího záření; Přímý a nepřímý účinek ionizujícího záření; Radiosenzitivita)
7.OCHRANA PŘED VNĚJŠÍM OZÁŘENÍM (Stochastické a deterministické účinky ionizujícího záření; Život buňky zasažené radioaktivitou; Akutní nemoc z ozáření; Přístroje pro osobní a ochrannou dozimetrii; Záření gama; Scintilační kamera; Tomografická scintigrafie; Rentgenové záření; Radioterapie; Terapeutické využití rentgenového záření ; Terapie pomocí záření gama)
- Osnova cvičení:
-
1. Stavba hmoty.
2. Přeměna energie v organizmu.
3. Sedimentace krve.
4. Odstředivá síla.
5. Letecká doprava a kosmické lety a jejich vliv na svalově nervový aparát.
6. Vnější tlak a organizmus.
7. Sterilizace.
8. Biofyzikální aspekty regulace teploty, využití tepla a chladu.
9. Vliv vlhkosti vzduchu na organizmus.
10. Hluk a audiometrie.
11. Poslech, poklep, pohmat.
12. Ultrazvuk.
13. Biologické membrány, klidový a akční membránový potenciál.
14. Elektrický proud.
15. Dýchání, fyzikální základy dýchání. Krevní oběh.
16. Optické záření, oko, přístroje a zařízení využívající optické metody.
17. Biomechanika, deformace pevného tělesa a její význam ve zdravotnictví.
18. Ionizující záření.
19. Akutní nemoc z ozáření /syndromy. Fáze akutní nemoci z ozáření. Léčba dřeňového syndromu ANO.
20. Využití ionizujícího záření v medicíně.
21. Laser a jeho uplatnění ve zdravotnictví.
22. Magnetická rezonance.
- Cíle studia:
-
Získat základní znalosti v předmětu v rozsahu nezbytném pro výkon povolání v oboru fyzioterapeut Bc.
- Studijní materiály:
-
[1]Rosina, J., Kolárová, H., Stanek, J.: Biofyzika pro studenty zdravotnickych oboru. nakl.: Grada, 1. vyd., 2006. ISBN 978-80-247-1383-0.
[2]Navrátil, L., Rosina, J.: Medicínská biofyzika, Grada, Praha 2005.
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2011/2012:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Rozvrh na letní semestr 2011/2012:
- Rozvrh není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Bakalářský studijní obor Fyzioterapie - prezenční (povinný předmět)