Logo ČVUT
ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE
STUDIJNÍ PLÁNY
2023/2024
UPOZORNĚNÍ: Jsou dostupné studijní plány pro následující akademický rok.

Elektronické vzdělávání

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
51KELV ZK 8 16B česky
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
institut pedagogických a psychologických studií
Anotace:

Předmět „Elektronické vzdělávání“ obsahově vychází, ze stejnojmenné monografie viz doporučená literatura. V rámci předmětu jsou studenti přizváni k tomu, aby hlouběji promýšleli možnosti a metodiky využívání moderních elektronických technik ve výuce, školení zaměstnanců a jiných podobných činnostech. Nevyhnutelná intenzifikace vzdělávání ovšem staví v současné době vztah učitele a moderních elektronických technik učení, respektive elektronických vyučovacích prostředků, do celkem jiné polohy. Je nutné řešit otázku: „jak má dobrý učitel využívat elektronické možnosti vzdělávání a kvalitní moderní elektronické učební pomůcky a technické prostředky, aby tak zvýšil didaktickou účinnost svého pedagogického působení?“

Požadavky:

Min 80% docházka na části stanovené jako cvičení, aktivní účast a především připravenost studenta na cvičení. Předpokládá se vždy 45min cvičení, 45 min přednáška v rámci setkání.

Osnova přednášek:

1. Historie a vývoj elektronického vzdělávání.

2. Elektronické vzdělávání

Elektronické učení a jeho charakteristika. Základní pojmy. Elektronické učení a jeho problémy. Uplatnění e-learningu v pedagogicko-psychologicko-didaktické přípravě učitele technických předmětů. Využití e-learningu ve výuce. Výhody, nevýhody a limity e-learningu. Procesy, které mohou být při e-learningu zajištěny pomocí ICT. Výzkum elektronického vzdělávání v (České republice a v zahraničí). Výzkum stavu elektronického vzdělávání na Českém vysokém učení technickém v Praze. Postoje studentů k elektronické výuce.

3. Prostředí pro výuku - LMS systémy

Charakteristika. Vývoj. E-learningový kurz a jeho složky. Typy e-kurzů. Struktura a organizace kurzu. Začlenění kurzu do výuky. Tvorba a správa kurzů. Komunikační nástroje. Technologické možnosti LMS systémů. Metodika tvorby kurzů. Didaktické zásady e-obsahu a analýza jeho obsahu. Didaktický přístup k tvorbě scénáře a struktuře e-kurzu. Měření efektivity e-kurzu. Praktická ukázka tvorby e-kurzu.

Osnova cvičení:
Cíle studia:

Cílem předmětu je poskytnout studentům základní přehled a orientaci ve světě elektronického vzdělávání. Úspěšní absolventi předmětu získají základní dovednosti řešit specifické didaktické situace a metodické postupy v konkrétních podmínkách výuky technických předmětů prostřednictvím elektronického vzdělávání.

Studijní materiály:

Garrison, D.R.; Anderson, T. E-learning in the 21 st Century. New York: Routledge Falmer, 2004. ISBN 0-415-26346-8.

Vaněček, D. Elektronické vzdělávání. Praha: Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2011, ISBN 978-80-01-

04952-5.

Zounek, J. E-learning - jedna z podob učení v moderní společnosti: Masarykova univerzita- nakladatelství muni press,

2009. ISBN 978-80-210-5123-2.

Poznámka:
Další informace:
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 27. 3. 2024
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese https://bilakniha.cvut.cz/cs/predmet2371706.html