Operační systém UNIX
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah |
---|---|---|---|
36UNX | KZ | 4 | 2+2s |
- Předmět je náhradou za:
- Operační systém UNIX (LINUX) (X36UNX)
- Přednášející:
- Cvičící:
- Předmět zajišťuje:
- katedra počítačů
- Anotace:
-
Historie a verze operačního systému UNIX. Přenositelnost systému. On-line dokumentace. Hierarchie systému souborů, manipulace se soubory. Práce s textem, filtry, kolony. Programovatelné filtry. Řízení úloh, stavy procesů, signály, programování interpretu SHELL, proměnné, parametry, řídící příkazy. Studenti se na cvičení seznámí se základními příkazy operačního systému UNIX.
- Požadavky:
-
Klasifikovaný zápočet je udělován na základě bodů získaných za přednesení referátu, vypracování semestrální práce a napsání závěrečného testu.
- Osnova přednášek:
-
1. Úvod a organizační informace. Historie OS UNIX, verze OS, architektura OS. Znakové a grafické rozhraní. Interpret příkazů SHELL, jeho základní funkce. Formát příkazu, oddělovače příkazů. Přihlašování a odhlašování uživatele. On-line dokumentace, sekce manuálu, formát manuálové stránky. Některé základní příkazy.
2. Metaznaky a rušení jejich významu. Zpracování příkazové řádky. Náhrady alias, ~, příkazů. Přesměrování (standardní vstup, výstup, chybový výstup, kolona). Náhrada jmen souborů. Provedení příkazu, proměnné prostředí. Pojem skript, příklad jednoduchých skriptů. Inicializační soubory, editace příkazové řádky, změna nastavení terminálu příkazem stty.
3. Systém souborů logický a fyzický, hierarchie adresářů. Jméno souboru, atributy souboru. Kopírování, rušení a přesun souborů. Zobrazení obsahu souboru (cat, more, pd a file). Práce s adresáři. Struktura diskového systému souborů. Pevné a symbolické linky. Speciální soubory. Prohledávání systému souborů (find).
4. Identita uživatele. Uživatel root. UID a GID procesu a souboru. Soubor /stc/passwd (*etc/shadow) a /etc/group. Příkazy su a newgrp. Přístupová práva a jejich nastavení. Maska přístupových práv, setuid a sticky bit. Příkazy chown a chgrp. ACL. Jmenné služby.
5. Filtry. Spojování filtrů do kolony. Pojmenovaná roura. Jednoduché programy pro práci s textovými soubory (split, cut, paste, sort, tr). Porovnávání obsahu souborů. Regulární výrazy. Filtr grep. Programovatelné filtry sed a awk.
6. Procesy. Vznik procesu (funkce fork a exec), vztah rodič - potomek (dědění prostředí a ostatních atributů), proces „na popředí“ a „na pozadí“. Stavy procesu, informace o procesech (ps). Signály (příkaz kill), programování reakcí na signály (příkaz trap). Řízení úloh v shellu (jobs, bg, fg, ^Z). Další příkazy pro práci sprocesy (time, nice, priocntl). Plánování úloh.
7. Shell jako programovací jazyk. Určení interpretu skriptu. Proměnné a parametry. Vstup a výstup. Formátování výstupu na terminál (příkazy tput a stty).
8. Návratový chybový kód (příkaz exit). Podmíněný příkaz (if, &&, ||). Příkaz test.Příkaz větvení (case). Příkaz cyklu (for, while a until, předčasné ukončení break, continue). Funkce. Analýza parametrů (getops).
9. Základy administrace systému. Metody administrace. Administrace uživatelů. Zapínání a vypínání systému.
10. Administrace systému souborů. Speciální soubory - soubory zařízení (blokové/znakové, ovladače, velká/malá čísla, pojmenování, vytváření). Systémy souborů UFS a VXFS, základní charakteristika a rozdíly (bootblok, superblok, informační uzly, mapy, datová oblast, alokační jednotky). Struktura adresáře. Vytváření (newfs, mkfs) a zálohování souborů. Programy tar, cpio, dd, mt. Inkrementální zálohování. Zálohování v síti.
11. Unix a sítě. Třída protokolů TCP/IP. Ethernetové lokální sítě. Vrstva IP a směrování. Transportní vrstva, protokoly TCP a UDP, porty. Aplikační vrstva, vzdálené přihlašování a přenos dat, síťové systémy souborů (nfs, Samba). Elektronická pošta.
12. Grafické rozhraní. X Window System. X server a X klient. Správce oken. Grafické uživatelské rozhraní CDE a GNome.
13. Test.
14. Rezerva.
- Osnova cvičení:
-
1. Úvod.
2. Editor vi.
3. Základní práce se systémem souborů.
4. Identita uživatele a přístupová práva.
5. Práce s textem I.
6. Práce s textem II.
7. Práce s textem III.
8. Práce s procesy.
9. Plánování procesů, návratový kód, příkaz if.
10. Proměnné.
11. Řídící příkazy shellu.
12. Procedury shellu, vývojové prostředí jazyka C, cshell.
13. Referáty, práce na semestrální práci.
14. Referáty, práce na semestrální práci.
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
[1] Zemánek, P.: Základy operačního systému UNIX. Česká informatická společnost, Praha 1993
- Poznámka:
-
Rozsah výuky v kombinované formě studia: 14+4
Typ cvičení: c
Tento předmět je nabízen také v anglické verzi
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: